– Oczywiście. Z największymi nie ma żadnych problemów. Dla nich też w trakcie zbierania danych dedykujemy oddzielny serwer ponieważ przekazują bardzo duże ilości danych. Jest to podyktowane tym, żeby nie zablokować łączy i nie utrudniać przesłania danych mniejszym przedsiębiorcom. Co odzwierciedla tabela o inwestycjach operatorów, która jest w raporcie z inwentaryzacji.
Czy wysokość inwestycji w sieci dostępowe pokrywa się z inwestycjami w światłowody, czy stanowią odrębne pozycje w raporcie na ten temat?
– Jeśli chodzi o inwestycje, to jest to nieco inna kategoria zbierania danych. Zgodnie z tzw. Megaustawą zbieramy informacje o usługach i o infrastrukturze. Natomiast o inwestycje pytamy na podstawie prawa telekomunikacyjnego.
Mogę generalnie stwierdzić, że operatorzy komórkowi i operatorzy kablowi inwestują najwięcej, a wykonanie nie odbiega od planu. Natomiast w przypadku innych operatorów – różnie to bywa. Czasem podają w planach mniej, a realizują więcej a czasami na odwrót.
A wracając do pytania…
– Obecnie ze wsparciem funduszy unijnych są budowane sieci światłowodowe szkieletowo-dystrybucyjne oraz w mniejszym zakresie sieci dostępowe. Natomiast w nowej perspektywie finansowej będą budowane sieci dostępowe. Generalnie operatorzy swoje sieci budują w nowoczesnych technologiach, a więc stosują światłowody. W naszych zestawieniach podajemy dane otrzymane od przedsiębiorców o długości sieci szkieletowo-dystrybucyjnych i dystrybucyjno- dostępowych budowanych w technologiach światłowodowych i te dane są podawane w oddzielnych pozycjach. Natomiast nie podajemy i nie zbieramy danych o długości sieci dostępowych i budynkowych.
Do czego jeszcze namawiacie operatorów?
– Pierwszy raz w tym roku w formularzach jest pozycja, którą operator może zakreślić i powiedzieć: zgadzam się na udostępnienie moich danych. A wielu zaznacza „nie zgadzam się”, choć to ważna informacja tak dla konsumenta jak i dla operatora. Jeżeli my na portalu UKE możemy pokazać, że w miejscowości X, na ulicy Y jest taki operator, oferuje takie i takie usługi, i podać jego adres to na tej podstawie klient może szybko podjąć decyzję. Sądzę, że świadomość operatorów z roku na rok będzie coraz większa.
Jest jakaś „jaskółka”?
– Rozmawiamy, ale droga daleka. Ale jeśli spojrzymy na zagranicę, to w wielu krajach można znaleźć takie dane. Nasz system jest w stanie to zrobić, tylko potrzebujemy zgody operatorów
Czy UKE bada spływające dane pod kątem dublującej się infrastruktury operatorów?
– W tym roku analizy na potrzeby PO PC wykonujemy na poziomie pojedynczego budynku.Takie analizy będą jednym z elementów wyznaczania obszarów wsparcia.
Czy można bez tych danych ocenić, w jakim stopniu realizowane są założenia Europejskiej Agendy Cyfrowej?
– Aby monitorować postępy w realizacji EAC badamy inwestycje pod kątem zaangażowania środków publicznych z UE – tu infrastruktura dublować się nie może i doinwestowywane są obszary, gdzie brak jest infrastruktury telekomunikacyjnej tzw. „białe plamy”.
Natomiast na obszarach „czarnych plam”, gdzie sieci już są, operatorzy mogą konkurować , zaś inwestycje są prowadzone z środków własnych przedsiębiorców, infrastruktura może się dublować i wynika to z decyzji biznesowych operatorów. Na takich obszarach w tej chwili operatorzy kablowi oferują dostęp do Internetu powyżej 30 Mb/s. Natomiast w terenach nisko zurbanizowanych, tam, gdzie skierowana ma być pomoc państwa jest jeszcze dużo do zrobienia.
Można powiedzieć na podstawie SIIS jaka część miejscowości została na razie pominięta przez operatorów?
– Nie mamy gotowych analiz, ale będziemy je przygotowywać dla PO PC. Jesteśmy, jako UKE gotowi do przygotowania różnych analiz – potrzebujemy tylko sprecyzowanych pytań
A na potrzeby komercyjne?
– Jesteśmy w stanie to robić.
Ile osób pracuje przy SIIS?
– W UKE to tylko kilka osób, plus kilkanaście osób w Instytucie Łączności, który jest partnerem UKE w tym projekcie. To w Instytucie Łączności stoją serwery na których są przechowywane dane .
Dobrze pamiętam, że SIIS był realizowany ze środków unijnych?
– Tak, z siódmej osi POIG. Projekt, którego SIIS jest częścią ciągle trwa: będzie realizowany do końca czerwca 2015 r.
Jakie wyniki może dać kolejna inwentaryzacja?
– Inwestycje w sieciach szerokopasmowych w 2014 roku przyspieszyły – wiemy to, ponieważ w SIIS utworzyliśmy nową funkcjonalność mającą na celu zbieranie danych o zaawansowaniu wykonania projektów ostatniej mili. Możemy także obserwować postęp w budowie sieci szkieletowo-dystrybucyjnych poprzez system SIRS. Mogę powiedzieć, że w budowie tych sieci obserwujemy ogromny postęp.
Jest pani optymistką, że notyfikowane sieci szerokopasmowe zostaną wybudowane w terminie?
– Tak, jestem optymistką i obserwując stopień zaawansowania mogę powiedzieć że sieci te powstaną.
Dziękujemy za rozmowę.