20 nowych laboratoriów

Studenci UM będą mogli korzystać w czasie zajęć z nowoczesnego symulatora
Materiały prasowe

Już wkrótce nowoczesny sprzęt zasili zaplecze Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Uczelnia realizuje projekt mający na celu dostosowanie i uzupełnienie infrastruktury dydaktycznej uniwersytetu. W jego ramach powstaje 20 nowych laboratoriów na wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym, a realizowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

– Program, w ramach którego otrzymano dofinansowanie, był ukierunkowany na poprawę jakości kształcenia. Uzyskanie dofinansowania na realizację projektu wynikało ze spełnienia kryteriów zawartych w preambule Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Projekt uniwersytetu wpisał się w kryteria istotne z ich punktu widzenia, tj. „Technologie off-shore i portowo-logistyczne” – wyjaśnia dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. nadzw. UMG, prorektor ds. nauki.

„Infrastruktura dydaktyczna wspierająca kształcenie praktyczne na wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni – zakup wyposażenia laboratoriów dydaktycznych” (tzw. iMEN) wpisuje się w program horyzontalny województwa pomorskiego. Zakładał on budowę laboratorium na Wydziale Nawigacyjnym oraz 15 innych laboratoriów na wydziałach Elektrycznym i Mechanicznym, w tym laboratoria dla potrzeb kształcenia automatyków elektroników i mechaników okrętowych, oraz inne laboratoria przeznaczone dla potrzeb kształcenia kadr branży morskiej.

W praktyce, oprócz zajęć z wykorzystaniem symulatora nawigacyjnego, będzie można skorzystać z laboratorium stanowiącego rzeczywiste odzwierciedlenie elektrowni okrętowej, tj. w skali 1:1, dokładnie takiej, jaką można dziś spotkać na najnowszych statkach. Kształcenie, w którym wykorzystuje się narzędzia dydaktyczne (symulatory) odtwarzające rzeczywiste ekosystemy pracy przyszłych oficerów floty handlowej, pozwala docelowo konkurować absolwentom uniwersytetu na międzynarodowych rynkach pracy. – Warto dodać, że sprzęt zakupiony w ramach projektu to aktualnie najnowocześniejsza aparatura tego typu na świecie – podkreśla prorektor Czarnowski.

– Misją naszej uczelni jest kształcenie oficerów floty handlowej oraz specjalistów zaplecza lądowego gospodarki morskiej. Wynika z tego, iż w kształceniu koncentrujemy się na branżowości, która jest unikatowa. Jest to coś, co nas wyróżnia, oprócz tego, że jesteśmy najstarszą uczelnią morską na Pomorzu. Nie jesteśmy konkurentem, ale jesteśmy konkurencyjni – to, co proponujemy, jest idealnym uzupełnieniem oferty na rynku kształcenia branżowego – tłumaczy dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski. – Z jednej strony musimy patrzeć na ogólne wymogi stawiane uczelniom, a z drugiej dawać odpowiedź na to, czego oczekuje branża i specyfika regionu – dodaje.

Uniwersytet realizuje również projekt „Sezam”, który składa się z pięciu głównych zadań, w tym zadania związanego z uruchomieniem nowego kierunku kształcenia i szeroką ofertą szkoleń dla studentów oraz kadr. Działanie to świetnie uzupełnia się z projektem „iMEN”, z którym razem stanowią istotne komponenty dla regionu na poziomie Inteligentnych Specjalizacji oraz wzmacniają atrakcyjność oferty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Jakub Maksymowicz

Mogą Ci się również spodobać

Inteligentne okulary trafiły nad Wisłę. Zabójca słuchawek

Huawei wprowadził do oferty na naszym rynku nowatorski gadżet – Gentle Monster Eyewear II. ...

Automaty i roboty mocniej pożądane nad Wisłą

W Polsce najbardziej widać postęp automatyzacji w handlu, gdzie mamy wysyp kas samoobsługowych, oraz ...

Wyciekły prywatne dane modelek porno

Bardzo wrażliwe dane osobowe dotyczące kilku tysięcy modelek znanych z występów przed kamerkami internetowymi ...

Kryptowaluty na rollecoasterze, ale liczba bitomatów szybko rośnie

Bankomaty do kryptowalut, tzw. bitomaty, stają się coraz bardziej popularne. Obecnie w 76 krajach ...

Gdzie, za ile i jakie posiłki zamawiamy online. Duże zaskoczenie

Wcale nie mieszkańcy metropolii, ale miast satelickich czy tzw. sypialni wydają najwięcej na posiłki ...

Wymyślone święta dają zyski

16 lipca miliony kupujących ruszą po okazje w Prime Day Amazona. Z kolei chiński ...