Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji opublikowała swoje stanowisko w procesie konsultacji Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych 2012 (International Telecommunication Regulations, ITR).
KIGEiT wskazuje, że art.3.5 i 3.6 projektu traktatu ułatwi zarządzanie i zabezpieczanie wykorzystania numeracji abonenckiej w ruchu telefonicznym.
– Mogą [one] umożliwić skuteczniejsze działania przeciwko nadużyciom telekomunikacyjnym, wykorzystującym a czasem wręcz polegającym na zmianie numeru abonenta dzwoniącego – pisze KIGEiT. Takie manipulacje dokonywane są m.in. przy terminacji ruchu przychodzącego do Polski poprzez punkty styku z siecią Telekomunikacji Polskiej, objęte rozliczeniami w modelu Płaskiej Stawki Interkonektowej. Od kilku lat rynek nie ma sposobu na ograniczenie tego procederu niezgodnego z ideą regulacyjnego wprowadzenia PSI (taryfy nielimitowane dla abonentów).
Generalnie KIGEiT w swoim stanowisku jest za przyjęciem ITR. Zdaniem Izby traktat w wersji przyjętej na konferencji Dubaju nie zagraża interesom Polski, ani polskich użytkowników sieci. KIGEiT zwraca uwagę, że burzę, jaka rozpętała się w związku z koncepcją traktatu należy nałożyć na międzynarodowe interesy ekonomiczne: potężnych amerykańskich dostawców usług i treści, którym nie na rękę sa jakiekolwiek regulacje, czy ograniczenia pełnej swobody przepływu danych w globalnej sieci.