Roboty-asystenci, lustro AI czy łączność holograficzna. Koncerny odkryły karty

Rozwiązania na bazie sztucznej inteligencji zdominowały największe targi elektroniki konsumenckiej CES w Las Vegas. AI zaszyto m.in. w nowatorskim systemie łączności holograficznej oraz robotach.

Publikacja: 11.01.2024 08:28

Dwukołowy robot – tzw. domowy agent od LG. Inteligentny asystent ma towarzyszyć użytkownikom w domu,

Dwukołowy robot – tzw. domowy agent od LG. Inteligentny asystent ma towarzyszyć użytkownikom w domu, by wspierać ich w codziennym życiu

Foto: Bloomberg

Trwające właśnie w Las Vegas targi nowych technologii na świecie co roku dobitnie pokazują, jakimi innowacjami będzie żył świat w kolejnych latach. A tegoroczny CES nie pozostawia złudzeń – będą to coraz inteligentniejsze algorytmy. Producenci sprzętów elektronicznych instalują systemy AI niemal w każdym urządzeniu. Takie rozwiązania mają usprawnić komunikację, transport, zakupy i poprawić bezpieczeństwo.

Nieodłączny towarzysz człowieka

Sztuczna inteligencja zaszyta została m.in. w pojazdach, jakie pokazał Hyundai. Chodzi o taksówkę pionowego startu (VTOL), jaka ma zrewolucjonizować mobilność miejską i robokuriera. Pierwszy projekt to pojazd S-A2, który ma latać z pasażerami od 2028 r., a drugi to autonomiczna maszyna dostawcza Mobinn – ma ona dowozić zamówione online zakupy pod wskazany adres, a będzie w stanie wjechać nawet po schodach, wprost pod drzwi odbiorcy. Ale furorę na CES2024 robi inny dwukołowy robot – tzw. domowy agent od LG. Inteligentny asystent ma towarzyszyć użytkownikom w domu, by wspierać ich w codziennym życiu. Może komunikować się z człowiekiem (w czym pomaga konwersacyjna AI), zarządzać urządzeniami smart home i nadzorować otoczenie za pomocą kamer, mikrofonu i licznych czujników, dbając o bezpieczeństwo w mieszkaniu podczas naszej nieobecności. „Agent” może na bieżąco badać temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach.

Czytaj więcej

Oto nowinki technologiczne, które mają podbić świat. Rusza CES 2024

Podobne zadania przed swoim inteligentnym botem postawił Samsung. Koncern opracował urządzenie asystujące o nazwie Ballie, które ma toczyć się po pomieszczeniach w domu, by w każdej chwili służyć swoimi niezwykłymi umiejętnościami. Robot w kształcie kuli może bowiem – zawołany przez użytkownika – podjechać i wyświetlić na ścianie za pomocą wbudowanego projektora obraz lub treść, która nas interesuje. Poza tym zrobi zdjęcie lub nagra film, by pokazać, jak podczas naszej nieobecności w domu zachowywał się psotny pies lub kot. Może też z nimi się pobawić lub sterować innymi urządzeniami smart.

Ballie to inteligentna robokula, którą Samsung pokazał  na CES. Bot asystent ma wbudowany projektor

Ballie to inteligentna robokula, którą Samsung pokazał na CES. Bot asystent ma wbudowany projektor i system konwersacyjnej AI

YouTube

AI, czyli terapeuta w lustrze

Wystawcy na CES 2024 pokazują, że dziś „inteligentny” może być niemal każdy przedmiot. Zaawansowane algorytmy kryją się bowiem nawet za ściennym lustrem czy klamką w drzwiach. Udowadniają to firmy Baracoda i Philips. Pierwsza opracowała zwierciadło AI, które ma zadbać o zdrowie psychiczne użytkowników – analizuje ruchy i emocje, odczytuje nie tylko gesty i ekspresyjność zachowania, ale też np. ton głosu. Na tej podstawie dostosowuje się do nastroju danej osoby za pomocą terapii światłem i dźwiękiem. Z lustrem można też porozmawiać – napędzają je specjalistyczna generatywna AI, „uczona na materiałach coachingowych”, i system przetwarzanie języka naturalnego (NLP) do analizy nastroju użytkownika.

Czytaj więcej

2024 rok: Boom technologiczny i wielkie odkrycia dzięki sztucznej inteligencji

Philips przedstawił z kolei pomysł na „inteligentny” zamek. Za jego pomocą drzwi można otwierać bez kluczy – wystarczy pokazać dłoń. Nie trzeba nawet przykładać jej do czytnika, gdyż system AI potrafi zdalnie rozpoznać jej charakterystyczne cechy, by wpuścić autoryzowane osoby do środka. Ale CES pokazuje, że sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje każdy aspekt naszego życia – choćby to, w jaki sposób komunikujemy się i robimy zakupy. I tak amerykańska sieć detaliczna Walmart uruchamia nową funkcję wyszukiwania generatywnego AI, która umożliwi klientom kontekstowe wyszukiwanie produktów (według sposobu ich użycia, a nie według nazwy). Wystarczy więc np. poprosić o wyniki wyszukiwania dotyczące rzeczy potrzebnych na „imprezę związaną z oglądaniem meczu piłki nożnej”, zamiast wpisywać w wyszukiwarce frazy, jak chipsy, napoje lub 90-calowy telewizor.

AI napędzi też nowy format komunikacji – łączność holograficzną. Prezentowany na CES projekt Holoconnects to skrzynka podobna do budki telefonicznej, w której pojawia się realistyczny hologram osoby, z którą rozmawiamy za pośrednictwem łącza internetowego. Technologia ta sprawia, że rozmówca, który w praktyce może być tysiące kilometrów od nas, cyfrowo znajduje się więc na wyciągnięcie ręki.

Trwające właśnie w Las Vegas targi nowych technologii na świecie co roku dobitnie pokazują, jakimi innowacjami będzie żył świat w kolejnych latach. A tegoroczny CES nie pozostawia złudzeń – będą to coraz inteligentniejsze algorytmy. Producenci sprzętów elektronicznych instalują systemy AI niemal w każdym urządzeniu. Takie rozwiązania mają usprawnić komunikację, transport, zakupy i poprawić bezpieczeństwo.

Nieodłączny towarzysz człowieka

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Legenda muzyki została pierwszym pasażerem latającego samochodu
Technologie
Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”
Technologie
Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach
Technologie
Wystarczy zdjęcie twarzy. Sztuczna inteligencja posiadła groźną umiejętność
Technologie
Pierwsze zestrzelenie rakiety w kosmosie. Świat szykuje się na „gwiezdne wojny”