Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 13 sierpnia

Publikacja: 13.08.2018 07:30

Nie wiadomo jak wyrwać dzieci z sieci
Choć uzależnionych od technologii może być nawet 3 proc. uczniów, rząd nie prowadzi spójnych działań profilaktycznych. „Loguj się z głową” – tak Ministerstwo Edukacji Narodowej nazwało swój projekt przeciwdziałania e-uzależnieniom wśród młodzieży. Przygotowuje go razem z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii. To ono będzie czuwać nad realizacją programu. Eksperci przekonują, to krok w dobrym kierunku, choć tylko kropla w morzu profilaktycznych potrzeb. Problem uzależnienia od sieci to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla młodzieży. Tak duży, że trafił do międzynarodowej klasyfikacji chorób WHO, która będzie obowiązywać od 2019 r. (Polska ma czas na jej wprowadzenie do 2022 r.).
http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1214388,uzaleznienie-od-technologii-wsrod-polskich-dzieci.html (dostęp płatny)

Polski e-commerce rozbiera DaWandę
Sprzedawcy z zamykanej platformy internetowej mogą bez kosztów przenieść się na amerykańską Etsy, ale wielu decyduje się na usługi krajowych serwisów, które oferują specjalne warunki. Niemiecka platforma e-commerce DaWanda, udostępniająca ręcznie wykonaną odzież, galanterię, biżuterię i ozdoby mniejszych wytwórców, będzie funkcjonować jeszcze tylko do 30 sierpnia. Przedsiębiorcy mający na niej swoje sklepy mogą przenieść się na amerykańską Etsy. Jednak gracze z polskiego rynku e-commerce też chcą uszczknąć coś dla siebie i prze jąć jak największą część handlu.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1214387,polski-e-commerce-rozbiera-dawande.html (dostęp płatny)

Wierdyński: Praca w Amazonie to kołochoz
– W firmach zagranicznych najgorsi są polscy przełożeni średniego szczebla. Pod sobą mają osoby z wyższym wykształceniem i chcą im pokazać, ile znaczą – mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Wideryński z CDO24 – firmy świadczącej ochronę prawną w segmencie usług doradczo-prawnych.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1214408,wiedrynski-z-cdo24-o-pracy-w-amazon-polska.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

Biegły o łamaniu przepisów bhp w Amazonie: Lista uchybień długa.  Amazon: „Opinie niezgodne z rzeczywistością”.
Mamy kolejną opinię biegłego sądowego ws. pracy w centrach logistycznych Amazona. Biegły stwierdza, że operator stosuje nieodpowiedni system wynagradzania i ignoruje zdrowie pracowników. Amazon odpowiada: „Opinia biegłego jest pozbawiona podstaw faktycznych”.
http://wyborcza.pl/7,155287,23778537,mamy-kolejna-opinie-bieglego-ws-pracy-w-amazonie.html (dostęp płatny)

Cyfrowa przemiana rzemieślników. Etsy wchodzi na polski rynek
Amerykańskie Etsy połknęło niemiecką DaWandę i tym samym weszło do Europy i Polski. Zmierzy się z całą grupą internetowych platform oferujących rękodzieło. Nic dziwnego skoro boom przeżywa właśnie. 
http://wyborcza.pl/7,156282,23769673,cyfrowa-przemiana-rzemieslnikow-etsy-wchodzi-polski-rynek.html (dostęp płatny)

Parkiet

Telekomy muszą inwestować
Od jakiegoś czasu przychody telekomów maleją, a ich odpowiedzią na to było mocne cięcie kosztów operacyjnych. Na to wszystko nałożyły się działania regulatora, walka cenowa oraz rosnąca konkurencja. W efekcie krajowe telekomy zaczęły ograniczać swoje inwestycje. Teraz sytuacja się zmienia – bo telekomy muszą inwestować w nowe technologie, żeby nie zostać w tyle za swoimi zagranicznymi konkurentami, a ich inwestycje muszą bazować na obserwowanych trendach i zjawiskach – mówi Radosław Semkło, dyrektor pionu telekomunikacji i mediów Asseco Poland.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801864_Telekomy_musza_inwestowac.html (dostęp płatny)

Polskie studia szykują mocne uderzenie
Za niespełna dwa tygodnie rozpoczną się duże targi gier w niemieckiej Kolonii. Wybiera się na nie kilkudziesięciu producentów z Polski.  W innych branżach targi nie budzą tak dużych emocji. W sektorze gier jest inaczej – to właśnie podczas targów studia często prezentują zwiastuny najnowszych gier i ujawniają przyszłe plany. Przykład CD Projektu pokazał, że warto śledzić te doniesienia, bo mogą mieć niebagatelny wpływ na notowania. Upublicznienie zwiastuna „Cyberpunka 2077″ podczas czerwcowych targów E3 w Los Angeles stało się impulsem do zwyżki kursu – kapitalizacja studia przebiła już poziom 20 mld zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801873_Polskie_studia_szykuja_mocne_uderzenie.html (dostęp płatny)

PGE: Zgoda od UKE
Zależna od największej grupy energetycznej spółka PGE Systemy dostała zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wykorzystanie częstotliwości 450 MHz. Pozwoli to na stworzenie cyfrowej sieci łączności dla branży energetycznej. Dzięki niej będzie można szybciej i sprawniej przywracać zasilanie w czasie letnich i zimowych anomalii pogodowych. Łączność bezprzewodowa LTE 450 ułatwi pracę dyspozytorów sieci elektroenergetycznych, zautomatyzuje pracę rozdzielni energetycznych, obniży koszty lokalizowania awarii sieci energetycznych i umożliwi końcowym odbiorcom energii korzystanie z inteligentnych urządzeń. Podobne rozwiązanie, bazujące na technologii szerokopasmowej, ruszyło w marcu tego roku w USA pod nazwą FirstNet. W Europie zaawansowane prace nad wdrożeniem takich rozwiązań trwają już m.in. w Hiszpanii, Finlandii oraz w Austrii i w Niemczech.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801863_PGE:_Zgoda_od_UKE.html (dostęp płatny)

Jabłko za bilion dolarów
Wzrost rynkowej wartości Apple’a powyżej 1 bln USD rozemocjonował inwestorów i finansowe media. Czy to wydarzenie jest czymś więcej niż giełdową ciekawostką?  Bilion dolarów to niemal dwukrotnie więcej, niż wynosił w ub.r. produkt krajowy brutto Polski. To także trzykrotnie więcej niż kapitalizacja wszystkich spółek notowanych na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Taką wycenę producent iPhone’ów i MacBooków, jako pierwsza spółka w historii USA, uzyskał na początku sierpnia i utrzymał ją do dziś.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801877_Jablko_za_bilion_dolarow.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Informatycy proszą o czas
Branża IT i telekomunikacyjna apelują o utrzymanie limitu 30-krotności składek ZUS. Rosną obawy firm o rentowność i utratę konkurencyjności w regionie. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) dołączyła do koalicji organizacji branżowych i zrzeszających pracodawców apelujących do Prezydenta RP o utrzymanie górnego limitu podstawy składki na ubezpieczenie społeczne, czyli limitu tzw. 30-krotności przy odprowadzaniu składek ZUS. Przypomnijmy, że rządowa nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, znosząca ten limit, została na początku roku skierowana przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej, a więc przed podpisaniem ustawy. Trybunał Konstytucyjny odwołał jednak zaplanowaną w tej sprawie rozprawę i do…
https://www.pb.pl/informatycy-prosza-o-czas-937179 (dostęp płatny)

Comarch po teście w ZUS
Pierwszy sprawdzian gotowości do przejęcia utrzymania największego systemu IT wypadł nieźle, ale nie idealnie. Spółka nie traci rezonu.
https://www.pb.pl/comarch-po-tescie-w-zus-937174 (dostęp płatny)

Zaawansowane rozwiązania IT to wygodniejsza bankowość
Bazy danych, statystyka, informatyka i robotyka, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, to narzędzia umożliwiające zaawansowaną analizę potrzeb klienta. Pomagają też szybciej i wygodniej go obsłużyć. Innowacje wdrażane przez banki z Grupy Santander zwiększają możliwości dopasowania usług i ich szybkiej ewolucji w zależności od potrzeb klientów. Poprawiają również jakość obsługi, co z reguły przekłada się na efekt biznesowy. (Materiał przygotowany we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK)
https://www.pb.pl/zaawansowane-rozwiazania-it-to-wygodniejsza-bankowosc-937164 (dostęp płatny)

E-przetargi coraz bliżej
Elektronizacja w zamówieniach publicznych zbliża się wielkimi krokami — na razie tylko dla dużych projektów. Od 18 października — zgodnie z wymogami UE — w Polsce będzie obowiązywać elektroniczna komunikacja w przetargach o wartości powyżej progów unijnych. Dla tych o niższej wartości — zgodnie z podpisaną w ubiegłym tygodniu przez prezydenta ustawą zmieniającą wcześniejszą nowelizację — nic się na razie nie zmieni. 
https://www.pb.pl/e-przetargi-coraz-blizej-937155 (dostęp płatny)

E-sklepy walczą o czas
Wystarczą trzy sekundy, aby skutecznie zrazić do siebie klienta — bo na otwarcie strony zaczeka tylko dwie. Już prawie połowa (47 proc.) internautów oczekuje, że strona sklepu załaduje się w ciągu maksymalnie dwóch sekund, a 40 proc. opuści ją, jeśli zajmie to od trzech do czterech sekund — wynika z danych platformy Shoper.
https://www.pb.pl/e-sklepy-walcza-o-czas-937161 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Netia może zwiększyć światłowodowy plan
Przejęty przez grupę Polsatu stacjonarny telekom sygnalizuje dalsze inwestycje w łącza potrzebne sieciom 5G. Od 18 sierpnia funkcję prezesa Netii, stacjonarnego operatora telekomunikacyjnego, który w 66 proc. należy obecnie do grupy Cyfrowy Polsat i Zygmunta Solorza, obejmie Andrzej Abramczuk. Prawnik, partner w kancelarii Chajec Don-Siemion Żyto, od siedmiu lat pracuje dla spółek założyciela Polsatu. Wcześniej (2001–2006) był dyrektorem departamentu prawnego w GTS Poland i Cel Polska, a następnie trzy lata pracował dla P4 (sieć Play). Do zarządu Netii wszedł w grudniu 2017 r.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383268-Netia-moze-zwiekszyc-swiatlowodowy-plan.html (dostęp płatny)

Sprzedaż za złotówkę jest przychodem firmy
Podstawą opodatkowania jest kwota należna i nie ma znaczenia, że przedsiębiorca oferuje towar za symboliczną kwotę. Zdaniem organów skarbowych stosowanie rabatów jest dozwolone pod warunkiem, że działania te nie prowadzą do unikania opodatkowania. Stosowanie promocji cenowych i sprzedawanie produktów znacznie poniżej ich wartości rynkowej powinno więc mieć uzasadnienie ekonomiczne i prowadzić do osiągania zysków z prowadzonej działalności gospodarczej. Mimo działań marketingowych przedsiębiorca nie ma jednak pewności, że zmobilizuje w ten sposób klienta do zakupu produktów w jego firmie. Udzielenie rabatu nie gwarantuje mu zatem osiągania przychodów. Jak je zatem rozliczyć? – piszą Lidia Rubińska i Wiesław Żukowski.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383171-Sprzedaz-za-zlotowke-jest-przychodem-firmy.html (dostęp płatny)

Nie wiadomo jak wyrwać dzieci z sieci
Choć uzależnionych od technologii może być nawet 3 proc. uczniów, rząd nie prowadzi spójnych działań profilaktycznych. „Loguj się z głową” – tak Ministerstwo Edukacji Narodowej nazwało swój projekt przeciwdziałania e-uzależnieniom wśród młodzieży. Przygotowuje go razem z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii. To ono będzie czuwać nad realizacją programu. Eksperci przekonują, to krok w dobrym kierunku, choć tylko kropla w morzu profilaktycznych potrzeb. Problem uzależnienia od sieci to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla młodzieży. Tak duży, że trafił do międzynarodowej klasyfikacji chorób WHO, która będzie obowiązywać od 2019 r. (Polska ma czas na jej wprowadzenie do 2022 r.).
http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1214388,uzaleznienie-od-technologii-wsrod-polskich-dzieci.html (dostęp płatny)

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu