Wielu nadawców mających już kanały w ofercie naziemnej telewizji przy okazji debaty na temat kształtu nowego mutipleksu ósmego (ruszy w połowie przyszłego roku) postulowało, że lepiej jest w oparciu o nowe częstotliwości poprawić jakość już istniejących naziemnych stacji do HD (wysoka rozdzielczość) , niż na rozdrobnionym rynku telewizyjnym uruchamiać nowe stacje. – Zgodnie z wcześniej podawanymi argumentami uważamy, że dla dobra widzów i rynku naziemna telewizja powinna rozwijać się jakościowo i technologicznie, ale ciężko na tak wczesnym etapie odnieść się do pomysłu Emitela – mówi Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu.

Kwestii nie chce też komentować na razie TVN. – To interesująca koncepcja i w przyszłości nie wykluczamy takiej decyzji, ale w tej chwili priorytetem dla Stopklatki TV jest dalsze budowanie widowni – mówi z kolei Bogusław Kisielewski, prezes spółki Kino Polska TV, do której współzależy stacja Stopklatka TV.

Maciej Grzywaczewski, wiceprezes ATM Grupy, która nadaje ATM Rozrywkę TV przyznaje, że spółka rozpatrywała już nadawanie tego kanału w HD satelitarnie. – To jednak kosztuje, nie mamy też na razie zbyt wielu treści produkowanych w HD, oraz pytanie czy ten multipleks nie będzie rodził problemów technologicznych – mówi.

HD w ofercie naziemnej nie chce komentować Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej Grupy ZPR Media, której spółki nadają Fokus TV, Eska TV i Polo TV. – Jesteśmy natomiast zainteresowani nowym multipleksem jako jego potencjalny operator – zapowiada. Grupa ZPR Media rywalizowała z Emitelem o bycie operatorem multipleksu ósmego.

Kiedy w styczniu dom mediowy MEC pytał internautów o to czy woleliby w ofercie naziemnej kolejne nowe stacje czy tez lepsza jakość stacji w HD, gros z nich (76 proc.) opowiedziało się za nowymi kanałami. Pytani o to, które stacje najchętniej oglądaliby naziemnie w HD, badani podawali zwłaszcza TVN (65 proc.) i  Polsat (64 proc.), TVP1 (58 proc.) oraz TVP2 (55 proc.).