T-Mobile dokłada światłowody Inei do sieciowej układanki

„Inea udostępni T-Mobile Polska całą sieć” – tak brzmi tytuł komunikatu o nowej umowie operatorów. Co dokładnie autor miał na myśli?

Publikacja: 18.02.2020 22:30

T-Mobile dokłada światłowody Inei do sieciowej układanki

Foto: Shutterstock

Trwa wyścig operatorów telekomunikacyjnych o to, kto zdobędzie największą grupę lojalnych abonentów. W budowie lojalności pomaga strategia polegająca na sprzedaży pakietów łączących usługi mobilne i stacjonarne. Ku takiemu podejściu skłaniają się już wszystkie sieci komórkowe. Sektor czeka jeszcze tylko na Playa, który ma w tym kwartale zacząć sprzedaż stacjonarnego internetu na sieci Vectry.

CZYTAJ TAKŻE: T-Mobile Polska startuje ze światłowodem i Netflixem

Tymczasem we wtorek wielkopolska telewizja kablowa i T-Mobile Polska oficjalnie poinformowały o tym, co zapowiedział w rozmowie z nami niedawno Andreas Maierhofer, prezes mobilnego telekomu.  Inea nie tylko udostępniła T-Mobile’owi infrastrukturę budowaną z pieniędzy unijnych zgromadzonych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa i wygranych w tzw. drugim konkursie (POPC2), ale także infrastrukturę położoną za własne pieniądze.

O tym, dlaczego Inea stawia na taki model działania mówił Janusz Kosiński, założyciel i członek rady nadzorczej Inei.

„Dzięki temu T -Mobile Polska dotrze do kolejnych 300 tysięcy gospodarstw domowych w Wielkopolsce” – podano we wtorek punkt widzenia komórkowej sieci.

CZYTAJ TAKŻE: Dyskusje o polskim 5G i konwergencji

Wbrew tytułowi informacji prasowej nie oznacza to jednak, że operator kierowany przez Maierhofera będzie mógł skorzystać z wszystkich łączy kablówki. Jak wyjaśnia Karolina Pawlik, odpowiedzialna za PR w Inei, chodzi tylko światłowody.

W sumie korzystając z aktywów Inei, T-Mobile będzie mógł dotrzeć do około 530 tys. gospodarstw domowych.  Jak podano, umowa dotycząca udostępniania sieci Inea została podpisana na czas nieokreślony, a uruchomienie usług planowane jest na marzec tego roku.

T-Mobile oferuje już pakiet usług korzystając z łączy Orange Polska.

Z kolei z infrastruktury budowanej przez Ineę będzie korzystać także UPC Polska. Robert Redeleanu, prezes UPC ocenił w minionym tygodniu, że może zacząć najwcześniej w drugim półroczu tego roku.

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany