Reklama
Rozwiń

Będzie nowy prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtela

Publikacja: 17.01.2019 20:33

Służby prasowe grupy zbudowanej przez Zygmunta Solorza poinformowały w czwartek o zmianach w strukturach zarządczych najważniejszych firm: Cyfrowego Polsatu, Polkomtelu Telewizji Polsat. Dojdzie do nich z końcem marca.

Tobiasa Solorza, najstarszego syna miliardera, który jest obecnie prezesem Cyfrowego Polsatu (od grudnia 2015 r.) i Polkomtelu, operatora sieci Plus (od lutego 2014 r.), od 1 kwietnia zastąpi Mirosław Błaszczyk, od 2007 roku prezes Telewizji Polsat.

W zarządzie Cyfrowego Polsatu utworzone zostanie nowe stanowisko: wiceprezesa, które obejmie Maciej Stec (do tej pory członek zarządu Cyfrowego Polsatu).

Telewizyjną stacją pokieruje natomiast dotychczasowy szef Polsat Media, spółki odpowiedzialnej za sprzedaż czasu antenowego grupy i innych podmiotów, Stanisław Janowski.

Synowie miliardera: Tobias, który złożył w czwartek rezygnację, dając formalny powód do komunikacji zmian, oraz Piotr mają zasiadać w radach nadzorczych spółek grupy miliardera.

Konkretnych powodów tych zmian nie podano. Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Zygmunta Solorza, zapewnia, że nie ma w nich drugiego dna.

– Nadszedł czas kolejnych, zaplanowanych na wiele lat wyzwań dla grupy – mówi Zygmunt Solorz, cytowany w komunikacie prasowym. Według niego w związku z globalną konkurencją grupa musi „skupić się jeszcze bardziej na realizacji misji i wizji”.

– Jesteśmy polskim, lokalnym graczem, który konkuruje ze światowymi gigantami. Internet nie zna granic, co stopniowo zmienia oblicze tej rywalizacji. Planując rozwój naszego rodzinnego biznesu w dłuższej perspektywie, musimy pracować nad jasną wizją firmy w świecie globalnej konkurencji. Chcemy dostarczać internet do każdego polskiego domu, a razem z nim możliwie bogaty kontent, w tym przede wszystkim nasz rodzimy polski – począwszy od sportowego, przez filmy, seriale, programy dla dzieci i całej rodziny – podsumowuje Zygmunt Solorz.

Nominowani na prezesów menedżerowie pracują dla niego od lat. Mirosław Błaszczyk – prawie 30, a Stanisław Janowski od 12 lat.

Błaszczyk z wykształcenia germanista  jest jedną z bardziej zaufanych osób miliardera. Jego oficjalny biogram mówi, że w latach 1984-88 był dyrektorem na Politechnice Wrocławskiej, a później przez rok pracował jako asystent prezesa i przedstawiciel handlowy spółki „Intersoft”. Przez rok był przedstawicielem handlowym spółki Ampol w Monachium, a od 1992 r. zatrudniony był w jednej z pierwszych spółek Zygmunta Solorza – Przedsiębiorstwie Zagranicznym „Solpol”. Był w niej zastępcą dyrektora, a potem dyrektorem biura prawnego – czytamy.

W Telewizji Polsat od 1994 r. do 2007 r. zajmował stanowisko dyrektora biura zarządu i prokurenta. W czasach walki o sieć komórkową Era, od marca 2005 r. do września 2006 r. był zastępcą dyrektora generalnego Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Tobias Solorz zastąpił stanowisku prezesa Cyfrowego Polsatu Tomasza Gillnera-Gorywodę, który pełnił tę funkcję wcześniej około rok po tym jak z kolei rezygnację złożył wieloletni szef grupy Dominik Libicki.

Na prezesurę Gillnera-Gorywody przypadł gorący okres tzw. aukcji LTE, w której Polkomtel, operator sieci Plus walczył o pasmo 2600 MHz, a kojarzona z grupą Cyfrowy Polsat spółka Net Net (kierowana przez Szymona Rutę) o pasmo 800 MHz. Net Net  przyczynił się do tego, że ceny pasma 800 MHz w Polsce wylicytowane w aukcji przez operatorów należały do najwyższych w Europie. Choć spółka ta wygrała jeden z bloków, pasma nie odebrała. 

Dziś telekomy w Polsce są przed kolejnym rozdaniem częstotliwości. Według zapowiedzi Wandy Buk, wiceminister cyfryzacji, do końca tego roku  Urząd Komunikacji Elektronicznej miałby przygotować przetarg lub aukcję na pasmo 3,6-3,8 GHz i 26 GHz.

Do wzięcia może być także blok pasma 800 MHz po Sferii, której rezerwacja wygasła z końcem 2018 r., a UKE nie zgodził się rozłożenie płatności za prolongatę pasma na raty.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku