31 marca bieżącego roku zakończy się formalnie okres obowiązywania zawartego w 2009 r. pomiędzy Urzędem Komunikacji Elektronicznej i Telekomunikacją Polską porozumienia, które zawiesiło procedurę separacji funkcjonalnej TP.

– Do 15 kwietnia powinnam otrzymać raport audytora stwierdzający, czy TP wykonała porozumienie i w jakim stopniu – mówi Magdalena Gaj, prezes UKE. Regulator planuje, aby część zasad rynkowej współpracy, jakie ustaliło Porozumienie weszło do nowej decyzji regulacyjnej.

– W tej chwili zastanawiamy się nad decyzją opartą o art. 43a Prawa telekomunikacyjnego. Niedyskryminacja, „chińskie mury”, wskaźnik jakości usług hurtowych (KPI), to elementy porozumienia, które świetnie wpłynęły na rynek. Część z tych elementów została implementowana do niektórych decyzji administracyjnych, ale nie na wszystkich rynkach działania TP. Myślimy o tym, czy nie przekonać operatora, aby sam z siebie złożył do UKE wniosek o poddanie się regulacji tak, aby te pozytywne elementy objęły wszystkie ważne rynki, na których konkuruje TP – mówi szefowa UKE.

Jutro rpkom.pl opublikuje wywiad z Magdaleną Gaj m.in. na temat bieżącej polityki regulacyjnej i celów UKE, problemu wdrażania stawek MTR, udostępniania rynkowi kanalizacji teletechnicznej operatorów alternatywnych, prognoz rozwoju rynku telekomunikacyjnego