Telekomy testują już 5G. Tajemnicze milczenie Plusa

Bloomberg

Krajowe telekomy przygotowują się do wdrożenia sieci komórkowej nowej generacji. Trwają próby na sprzęcie  Huawei i Ericssona.

– Stworzymy strefy życia 5G, zachęcimy całe rodziny klientów, by zastąpili połączeń przewodowe technologią 5G we wszystkich swoich codziennych usługach komunikacyjnych, przeglądania bardzo szybkiego Internetu i oglądania filmów w rozdzielczości 4K – tak Jean-Marc Harion, prezes P4, operatora sieci Play zapowiadał testy technologii nowej generacji sieci mobilnych 5G w marcu tego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Play testuje 5G z Huawei. Co na to Waszyngton?

Według jego słów, Play ma uruchomić sześć miejsc z 5G do września br. Pierwsze z nich już jest. W miniony weekend telekom ogłosił start testów w Toruniu. Na razie w wydzieloną sieć połączono dwa maszty z zamontowanymi na nich antenami i systemami dostarczonymi przez … chińską firmę Huawei. To tylko jeden z dowód na to, jak telekomy mogą podchodzić do globalnych negocjacji USA i Chin, w których kartą przetargową jest biznes Huawei.

– Ryzyko wizerunkowe pomógł Playowi ograniczyć Donald Trump, poluzowując – przynajmniej na razie – restrykcje nałożone na amerykańskich kooperantów Huawei – mówi nam jeden z menedżerów konkurencyjnych telekomów Playa.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyły testy sieci 5G T-Mobile Polska w Warszawie

Docelowo w Toruniu, Play chce przetestować klaster złożony z trzech masztów. Firma zapowiada, że podzieli się wynikami doświadczeń, ale na razie nie zdradza na czym będą polegać. Trochę wyczytać można z przytoczonej wypowiedzi prezesa. Wynika z niej, że testy będą kierowane do konsumentów, To nie pierwsze miejsce, w którym Play zaistnieje jako operator testowej sieci 5G. Niedawno telekom podpisał list intencyjny o powołaniu akceleratora przedsiębiorczości w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej przy udziale Politechniki Łódzkiej i szwedzkiego Ericssona. Play będzie operatorem sieci 5G, w której firmy mają tworzyć biznesowy ekosystem.

Kolejnym miejscem, w którym ruszyć ma testowa sieć 5G Playa, jest stadion klubu piłkarskiego Legia w Warszawie. Tu wiele zależy od powodzenia rozmów z Ericssonem.

CZYTAJ TAKŻE: NIK: Komórkowe maszty bez należytej kontroli

Play nie jest pierwszym telekomem w Polsce, który testuje 5G. Na przełomie roku sieć kilku masztów 5G uruchomił T-Mobile Polska. Partnerem telekomu przy tym projekcie także jest Huawei. Operator ten nie podzielił się jak dotąd informacjami, jakie wnioski płyną z testu. Z kolei Orange Polska testował 5G w Gliwicach oraz – przez chwilę – w Zakopanem.

Wszędzie telekomy wykorzystują częstotliwości użyczane im czasowo przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Najczęściej te z zakresu 3,5 GHz.

Podczas niedawnej podróży do Szwecji, Marcin Cichy, prezes UKE, pokazał prezentację, z której wynikało, że urząd wydał operatorom 75 pozwoleń na uruchomienie testowych nadajników 5G. Oprócz wymienionych już miast, mogą one zostać uruchomione w Kazimierzu Dolnym (przez T-Mobile, choć nie wiadomo, czy się uda, bo projekt inteligentnego miasta tego operatora na razie zawisł w próżni), Katowicach (przez T-Mobile i Orange), Bytomiu, Chorzowie, Piekarach Śląskich i Lublinie (przez Orange) oraz w Łodzi.

Jak widać, jak dotąd testami 5G nie chwali się Polkomtel, operator sieci Plus należący do Grupy Cyfrowy Polsat, założonej przez Zygmunta Solorza.

Gdzie w Polsce ruszy pierwsza komercyjna sieć 5G, czyli taka, za dostęp do której telekomy będą pobierać opłaty? Od publikacji projektu strategii państwa dla 5G, wiele osób podaje, że będzie to Łódź. Jak jednak mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski, intencją resortu jest, aby w przyszłym roku 5G ruszyło w 4 miastach. Resort chciałby, aby każdy z operatorów, który wystartuje w przetargu na częstotliwości dla komercyjnych już sieci 5G, zobowiązał się do uruchomienia infrastruktury w jednym z tych miast.

CZYTAJ TAKŻE: Powstają kolejne wyspy 5G w Europie. Teraz Wielka Brytania

5G, z którą wiąże się zdecydowane przyspieszenie transmisji danych i minimalne opóźnienia działa już wyspowo np. w Korei Południowej, czy w Wielkiej Brytanii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amazon ma problem, również w Polsce

Gigant handlu internetowego musi zmierzyć się z wizją globalnego strajku w swoich centrach dystrybucyjnych ...

Świat technologii mocno przyspieszył. Wreszcie to zmierzono

Cyfrowa rzeczywistość wokół nas zmienia się w coraz większym tempie. W poprzednim stuleciu różnego ...

Polska stawia na walkę z cyberprzestępcami

Od firmy po samorządy czy obywateli – wszyscy powinni zgłaszać wszelkie incydenty związane ze ...

Iza Rusiniak: Obrazy sztucznej inteligencji to prowokacja artystów

Na początku jest jednak idea człowieka, maszynę tworzy człowiek i to on ją programuje ...

Stworzyli system antydronowy, z którego korzystają lotniska i NATO

Spółkę, która specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie przestrzeni powietrznej, założyli raptem trzy lata temu Radosław ...

Bezpłatny internet dla szkół

„100 Mega na 100-lecie odzyskania niepodległości” – to hasło programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Ponad ...