20 nowych laboratoriów

Studenci UM będą mogli korzystać w czasie zajęć z nowoczesnego symulatora
Materiały prasowe

Już wkrótce nowoczesny sprzęt zasili zaplecze Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Uczelnia realizuje projekt mający na celu dostosowanie i uzupełnienie infrastruktury dydaktycznej uniwersytetu. W jego ramach powstaje 20 nowych laboratoriów na wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym, a realizowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

– Program, w ramach którego otrzymano dofinansowanie, był ukierunkowany na poprawę jakości kształcenia. Uzyskanie dofinansowania na realizację projektu wynikało ze spełnienia kryteriów zawartych w preambule Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Projekt uniwersytetu wpisał się w kryteria istotne z ich punktu widzenia, tj. „Technologie off-shore i portowo-logistyczne” – wyjaśnia dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. nadzw. UMG, prorektor ds. nauki.

„Infrastruktura dydaktyczna wspierająca kształcenie praktyczne na wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni – zakup wyposażenia laboratoriów dydaktycznych” (tzw. iMEN) wpisuje się w program horyzontalny województwa pomorskiego. Zakładał on budowę laboratorium na Wydziale Nawigacyjnym oraz 15 innych laboratoriów na wydziałach Elektrycznym i Mechanicznym, w tym laboratoria dla potrzeb kształcenia automatyków elektroników i mechaników okrętowych, oraz inne laboratoria przeznaczone dla potrzeb kształcenia kadr branży morskiej.

W praktyce, oprócz zajęć z wykorzystaniem symulatora nawigacyjnego, będzie można skorzystać z laboratorium stanowiącego rzeczywiste odzwierciedlenie elektrowni okrętowej, tj. w skali 1:1, dokładnie takiej, jaką można dziś spotkać na najnowszych statkach. Kształcenie, w którym wykorzystuje się narzędzia dydaktyczne (symulatory) odtwarzające rzeczywiste ekosystemy pracy przyszłych oficerów floty handlowej, pozwala docelowo konkurować absolwentom uniwersytetu na międzynarodowych rynkach pracy. – Warto dodać, że sprzęt zakupiony w ramach projektu to aktualnie najnowocześniejsza aparatura tego typu na świecie – podkreśla prorektor Czarnowski.

– Misją naszej uczelni jest kształcenie oficerów floty handlowej oraz specjalistów zaplecza lądowego gospodarki morskiej. Wynika z tego, iż w kształceniu koncentrujemy się na branżowości, która jest unikatowa. Jest to coś, co nas wyróżnia, oprócz tego, że jesteśmy najstarszą uczelnią morską na Pomorzu. Nie jesteśmy konkurentem, ale jesteśmy konkurencyjni – to, co proponujemy, jest idealnym uzupełnieniem oferty na rynku kształcenia branżowego – tłumaczy dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski. – Z jednej strony musimy patrzeć na ogólne wymogi stawiane uczelniom, a z drugiej dawać odpowiedź na to, czego oczekuje branża i specyfika regionu – dodaje.

Uniwersytet realizuje również projekt „Sezam”, który składa się z pięciu głównych zadań, w tym zadania związanego z uruchomieniem nowego kierunku kształcenia i szeroką ofertą szkoleń dla studentów oraz kadr. Działanie to świetnie uzupełnia się z projektem „iMEN”, z którym razem stanowią istotne komponenty dla regionu na poziomie Inteligentnych Specjalizacji oraz wzmacniają atrakcyjność oferty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Jakub Maksymowicz

Mogą Ci się również spodobać

Rosja zbuduje własny komputer kwantowy

Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej Rosatom poinformowała o rozpoczęciu prac mających na celu stworzenie ...

Wielkie centra danych w Polsce na sprzedaż

ATM, lider na rynku centrów danych w kraju, robi „przegląd strategicznych opcji”. Jedna z ...

Uber Eats sponsorem francuskiej ekstraklasy. Już żartują

Przez dwa sezony najważniejsza francuska liga piłki nożnej będzie miała w nazwie aplikację do ...

Sędzia NSA: Sztuczna inteligencja wspiera sąd, ale go nie zastępuje

Prawnicy, choć obawiają się informatyzacji życia zawodowego, coraz częściej muszą się z nią mierzyć. ...

Oracle i Walmart wygrywają wyścig o TikToka. Czy Trump coś pokręcił?

Oracle i Walmart, dwie amerykańskie spółki zainwestują w aplikację do nagrywania krótkich filmików. Chińska ...

Polski latający termometr pomoże w walce z wirusem

Pandemia przyspieszyła rewolucję w przestrzeni powietrznej w naszym kraju. Drony będą przewozić testy na ...