Smartfony i tablety z systemem Android są najbardziej narażone na ataki hakerskie. W tym niechlubnym rankingu system Google’a wyprzedził nawet Symbiana, do niedawna najczęściej atakowanego tzw. złośliwym oprogramowaniem (malware).

„Co się dzieje, kiedy każdy chętny może stworzyć swoją  aplikację na Androida i opublikować ją w Android Markecie? Ilość tzw. złośliwego oprogramowania (malware) skierowanego przeciwko temu systemowi wzrosła o 472 proc. od lipca 2011 roku” – pisze firma Juniper Networks, jeden z największych producentów sprzętu sieciowego, w opublikowanym właśnie raporcie „Malicious Mobile Threats Report 2010/2011”. W maju tego roku firma ogłosiła, że od lata 2010 roku ilość złośliwego oprogramowania zwiększyła się o 400 proc. Celem ponad połowy hakerskich aplikacji jest wyciągnięcie od użytkowników poufnych informacji, takich jak hasła czy numery kart płatniczych.

Winą za ten zmasowany atak Juniper Networks obarcza otwartą politykę Google’a względem twórców aplikacji na Androida, które nie są weryfikowane, zanim trafią do e-sklepu. Aby wstawić swoją aplikację do Android Marketu, trzeba po prostu zapłacić 25 dol.

– Źródłem największego zagrożenia dla systemu Android okazała się darmowa aplikacja Ungry Birds Unlocker, która umożliwiała darmowe odblokowanie wyższych poziomów gry. Przy okazji program ten działał jak trojan: wydobywał poufne dane użytkowników i przesyłał je na serwery hakerskie – mówi Arkadiusz Stanoszek, przedstawiciel firmy AVG, twórcy najpopularniejszego programu antywirusowego dla Androida. – Fakt, że Android jest systemem otwartym, sprawia, że jest też platformą bardziej od innych narażoną na ataki.

W ubiegłym tygodniu liczba aktywacji smartfonów i tabletów z tym systemem operacyjnym sięgnęła 200 mln. Każdego dnia aktywowanych jest blisko 550 tys. kolejnych urządzeń z Androidem. W ten najpopularniejszy na świecie mobilny system jest obecnie wyposażona blisko połowa smartfonów i jedna trzecia tabletów. Do 360 tys. wzrosła również liczba dodatkowych aplikacji dostępnych w internetowym sklepie Android Market, który doliczył się już blisko siedmiu milionów pobrań.