Magdalena Wierzchowska
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ogłosiła wczoraj konkurs na kolejne cztery kanały telewizyjne, które mają wejść do bezpłatnego pakietu nadawanego w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. KRRiT chce, by były to programy o charakterze społeczno-religijnym (to ukłon w stronę TV Trwam), filmowym, dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, i edukacyjno-poznawczym. Zainteresowani mają czas na składanie ofert do 25 lutego, ale będą mogli rozpocząć nadawanie dopiero pod koniec kwietnia 2014 r. — wtedy Telewizja Polska zwolni dla nich miejsce na pierwszym multipleksie.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=139173# (dostęp płatny)
Hollywood piratuje filmy
TR
Przedstawiciele branży filmowej byli od dawna podejrzewani o korzystanie z witryny BitTorrent i ściąganie z sieci nielegalnego kontentu. Teraz są na to dowody. TorrentFreak przy współpracy z Scaneye wytropił adresy IP, które prowadzą do największych producentów filmowych w Hollywood. Pracownicy studia Paramount Pictures zostali przyłapani na ściąganiu filmu „The Hunger Games”, podczas gdy pewna osoba pracująca dla Warner Bros. skusiła się na produkcje zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych widzów.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=139195# (dostęp płatny)
Nie konserwujmy patologii w TVP
Michał Szułdrzyński
Od nowego roku wszystkie niemieckie gospodarstwa domowe obowiązkowo płacić będą abonament radiowo-telewizyjny. I to bez względu na to, czy posiadają w domu odbiornik czy nie. Opłata ma być bardzo surowo egzekwowana. Bez wątpienia taka sytuacja marzy się szefom polskich mediów publicznych. Niedawno prezes TVP zaapelował do dzielącej wpływy z polskiego abonamentu KRRiT, by jeszcze więcej pieniędzy dawała Telewizji Polskiej, mniej przeznaczając na Polskie Radio.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1175491-Nie-konserwujmy-patologii-w-TVP.html (dostęp platny)
Radio Maryja idzie w górę
Jarosław Stróżyk, Kamila Baranowska
Rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka przybywa słuchaczy nawet wśród młodych i mieszkańców dużych miast. Rok 2012 był rokiem o. Tadeusza Rydzyka i marszów poparcia dla telewizji Trwam. Wydawać się mogło, że decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nieprzyznaniu cyfrowej koncesji tv Trwam pogorszy sytuację środowiska skupionego wokół o. Rydzyka. Stało się jednak odwrotnie. Popularność Radia Maryja rośnie, podobnie jak liczba sympatyków samego ojca redemptorysty.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1175495-Radio-Maryja-idzie-w-gore.html (dostęp płatny)
Serialowe hity i kity
Tomasz Gromadka
TVP, Polsat i TVN straciły monopol. Gonią je kodowane HBO i Canal+. Ich propozycje są ambitne, ale efekty różne: dobre pomysły, słabsza realizacja. Machina promocyjna zawsze działa podobnie. Wpierw jest gorący news obsadowy: „Agata Kulesza głową mafijnej rodziny”, „Małaszyński żołnierzem w Afganistanie”, „Bogusław Linda znowu policjantem. Franz Maurer po latach?”. Do tego nazwiska znanych reżyserów średniego pokolenia: Xawery Żuławski, Greg Zgliński, Borys Lankosz.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1175483-Serialowe-hity-i-kity.html (dostęp płatny)
Bestsellery 2012 roku: wybraliśmy tańszy sprzęt
Aleksandra Stanisławska
W Polsce o zakupie smartfona i tabletu decyduje wciąż stosunek jakości do ceny. Na zachodzie Europy i w USA rekordy sprzedaży biją urządzenia z najwyższej półki: iPhone, iPad, Samsung Galaxy S III czy smartfono-tablet Galaxy Note 2. Polacy w wyborze sprzętu elektronicznego kierują się nie tyle najlepszą konfiguracją techniczną i modną marką, ile dobrą ceną oferowaną przez sprawdzonego producenta.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1175516-Bestsellery-2012-roku:-wybralismy-tanszy-sprzet.html (dostęp płatny)
Szykują się ułatwienia w zdobywaniu dotacji na rozwój e-biznesu
Michał Kołtuniak
Resort rozwoju regionalnego przygotowuje nowelizację przepisów w zakresie udzielania pomocy na tworzenie i rozwój gospodarki elektronicznej. Dla firm może to oznaczać nowe możliwości. Cała sprawa dotyczy rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach programu „Innowacyjna gospodarka” (DzU z 2008r. nr 153, poz. 956 ze zm.).
http://archiwum.rp.pl/artykul/1175276-Szykuja-sie-ulatwienia-w-zdobywaniu-dotacji-na-rozwoj-e-biznesu.html (dostęp platny)