Meta buduje najpotężniejszy superkomputer. Ma zasilić metaverse

Facebook, po zmianie nazwy na Meta i ogłoszeniu, że chce stać się ważnym graczem w budowie równoległego, cyfrowego świata, robi krok w kierunku realizacji tej wizji. Opracowuje Research SuperCluster (RSC) – najszybszy superkomputer na świecie.

Publikacja: 25.01.2022 15:29

Meta buduje najpotężniejszy superkomputer. Ma zasilić metaverse

Foto: PAP

Projekt ma być gotowy do połowy br. Stojący na czele Mety Mark Zuckerberg podkreśla, że metaverse wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, sięgającej trylionów operacji na sekundę. A RSC umożliwi nowym modelom sztucznej inteligencji uczenie się na bilionach przykładów, czy rozumienie setek języków. RSC może być więc przełomową technologią. Meta przy tym projekcie współpracuje z firmą Nvidia. Koncern już podał, że to jego największe jego przedsięwzięcie. Z danych technicznych wynika, że maszyna w I fazie rozwoju będzie wykorzystywać moc obliczeniową aż 760 systemów Nvidia DGX A100, które składają się z ponad 6 tys. GPU (procesorów graficznych). System jest w stanie przesyłać 200 gigabitów danych na sekundę. Jeszcze w br. zasili go 16 tys. GPU. Algorytmy AI komputera RSC mają być „trenowane” w oparciu o potężne zbiory danych, sięgające tysiąca petabajtów.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Wizje Przyszłości
El Capitan zaprezentowany. Czym zajmie się najszybszy superkomputer świata?
Wizje Przyszłości
Ogromne źródło energii. Naukowcy odkryli je wprost pod naszymi nogami
Wizje Przyszłości
Kalifornijski start-up chce dokonać nowej rewolucji. Umożliwi komunikację we śnie
Wizje Przyszłości
Chcą dowiercić się do jądra Ziemi. Tania energia na miliony lat
Wizje Przyszłości
Hotel z atomowym napędem. "Flytanic" może lecieć kilka lat
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem