Aktualizacja: 10.05.2025 01:47 Publikacja: 13.06.2022 20:33
Innowacyjna tablica pozwala poczuć dotyk w wirtualnym świecie. W przyszłości ta technologia pomoże „czuć” m.in. historie opowiadane w audiobookach
Foto: SoftServe
Projekt TouchlessAI, o którym mowa, ma sprawić, że interakcje z drugim człowiekiem oraz przedmiotami w sferze online zostaną wzbogacone o jeden z ludzkich zmysłów. Umożliwi użytkownikom tworzenie i utrzymanie więzi na odległość oraz poczucie sprawczości – np. w kontakcie z produktem.
SoftServe został założony przez studentów Politechniki Lwowskiej. Dziś to prężna korporacja technologiczna z centralami w Austin w Teksasie i we Lwowie. Firma, która zatrudnia na całym świecie 13 tys. pracowników, ma również potężne struktury w naszym kraju. W siedzibach w Gdańsku, Gliwicach, Białymstoku, Krakowie, Łodzi, a także Wrocławiu i Warszawie pracuje ponad tysiąc osób. I to właśnie m.in. polski zespół zaangażowany jest TouchlessAI (otrzymał dofinansowanie z unijnego programu Horyzont 2020), choć innowacyjny projekt realizowany jest w kooperacji m.in. z naukowcami z University College London, Uniwersytetem w Kopenhadze czy Ultraleap, globalnym liderem w zakresie technologii przenoszenia ruchu dłoni do cyfrowego świata. SoftServe tworzy oprogramowania, dzięki któremu użytkownik będzie w stanie poczuć wirtualny dotyk drugiej osoby, z kolei Ultraleap konstruuje specjalny pulpit (prototyp urządzenia jest właśnie testowany). Rozwiązanie będzie inne niż wszystkie technologie haptyczne – będzie w stanie bowiem przekazywać biosygnały, w tym np. puls rozmówcy, co sprawi, że dotyk ten będzie bardziej realny.
Międzynarodowy wyścig nowoczesnych technologii przyspiesza. W Stanach Zjednoczonych oficjalnie został zaprezento...
Skorupa ziemska potencjalnie kryje ogromne, niewykorzystane źródło energii geotermalnej: supergorące skały. Skor...
Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się skomunikować dwie śpiące osoby. Miały się porozumiewać w snac...
Quaise Energy, firma powiązana z naukowcami z prestiżowej MIT, ma niesamowity plan. Przekopie się przez kolejne...
To ma być odpowiednik "Titanica" w przestworzach. Potężny samolot to istny hotel na skrzydłach. Projekt zakłada,...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas