Meta buduje najpotężniejszy superkomputer. Ma zasilić metaverse

Facebook, po zmianie nazwy na Meta i ogłoszeniu, że chce stać się ważnym graczem w budowie równoległego, cyfrowego świata, robi krok w kierunku realizacji tej wizji. Opracowuje Research SuperCluster (RSC) – najszybszy superkomputer na świecie.

Publikacja: 25.01.2022 15:29

Meta buduje najpotężniejszy superkomputer. Ma zasilić metaverse

Foto: PAP

Projekt ma być gotowy do połowy br. Stojący na czele Mety Mark Zuckerberg podkreśla, że metaverse wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, sięgającej trylionów operacji na sekundę. A RSC umożliwi nowym modelom sztucznej inteligencji uczenie się na bilionach przykładów, czy rozumienie setek języków. RSC może być więc przełomową technologią. Meta przy tym projekcie współpracuje z firmą Nvidia. Koncern już podał, że to jego największe jego przedsięwzięcie. Z danych technicznych wynika, że maszyna w I fazie rozwoju będzie wykorzystywać moc obliczeniową aż 760 systemów Nvidia DGX A100, które składają się z ponad 6 tys. GPU (procesorów graficznych). System jest w stanie przesyłać 200 gigabitów danych na sekundę. Jeszcze w br. zasili go 16 tys. GPU. Algorytmy AI komputera RSC mają być „trenowane” w oparciu o potężne zbiory danych, sięgające tysiąca petabajtów.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Wizje Przyszłości
Ogromne źródło energii. Naukowcy odkryli je wprost pod naszymi nogami
Wizje Przyszłości
Kalifornijski start-up chce dokonać nowej rewolucji. Umożliwi komunikację we śnie
Wizje Przyszłości
Chcą dowiercić się do jądra Ziemi. Tania energia na miliony lat
Wizje Przyszłości
Hotel z atomowym napędem. "Flytanic" może lecieć kilka lat
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Wizje Przyszłości
Turystyka kosmiczna uderzy w klimat? Naukowcy: szkodzi warstwie ozonowej