Za przełomowym chipem stoi międzynarodowa grupa naukowców z Technical University of Denmark (DTU) i szwedzkiego Chalmers University of Technology. Udało im się ustanowić rekord, przesyłając 1,8 petabitów danych na sekundę przy użyciu tylko jednego lasera i jednego układu optycznego. - Ten chip wytwarza częstotliwości o idealnych właściwościach do komunikacji światłowodowej - mówi Victor Torres Company, szef grupy badawczej, która opracowała i wyprodukowała chip.
1 petabit odpowiada 1 milionowi gigabitów. Naukowcy podają, że 1,8 petabita odpowiada dwukrotności globalnego ruchu internetowego. Osiągnięcie tej samej prędkości przy użyciu współczesnego, najnowocześniejszego sprzętu wymagałoby ponad 1 tys. laserów.
Podstawą tego sukcesu jest źródło światła, specjalnie zaprojektowany układ optyczny, który może wykorzystywać światło z pojedynczego lasera na podczerwień do tworzenia tęczowego widma kolorów lub częstotliwości. Każdy kolor ma możliwość wyizolowania i nadruku danych, a następnie może być ponownie złożony i przesłany przez światłowód, przesyłając w ten sposób dane.
Czytaj więcej
Sukcesy Państwa Środka w rozwoju AI, superkomputerów, 5G i chipów coraz bardziej niepokoją Waszyngton. Amerykanie wprowadzają właśnie kolejne ograniczenia w handlu.
- Nasze obliczenia pokazują, że – z pojedynczym chipem wykonanym przez Chalmers i pojedynczym laserem – będziemy w stanie przesyłać do 100 Pbit/s - mówi profesor Leif Katsuo Oxenløwe, kierownik Centrum Doskonalenia Fotoniki Krzemowej dla Komunikacji Optycznej (SPOC) w DTU. - Powodem tego jest to, że nasze rozwiązanie jest skalowalne – zarówno pod względem tworzenia wielu częstotliwości, jak i dzielenia częstotliwości na wiele kopii przestrzennych, a następnie ich optycznego wzmacniania i używania ich jako równoległych źródeł, za pomocą których możemy przesyłać dane - dodaje.