Naukowcy wykorzystali technologię do analizowania nut aromatycznych unoszących się z whisky oraz określenia, czy dany trunek został wyprodukowany w USA, czy w Szkocji. Algorytm sztucznej inteligencji okazał się skuteczniejszy niż ludzki węch i smak. To kolejny krok w kierunku stworzenia zautomatyzowanych systemów, które będą potrafiły analizować złożone aromaty whisky na podstawie jej składu molekularnego. Zazwyczaj to panele ekspertów oceniają nuty drzewne, dymne, maślane czy karmelowe, co pomaga w zapewnieniu, że nie będą się one znacząco różnić między poszczególnymi partiami tego samego produktu.
Jak można ustalić pochodzenie whisky?
„Piękno tej technologii polega na jej spójności” - powiedział dr Andreas Grasskamp, który kierował badaniami w Instytucie Fraunhofera ds. Inżynierii Procesowej i Opakowań w Freisingu w Niemczech. „W przypadku przeszkolonych ekspertów zawsze pojawia się pewna subiektywność. Nie zastępujemy ludzkiego nosa, ale wspieramy go, zwiększając efektywność i zapewniając konsekwencję” – dodał.
Czytaj więcej
Kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu lub narkotyków nie mają czego szukać na drogach. Policja testuje właśnie system oparty na pionierskiej kamerze AI, która jest w stanie wyłapywać prowadzących pojazdy na „podwójnym gazie”.
Ustalenie aromatu whisky to niełatwe zadanie – pisze dziennik „The Guardian”. Większość najsilniejszych nut w tym trunku to skomplikowane mieszanki chemiczne, które oddziałują na siebie w nosie i czasem maskują się nawzajem, tworząc specyficzne wrażenie zapachowe. Te interakcje sprawiają, że niezwykle trudno jest przewidzieć zapach whisky na podstawie jej sygnatury chemicznej.
W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali skład chemiczny 16 whisky amerykańskich i szkockich, w tym takich marek jak Jack Daniel’s, Maker’s Mark, Laphroaig i Talisker, oraz szczegóły dotyczące ich aromatów zebrane przez 11-osobowy panel ekspertów. Informacje te posłużyły do trenowania algorytmów AI w celu przewidywania pięciu głównych nut aromatycznych oraz pochodzenia trunków na podstawie ich składników molekularnych.