Kryzys w IDEAS NCBR zażegnany, będzie nowy projekt. Rząd przyznaje się do błędu?

Wizerunkowy pożar, wywołany przez Ministerstwo Nauki zmianą prezesa w jednostce badawczej specjalizującej się w sztucznej inteligencji, właśnie został ugaszony. Powstał nowy projekt, w którym jest miejsce dla prof. Piotra Sankowskiego.

Publikacja: 03.10.2024 13:58

Spotkanie byłego już prezesa IDEAS NCBR Piotra Sankowskiego (w środku) z wicepremierem, ministrem cy

Spotkanie byłego już prezesa IDEAS NCBR Piotra Sankowskiego (w środku) z wicepremierem, ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim (po prawej) oraz z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem (po lewej)

Foto: Ministerstwo Cyfryzacji

W czwartek doszło do spotkania byłego już prezesa IDEAS NCBR Piotra Sankowskiego z wicepremierem, ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim oraz z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem. Twórca IDEAS prof. Sankowski, który po przegranym konkursie na szefa tej jednostki, zdecydował się odejść ze spółki, jednak pozostanie. Kryzys zażegnano, a rząd przedstawił zupełnie nowy pomysł na IDEAS.

Co się zmieni w NCBR?

Spółka NCBR, zajmująca się badaniami nad AI, zmieni się teraz w instytut naukowy. Podczas rozmów u wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego uzgodniono, że udziałowcami IDEAS NCBR będą uczelnie wyższe, a cały proces ich wejścia do struktur spółki ma być sfinalizowany do końca roku. W efekcie od stycznia 2025 r. ma ona działać w nowej formule jako instytut naukowo-badawczy IDEAS.

Czytaj więcej

Kontrowersyjne zmiany w NCBR. Światowe protesty w obronie polskiego naukowca

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że prof. Sankowski będzie liderem nowego projektu (ma odpowiadać już teraz za zbudowanie instytutu), ale w prace zaangażowane mają być również zarówno resorty cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego, jak też obrony narodowej. Instytut ma bowiem zajmować się badaniami nad sztuczną inteligencją i jej wykorzystaniem w wielu sektorach, zarówno zdrowia, administracji publicznej, jak i właśnie obronności.

Kto brał udział w negocjacjach ws. nowego projektu?

W negocjacjach, którym przewodził Krzysztof Gawkowski, oprócz ministra Wieczorka i prof. Sankowskiego, udział wzięli także płk Arkadiusz Kling z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Alojzy Nowak i Krzysztof Zaremba, rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej Krzysztof Zaremba. – Udział profesorów, rektorów i ekspertów w procesie powołania instytutu jest kluczowy. Jesteśmy przekonani, że połączenie wiedzy akademickiej oraz doświadczenia sektora publicznego przyniesie wymierne korzyści dla polskiej nauki i gospodarki, a także stanie się inspiracją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które skutecznie odpowiedzą na aktualne wyzwania współczesnego świata – podkreśla Gawkowski.

Piotr Sankowski, prof. Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, to wybitny eksperta w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Technologie
Ukraińcy szkolą sztuczną inteligencję filmami z wojny. Wyrastają na potęgę
Technologie
Paliwo przyszłości kryje się pod Ziemią. Przełomowe znalezisko w Europie
Technologie
Pierwsza na świecie kamera AI wykrywa pijanych kierowców. Alkomat nie jest potrzebny?
Technologie
Chiny mają już drony z laserami. Promień tnie metal i zniszczy cały oddział wojska
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10