Projekt ma być gotowy do połowy br. Stojący na czele Mety Mark Zuckerberg podkreśla, że metaverse wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, sięgającej trylionów operacji na sekundę. A RSC umożliwi nowym modelom sztucznej inteligencji uczenie się na bilionach przykładów, czy rozumienie setek języków. RSC może być więc przełomową technologią. Meta przy tym projekcie współpracuje z firmą Nvidia. Koncern już podał, że to jego największe jego przedsięwzięcie. Z danych technicznych wynika, że maszyna w I fazie rozwoju będzie wykorzystywać moc obliczeniową aż 760 systemów Nvidia DGX A100, które składają się z ponad 6 tys. GPU (procesorów graficznych). System jest w stanie przesyłać 200 gigabitów danych na sekundę. Jeszcze w br. zasili go 16 tys. GPU. Algorytmy AI komputera RSC mają być „trenowane” w oparciu o potężne zbiory danych, sięgające tysiąca petabajtów.
Czytaj więcej
Gigant mediów społecznościowych musi zmierzyć się z pozwem zbiorowym w Wlk. Brytanii. Firmie Marka Zuckerberga zarzuca się nadużywanie pozycji dominującej na rynku.
W opublikowanym dzisiaj blogu Meta twierdzi, że AI w świecie metaverse będzie wymagała potężnych rozwiązań obliczeniowych zdolnych do natychmiastowej analizy coraz większej ilości danych. Eksperci nie mają wątpliwości, że RSC to przełom w dziedzinie superkomputerów, który doprowadzi do nowych technologii, ale i zupełnie doświadczeń użytkowników.
„Trenowanie” algorytmów w RSC odbywa się w sposób wyjątkowy – komputer został odizolowany od internetu (nie ma bezpośrednich połączeń przychodzących lub wychodzących) z globalną siecią, a cały ruch odbywa się jedynie z centrów danych Meta. Ma to zapewnić ostre wymagania dotyczące prywatności i bezpieczeństwa (cała ścieżka danych z systemów pamięci masowej Meta do procesorów graficznych jest szyfrowana, a klucze deszyfrujące są regularnie usuwane, aby stare dane nie były już dostępne).