Przegląd prasy – środa 22 października

Publikacja: 22.10.2014 07:30

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

CI Games: Premiera nowej gry rozpala nadzieje

Nawet o 16,1 proc., do 11,79 zł, drożały we wtorek papiery CI Games. To zbliżająca się premiera gry „Lord of the Fallen” i jej dobre recenzje tak rozgrzały inwestorów. Papiery CI Games były najdroższe od lutego. Zdecydowana przewaga popytu nad podażą zmusiła GPW do równoważenie notowań. Na koniec dnia kurs…

http://archiwum.parkiet.com/artykul/761449_CI_Games:_Premiera_nowej_gry_rozpala_nadzieje.html (dostęp płatny)

Comarch: Beacon trafił do oferty

Comarch, kojarzony do tej pory z produkcją oprogramowania i świadczeniem usług IT, coraz śmielej poczyna sobie w obszarze produkcji urządzeń elektronicznych. Krakowska spółka ma już w ofercie urządzenie telemedyczne. We wtorek pochwaliła się stworzeniem Comarch Beacon, urządzenia wykorzystującego nowy…

http://archiwum.parkiet.com/artykul/761453_Comarch:_Beacon_trafil_do_oferty.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Banki rozpoczynają nową erę w technologii IT

E-bankowość to dla klientów spore udogodnienie, lecz także wzrost zagrożenia ze strony cyberprzestępców. Tradycyjna bankowość powoli traci rację bytu. Potwierdzają to statystyki przeprowadzone przez Europejski Bank Centralny. Pod koniec 2013 r. w całej Unii Europejskiej było 199 tys. oddziałów bankowych. Dla porównania: rok wcześniej ich liczba wynosiła 218 tys. Według Celent Research, do placówek bankowych zagląda co miesiąc tylko 70 proc. właścicieli kont. Natomiast 70 proc. z nich korzysta z e-bankingu, zaś co trzeci z mobilnej bankowości.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3907919,38994,banki-rozpoczynaja-nowa-ere-w-technologii-it (dostęp płatny)

Między nauką a biznesem

Trzy pytania do… Blanki Fijołek z Samsung Electronics Polska

1. Czy polskie uczelnie techniczne dorównują amerykańskim i zachodnioeuropejskim, jeśli chodzi o łączenie teorii z praktyką biznesową?  – Współpraca środowisk akademickich z biznesem nie jest w Polsce tak ścisła jak na Zachodzie. Nasi studenci nie mają dostępu do merytoryki i narzędzi, które pozwoliłyby im po ukończeniu studiów odnosić sukcesy w warunkach rynkowych, szczególnie jako przedsiębiorcy. Oczywiście obserwujemy sporo przykładów udanych start-upów i firm, które mogą się pochwalić szybkim wzrostem, a następnie otrzymują zastrzyk pieniędzy np. z funduszów venture capital. Są to jednak jednostkowe przypadki.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3907920,37350,miedzy-nauka-a-biznesem (dostęp płatny)

Hub dla wschodnich innowacji

Finansowanie: Fundusz StartVenture@Poland ściągnie nad Wisłę nowatorskie technologie z Europy Środkowej i Wschodniej. Na inwestycje ma ponad 12 mln zł. Nabór już się rozpoczął. Czy Polska ma szansę stać się w przyszłość trampoliną dla innowacyjnych start-upów i spin-offów z Europy Środkowej i Wschodniej? Jest to możliwe, jeśli dobrze wykorzystamy gospodarczy potencjał kraju oraz dostępny na rynku kapitał — publiczny i prywatny, inwestorski. Takiego zdania są założyciele i partnerzy fundacji Startup Hub Poland, m.in. Marek Borzestowski, pionier polskiego internetu, twórca serwisu Wirtualna Polska czy mający spore doświadczenie inwestorskie Zygmunt Grajkowski i Robert Dziubłowski, którzy teraz postawili sobie za wspólny cel naukową i technologiczną integrację regionu.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3907916,89238,hub-dla-wschodnich-innowacji (dostęp płatny)

Szesnaście okrągłych stołów innowacji

Start-upy, inwestorzy i samorządowcy będą dyskutować w każdym regionie o tym, jak rozwijać lokalną małą przedsiębiorczość. Rusza Akademia e-Biznesu — nowy cykl regionalnych konferencji edukacyjnych, które będą odbywały się w każdym województwie. Ich celem jest poznanie potrzeb start-upów i dyskusja o możliwościach wspierania małego biznesu. Chodzi też o edukację nowych firm, na temat budowania biznesu zgodnie z najnowszymi światowymi trendami technologicznymi.  Cykl rozpoczął się w Krakowie i będzie trwał do 27 listopada, kiedy odbędzie się finałowa konferencja w Warszawie. Organizację i tematykę spotkań Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w całości oddała w ręce lokalnych inicjatyw start-upowych. Każdą z Akademii e-Biznesu poprzedzi Okrągły Stół Innowacji, który będzie okazją do dyskusji między start-upami, inwestorami, przedstawicielami samorządów, mediów i koncernów technologicznych.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3907915,2706,szesnascie-okraglych-stolow-innowacji (dostęp płatny)

Informacje branżowe (Biznes i technologie 22.X)

Macrologic, Netia, Comarch, Insert, Orange, Qumak, Simple (zbiór informacji o kontraktach firm z ostatnich kilku dni – RED.)

http://pulsbiznesu.pb.pl/3907917,78747,informacje-branzowe-biznes-i-technologie-22-x (dostęp płatny)

[srodtytul]Wyborcza.biz[/srodtytul]

Dostęp do LTE w Polsce mocno ograniczony? Efekt aukcji UKE na częstotliwości

W czwartek prezes UKE Magdalena Gaj ma duże szanse zostać zastępcą sekretarza generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Na początku października w ekspresowym trybie ogłosiła aukcję na częstotliwości pod LTE. To może zwiększać jej szanse na stanowisko i… ograniczyć dostęp do superszybkiego internetu w Polsce. Pasmo radiowe o częstotliwości 800 MHz to łakomy kąsek dla operatorów komórkowych, którzy planują w Polsce inwestycje w superszybki internet LTE. (…)

Kiedy pasmo 800 MHz zostanie podzielone pomiędzy kilka podmiotów, po pierwsze, obniży się prędkość transmisji, a po drugie, każdy z operatorów będzie troszczył się o własny komercyjny interes, nie dbając o białe plamy całkowicie pozostawione bez zasięgu LTE. A te z pewnością pozostaną zwłaszcza na terenach mniej zurbanizowanych.

Tuż po ogłoszeniu aukcji prezes UKE twierdziła, że uwzględniała te obawy i zasady aukcji zachęcają operatorów do współpracy. Nic nie wskazuje jednak na to, że do takiej współpracy mogłoby dojść, a eksperci wskazują na lepsze i realne rozwiązanie: budowę jednej wspólnej sieci w ramach porozumienia czterech operatorów. Takie rozwiązanie wspiera na przykład opinia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, analiza Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz eksperci BCC.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16842909,Dostep_do_LTE_w_Polsce_mocno_ograniczony__Efekt_aukcji.html

GIODO: Technologie czyhają na naszą prywatność

– Jeśli adwokaci albo radcy prawni korzystają z niektórych rozwiązań chmury internetowej, to podpisali umowę, z której wynika, że firma dostarczająca pocztę e-mail będzie czytała ich listy! Co to ma wspólnego z tajemnicą radcowską lub adwokacką? – mówi Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (wywiad)

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,16843032,GIODO__Technologie_czyhaja_na_nasza_prywatnosc.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

CI Games: Premiera nowej gry rozpala nadzieje

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda