Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 9 stycznia

Publikacja: 09.01.2018 07:30

TV Biełsat czeka na przeprowadzkę
Nadawany przez TVP kanał dla Białorusi ma wprawdzie finansowanie z budżetu, ale nowy rok zaczął się bez umowy z MSZ.
S. A8

Telekomy: nowe prawo zasypie nas papierami
Projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, który miał scyfryzować kontakt między operatorami a klientami wprowadzi jeszcze więcej papierowych dokumentów – uważają przedsiębiorcy z branży. Wacław Knopkiewicz, radca prawny specjalizujący się w prawie telekomunikacyjnym, partner w kancelarii GWW Legal przyznaje, że nowelizacja miała zredukować konieczność stosowania formy papierowej. To powszechny trend, który znalazł wyraz np. w niedawnych zmianach Kodeksu cywilnego. Tymczasem część propozycji to krok w przeciwnym kierunku. Np. likwidacja możliwości zmiany umowy w trakcie nagrywanej i udostępnianej abonentowi na jego żądanie rozmowy telefonicznej. S. B5

Fiskus jak e-Bay, ale z poślizgiem
Urzędy skarbowe mogą już przeprowadzać e-licytacje zajętych przez siebie nieruchomości. Na system teleinformatyczny trzeba zaczekać do III kwartału. S. C1, C3

Kiedy prezes UOKIK pyta, odpowiedź jest obowiązkowa
Korespondencji od organu nadzoru nie wolno lekceważyć. Nawet gdy przedsiębiorca jest przekonany, że sprawa jest nieistotna. W przeciwnym razie naraża się na dotkliwe sankcje.
S. C4

Nowy projekt w stulecie prawa autorskiego
Jeśli w ustawie o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi zachowane zostaną ostatnio wprowadzone do projektu postanowienia spowodują zniszczenie istniejących od kilkudziesięciu lat struktur rynkowych zarządzających w Polsce prawem autorskim (opinia prof. Jana Błeszyńskiego). S. D4-D6

Gazeta Wyborcza

Ukraińcy w Polsce. Trzy miliony dobrych klientów
Polskie firmy walczą o ukraińskich pracowników. Już nie dlatego, że można im mało płacić, ale dlatego,że można na nich dużo zarobić, sprzedając im konta bankowe, kursy prawa jazdy, komórki, suplementy diety. (…) Pierwsze były sieci komórkowe. Już wszystkie mają specjalne pakiety dla obywateli Ukrainy. Plus swoją wprowadził w październiku – opiera się na umowie z ukraińską siecią Kyivstar. S. 1, 11

Macierewicz broni się jeszcze
Dziś powołanie nowych ministrów w gabinecie Mateusza Morawieckiego. Personalne negocjacje trwały do ostatnich godzin. Prezydent Duda i premier mieli namawiać Jarosława Kaczyńskiego do dymisji Antoniego Macierewicza. (…). Już wczoraj wręczono dymisję Annie Streżyńskiej. Resortem cyfryzacji kierować ma teraz Piotr Nowak, poinformowała Polityka Insight. Nowak – dotychczasowy wiceminister w resorcie finansów – nie wszystkim w PiS się podoba. Do resortu ściągnął go poprzedni minister finansów, który odszedł z rządu Beaty Szydło – Paweł Szałamacha. Nowak przyszedł z kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, gdzie doradzał w sprawach gospodarczych. S. 3

Dylematy Zuckerberga
Szef Facebooka chce ograniczyć negatywny wpływ swego portalu na społeczeństwo. Co to oznacza? (Za The Wall Street Journal). S. 9

Kiedy wifi w Pendolino?
– Najpóźniej za rok we wszystkich pociągach Pendolino pasażerowie będą mogli korzystać z bezprzewodowego internetu – zapowiedział w poniedziałek minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. PKP wciąż jednak czeka na ofertę operatora i nie precyzuje terminu. (…) Agnieszka Serbeńska z biura prasowego PKP Intercity podaje, że w styczniu przewoźnik ma otrzymać kompletną ofertę na projekt instalacji technicznej WiFi w pociągach premium. (…) – Dopiero po analizie dokumentacji będziemy w stanie przedstawić harmonogram – mówi. S. 11

Odchudzanie przez internet? To może się udać
Startowali od serwisu Sympatia.pl. Gdy go sprzedali zastanawiali się nad czymś nowym. I wyszło, że diety online to biznes z perspektywą. Serwis Vitalia obchodził niedawno 13.urodziny i jest liderem na polskim rynku w tym segmencie. S. 4-5 (Dodatek Mój Biznes)

Apple ma kłopoty
Ostatni tydzień 2017 r. nie był łatwy dla Apple. Gigant z Cupertino potwierdził informacje znalezione przez programistów w kodach źródłowych iOS, że producent świadomie spowalnia działanie swoich produktów poprzez ustawienia baterii. S. 5 (Dodatek Mój Biznes)

Parkiet

Nestmedic: Telemedycyna wymaga czasu i wyrozumiałości
System Pregnabit służący do badania płodu, którego właścicielem jest Nestmedic, w Polsce oferowany jest od września. Priorytetem jest jednak ekspansja zagraniczna. – Prowadzimy zaawansowane rozmowy m.in. z dwoma dystrybutorami obsługującymi kilka rynków skandynawskich. Jeśli dopniemy kontrakt, to w I kwartale od razu będziemy przeprowadzali tam komercyjne wdrożenia – mówi Patrycja Wizińska-Socha, prezes spółki

http://archiwum.parkiet.com/artykul/795368_Nestmedic:_Telemedycyna_wymaga_czasu_i_wyrozumialosci.html (dostęp płatny)

Refundacja nie jest niezbędna
– Na rynku dostępnych jest już ponad 70 naszych urządzeń w ponad 40 placówkach. Od momentu rozpoczęcia sprzedaży naszym urządzeniem wykonano kilkaset badań. To jest naprawdę dobry start, tym bardziej że zgodnie z publicznie prezentowanymi planami nasz zespół pozyskał partnerów z każdej naszej grupy docelowej. To lekarze, położne oraz sieci placówek medycznych, u których dostępny jest Pregnabit. Przed nami dalsza praca nad tym, aby system był oferowany w całym kraju. Szczególnie ważne jest dla nas zbudowanie obecności w kolejnych prestiżowych gabinetach – wywiad z prezes Nestmedic, Patrycją Wizińską-Sochą: http://archiwum.parkiet.com/artykul/795379_Refundacja_nie_jest_niezbedna.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Play odbiera najlepiej
Gdy polski klient zmienia operatora telekomunikacyjnego, najczęściej przenosi się do Playa. Zgodnie ze statystykami Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), ubiegłoroczny giełdowy debiutant w 2017 r. przejął od konkurentów o 111 tys. więcej numerów, niż im oddał. To zdecydowanie najlepszy wynik na rynku. W drugim półroczu z dołka wyszedł T-Mobile, który wcześniej był liderem wśród dawców, a potem spadł na czwarte miejsce pod względem liczby klientów.
https://www.pb.pl/play-odbiera-najlepiej-902628 (dostęp płatny)

Szansa w robotyzacji
Antidotum na problem z brakiem pracowników może być automatyzacja. Jej popularność zależy nie tylko od czynników ekonomicznych, ale też społecznych. Już w ubiegłym roku eksperci z DNB i Deloitte’a w raporcie „Kierunki 2017. Polska w pułapce średniego dochodu” zwracali uwagę na pogłębiający się deficyt siły roboczej. Z badań, które przeprowadzono wśród polskich przedsiębiorców, wynikało bowiem, że barierą rozwoju firm staje się nie brak kapitału, ale niedobór odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
https://www.pb.pl/szansa-w-robotyzacji-902623 (dostęp płatny)

Druga bańka internetowa pęknie za rok
Niejeden z obecnych inwestorów był dzieckiem gdy w 2000 r. indeks Nasdaq osiągnął historyczny wówczas szczyt. Historia może się powtórzyć.
https://www.pb.pl/druga-banka-internetowa-peknie-za-rok-902610 (dostęp płatny)

Innowacja w polisach dla smartfonów
TU Europa stworzyło aplikację, która w zamierzeniu ma być dla ubezpieczeń telefonów tym, czym blik dla płatności bezgotówkowych.
https://www.pb.pl/innowacja-w-polisach-dla-smartfonow-902602 (dostęp płatny)

E-kursy przepustką do branży IT
O pracy i zarobkach programisty marzą miliony. Mało kto wie, że zawód ten można zdobyć w pół roku.
https://www.pb.pl/e-kursy-przepustka-do-branzy-it-902613 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

We wtorek finał rekonstrukcji
Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski i Jan Szyszko – to ministrowie, którzy najpewniej stracą stanowiska. Nowy skład Rady Ministrów poznamy we wtorek w południe. Ale już w poniedziałek niektórzy członkowie gabinetu pożegnali się ze współpracownikami. Uczyniła to np. minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363372-We-wtorek-final-rekonstrukcji.html (dostęp płatny)

Oko na gospodarkę
2017 rok obfitował w przenosiny numerów komórkowych. To m.in. walka sieci T-Mobile o poprawę wyników sprawiła, że w ub.r. operatora zmieniło o ponad jedną piątą numerów mobilnych więcej niż w 2016 r. Przeciwny trend widać w telefonii stacjonarnej, gdzie po 2016 r. – roku boomu – nastała normalność.

Boom na teleprzeprowadzki
O ponad jedna piątą urosła w 2017 r. liczba przeniesionych numerów komórkowych. Walkę o klienta wygrał Play i operatorzy wirtualni, ale wynik najbardziej poprawił T-Mobile Polska.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363391-Boom-na-teleprzeprowadzki.html (dostęp płatny)

Technologie, które mają szansę zmienić nasz świat w nowym roku
Ten rok przyniesie nam coraz więcej zastosowań sztucznej inteligencji i „uczących się” systemów kognitywnych. Rozwinie się tzw. rozszerzona oraz wirtualna rzeczywistość. Będzie więcej materiałów pokazywanych w 4K.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363387-Technologie-ktore-maja-szanse-zmienic-nasz-swiat-w-nowym-roku.html (dostęp płatny)

Miliardy z Mt.Gox – tajemnica skradzionej bitcoinowej fortuny
650 tys. bitcoinów, które ukradziono w 2014 r. z popularnej wirtualnej giełdy, było wówczas warte kilkaset milionów dolarów. Teraz jest warte ok. 10 mld dol. i wciąż nie wiadomo, kto stał za tym cybernetycznym skokiem.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363388-Miliardy-z-MtGox-–-tajemnica-skradzionej-bitcoinowej-fortuny.html (dostęp płatny)

Dodatek Rzeczpospolita Cyfrowa

Nowe impulsy mogą pchnąć cyfryzację mocno do przodu
Zmiany prawa, sztuczna inteligencja, rozwój startupów – to tym będzie żyła branża IT w 2018 r. Rynek IT w Polsce urośnie w 2018 r. o 6 proc. – zakładają najnowsze prognozy firmy badawczej PMR. – Uwzględniają one zrewidowane w górę prognozy makroekonomiczne dla Polski, w tym wyższy niż prognozowano po I kwartale 2017 r. wzrost PKB w latach 2017–2018 – mówi Paweł Olszynka, kierownik działu analiz rynku ICT firmy PMR.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363397-Nowe-impulsy-moga-pchnac-cyfryzacje-mocno-do-przodu.html (dostęp płatny)

Państwo próbuje wesprzeć cyfrowy rozwój
Problem norm obowiązujących telekomy trafił do strategii dla sieci 5G. 
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363398-Panstwo-probuje-wesprzec-cyfrowy-rozwoj.html (dostęp płatny)

Walutowe transakcje z komputera albo telefonu
Zakładanie lokaty walutowej albo wymiana walut są teraz prostsze niż kiedykolwiek. Dziś przedsiębiorcy prowadzący import lub eksport mają o wiele łatwiejsze zadanie niż kiedyś. Teraz nawet te bardziej skomplikowane i opiewające na większe kwoty operacje można przeprowadzić zdalnie w aplikacji PekaoBiznes24.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363399-Walutowe-transakcje-z-komputera-albo-telefonu.html (dostęp płatny)

TV Biełsat czeka na przeprowadzkę
Nadawany przez TVP kanał dla Białorusi ma wprawdzie finansowanie z budżetu, ale nowy rok zaczął się bez umowy z MSZ.
S. A8

Telekomy: nowe prawo zasypie nas papierami
Projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, który miał scyfryzować kontakt między operatorami a klientami wprowadzi jeszcze więcej papierowych dokumentów – uważają przedsiębiorcy z branży. Wacław Knopkiewicz, radca prawny specjalizujący się w prawie telekomunikacyjnym, partner w kancelarii GWW Legal przyznaje, że nowelizacja miała zredukować konieczność stosowania formy papierowej. To powszechny trend, który znalazł wyraz np. w niedawnych zmianach Kodeksu cywilnego. Tymczasem część propozycji to krok w przeciwnym kierunku. Np. likwidacja możliwości zmiany umowy w trakcie nagrywanej i udostępnianej abonentowi na jego żądanie rozmowy telefonicznej. S. B5

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu