Gazem i farbą. Nowoczesny system ochrony przed włamywaczami wzbudził kontrowersje

Paintcam Eve to system bezpieczeństwa, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia, strzelania i oznaczania intruzów za pomocą kul od paintballa. Może zaatakować włamywacza gazem łzawiącym.

Aktualizacja: 23.06.2024 22:10 Publikacja: 23.06.2024 12:06

System wykorzystuje system rozpoznawania twarzy, by nie zaatakować domowników

System wykorzystuje system rozpoznawania twarzy, by nie zaatakować domowników

Foto: Paintcam

Bohater „Kevin sam w domu” nie musiałby teraz wykorzystywać całej swojej kreatywności ukierunkowanej na obronę domu. Firma PaintCam na Kickstarterze zbiera pieniądze na projekt, który budzi kontrowersje i stawia pytania o legalność takich działań.

Sztuczna inteligencja i kula od painballa

Paintcam Eve wykorzystuje kule do paintballa i inteligentne śledzenie obiektów do identyfikowania potencjalnych zagrożeń i uderza w intruzów kulami z farbą, jeśli zostaną uznani za zagrożenie. Dzięki oznaczeniu farbą włamywacz ma być później łatwy do zidentyfikowania przez policję. System ma kosztować od 1200 do 2000 dol. w zależności od modelu, a droższe opcje sztucznej inteligencji pozwalają na wykrywanie twarzy zwierząt i ludzi, aby uniknąć „przyjaznego ognia”, czyli pomyłkowego zaatakowania domowników, ich gości czy zwierząt. „Zaawansowana technologia firmy PraintCam wykrywa zarówno ludzi, jak i zwierzęta domowe, wykorzystując najnowocześniejsze rozpoznawanie twarzy, aby odróżnić gości od potencjalnych intruzów” - wyjaśniają twórcy na swojej stronie internetowej.

Stojąca za projektem firma OZ-IT, którą założył Srećko Dumanić ze Słowenii, zebrała dotąd 79,5 tys. dolarów. Jak wskazuje CNET, projekt rodzi jednak pytania o jego legalność. Automatyczna broń paintballowa nie wydaje się legalna np. w USA, podobnie jak kategoria „pułapek domowych”, do której może być zaliczona.

Twórcy nie przejmują się tym jednak, oferując dostawę produktu już w listopadzie 2024 roku. Srećko Dumanić powiedział Gizmodo, że nie wierzy, że jego produkt będzie nielegalny w sytuacji zagrożenia dla bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców.

Czy można zaatakować i oznaczyć włamywacza?

- Nie mamy informacji, że nasz produkt może być nielegalny. Dodajemy różne przełączniki i zabezpieczenia w aplikacji w celu zapewnienia zgodności z przepisami - powiedział Dumanić. Jego zdaniem istnieje co najmniej dziewięć różnych sposobów użycia, w tym zastosowanie tzw. pierścieni bezpieczeństwa i wszystko zależy od ostatecznej decyzji użytkownika, który powinien odpowiednio oznaczyć posesję, informując systemie ochronnym. - Ponieważ nasz produkt jest pierwszą taką komercyjną instalację na świecie, nie ma żadnego precedensu prawnego, dopóki coś się nie stanie. Użytkownik końcowy ponosi odpowiedzialność za działania prawne, a nie producent - dodał.

Czytaj więcej

Stworzono księdza AI, ale bot wymknął się spod kontroli. Głosił zaskakujące teorie

Systemy „broni nieśmiercionośnej”, jak ten, nie są nowe, chociaż są zwykle używane przez służby związane z bezpieczeństwem. Na przykład Izrael od lat używa broni robotów zasilanych sztuczną inteligencją, rozmieszczonych w co najmniej jednym miejscu w pobliżu palestyńskiego obozu dla uchodźców na Zachodnim Brzegu. Jak donosi Euronews, mogą one strzelać gazem łzawiącym czy granatami ogłuszającymi.

Czy w najbliższym czasie zobaczymy prywatne domy bronione farbą Paintcam Eve, a nawet gazem łzawiącym w najbliższym czasie? Tylko czas pokaże. Twórcy projektu nadal pracują nad doskonaleniem prototypu.

Bohater „Kevin sam w domu” nie musiałby teraz wykorzystywać całej swojej kreatywności ukierunkowanej na obronę domu. Firma PaintCam na Kickstarterze zbiera pieniądze na projekt, który budzi kontrowersje i stawia pytania o legalność takich działań.

Sztuczna inteligencja i kula od painballa

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Armia amerykańska stawia na roboty. Co trzeci żołnierz będzie maszyną
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Technologie
To już koniec krzemu. Powstają chipy 20 tys. razy cieńsze od ludzkiego włosa
Technologie
Będą miały sześć nóg. Niewidomym pomogą „psy przewodniki”
Technologie
Elektryki będą dużo tańsze? Naukowcy stworzyli rewolucyjną baterię
Technologie
„Psy wojny” odmienią pole bitwy. Czworonożne roboty będą walczyć i zabijać
Technologie
Powstały lody idealne. Smakują, jak trzeba, ale się nie topią