[srodtytul]MVNO nie taki drogi[/srodtytul]
Zbudowanie operatora typu [i]Full MVNO[/i] nie oznacza już dzisiaj tak wysokich kosztów, jak kilka lat temu (ok. 30 mln zł). Przedstawiciele telekomów wskazują, że dzisiaj można kupić dużo sprzętu z drugiej ręki. Tak więc Mediatel gwarantuje, że pieniądze na ten cel znajdzie. W modelu pełnego MVNO działa dzisiaj [b]Cyfrowy Polsat[/b], który dysponuje pełną infrastrukturą, wyłączając sieć radiową. Taki sam plan ma Mediatel.
– Gdybyśmy osiągnęli porozumienie z Centernetem, to budowalibyśmy również sieć radiową, chociażby lokalnie. Ten projekt jednak upadł, a na rynku nie ma teraz już częstotliwości do wykorzystania – mówi Mirosław Janisiewicz. Rada nadzorcza Midasa odrzuciła kilka miesięcy temu projekt polegający na utworzeniu przez Mediatel i Centernet podmiotu, świadczącego usługi – w tym mobilne – dla innych operatorów. Centernet miał wnieść do wspólnego biznesu rezerwację częstotliwości 1800 MHz.
Zanim wystartuje Mediatel będzie musiał wynegocjować jeszcze umowy interkonektowe. Większość, jak się należy spodziewać, za pośrednictwem [b]Urzędu Komunikacji Elektronicznej[/b]. Zasiedziali operatorzy bowiem, co do zasady nie godzą się na asymetryczne rozliczenia. Z tego właśnie powodu nie wiadomo dokładnie, kiedy projekt może wystartować.