20 nowych laboratoriów

Studenci UM będą mogli korzystać w czasie zajęć z nowoczesnego symulatora
Materiały prasowe

Już wkrótce nowoczesny sprzęt zasili zaplecze Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Uczelnia realizuje projekt mający na celu dostosowanie i uzupełnienie infrastruktury dydaktycznej uniwersytetu. W jego ramach powstaje 20 nowych laboratoriów na wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym, a realizowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

– Program, w ramach którego otrzymano dofinansowanie, był ukierunkowany na poprawę jakości kształcenia. Uzyskanie dofinansowania na realizację projektu wynikało ze spełnienia kryteriów zawartych w preambule Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Projekt uniwersytetu wpisał się w kryteria istotne z ich punktu widzenia, tj. „Technologie off-shore i portowo-logistyczne” – wyjaśnia dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. nadzw. UMG, prorektor ds. nauki.

„Infrastruktura dydaktyczna wspierająca kształcenie praktyczne na wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni – zakup wyposażenia laboratoriów dydaktycznych” (tzw. iMEN) wpisuje się w program horyzontalny województwa pomorskiego. Zakładał on budowę laboratorium na Wydziale Nawigacyjnym oraz 15 innych laboratoriów na wydziałach Elektrycznym i Mechanicznym, w tym laboratoria dla potrzeb kształcenia automatyków elektroników i mechaników okrętowych, oraz inne laboratoria przeznaczone dla potrzeb kształcenia kadr branży morskiej.

W praktyce, oprócz zajęć z wykorzystaniem symulatora nawigacyjnego, będzie można skorzystać z laboratorium stanowiącego rzeczywiste odzwierciedlenie elektrowni okrętowej, tj. w skali 1:1, dokładnie takiej, jaką można dziś spotkać na najnowszych statkach. Kształcenie, w którym wykorzystuje się narzędzia dydaktyczne (symulatory) odtwarzające rzeczywiste ekosystemy pracy przyszłych oficerów floty handlowej, pozwala docelowo konkurować absolwentom uniwersytetu na międzynarodowych rynkach pracy. – Warto dodać, że sprzęt zakupiony w ramach projektu to aktualnie najnowocześniejsza aparatura tego typu na świecie – podkreśla prorektor Czarnowski.

– Misją naszej uczelni jest kształcenie oficerów floty handlowej oraz specjalistów zaplecza lądowego gospodarki morskiej. Wynika z tego, iż w kształceniu koncentrujemy się na branżowości, która jest unikatowa. Jest to coś, co nas wyróżnia, oprócz tego, że jesteśmy najstarszą uczelnią morską na Pomorzu. Nie jesteśmy konkurentem, ale jesteśmy konkurencyjni – to, co proponujemy, jest idealnym uzupełnieniem oferty na rynku kształcenia branżowego – tłumaczy dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski. – Z jednej strony musimy patrzeć na ogólne wymogi stawiane uczelniom, a z drugiej dawać odpowiedź na to, czego oczekuje branża i specyfika regionu – dodaje.

Uniwersytet realizuje również projekt „Sezam”, który składa się z pięciu głównych zadań, w tym zadania związanego z uruchomieniem nowego kierunku kształcenia i szeroką ofertą szkoleń dla studentów oraz kadr. Działanie to świetnie uzupełnia się z projektem „iMEN”, z którym razem stanowią istotne komponenty dla regionu na poziomie Inteligentnych Specjalizacji oraz wzmacniają atrakcyjność oferty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Jakub Maksymowicz

Mogą Ci się również spodobać

Kim są programiści? Wielkie badanie i niespodzianki

Stereotypy o świecie IT niestety nie biorą się znikąd: ok. 90 proc. z nich ...

Biały Dom chce walczyć z cenzurą w mediach społecznościowych

Prezydent Trump zachęca do dzielenia się przypadkami, w których poglądy stały się powodem zablokowania ...

Fascynujące odkrycie na księżycu. Tu jest woda

NASA poinformowała, że dokonała „ekscytującego nowego odkrycia” dotyczącego ziemskiego Księżyca. Po kilku dniach naukowcy ...

Świetny debiut giełdowy wielkiego konkurenta Ubera

Akcje firmy Lyft, która jest największym rywalem Ubera na rynku amerykańskim, wzrosły na otwarciu ...

Firmy nie są gotowe na sztuczną inteligencję. Brakuje… ludzi

Sztuczna inteligencja ma być napędem wielu biznesów na świecie. Problem w tym, że wykorzystanie ...

Dzień bezpiecznego internetu. Rozmowa z Michałem Wroczyńskim z Samurai Labs

Czas, aby technologie, które stworzyły problem przemocy online, odegrały kluczową rolę w powstrzymaniu tej ...