Aktualizacja: 24.11.2024 20:15 Publikacja: 13.06.2022 20:33
Innowacyjna tablica pozwala poczuć dotyk w wirtualnym świecie. W przyszłości ta technologia pomoże „czuć” m.in. historie opowiadane w audiobookach
Foto: SoftServe
Projekt TouchlessAI, o którym mowa, ma sprawić, że interakcje z drugim człowiekiem oraz przedmiotami w sferze online zostaną wzbogacone o jeden z ludzkich zmysłów. Umożliwi użytkownikom tworzenie i utrzymanie więzi na odległość oraz poczucie sprawczości – np. w kontakcie z produktem.
SoftServe został założony przez studentów Politechniki Lwowskiej. Dziś to prężna korporacja technologiczna z centralami w Austin w Teksasie i we Lwowie. Firma, która zatrudnia na całym świecie 13 tys. pracowników, ma również potężne struktury w naszym kraju. W siedzibach w Gdańsku, Gliwicach, Białymstoku, Krakowie, Łodzi, a także Wrocławiu i Warszawie pracuje ponad tysiąc osób. I to właśnie m.in. polski zespół zaangażowany jest TouchlessAI (otrzymał dofinansowanie z unijnego programu Horyzont 2020), choć innowacyjny projekt realizowany jest w kooperacji m.in. z naukowcami z University College London, Uniwersytetem w Kopenhadze czy Ultraleap, globalnym liderem w zakresie technologii przenoszenia ruchu dłoni do cyfrowego świata. SoftServe tworzy oprogramowania, dzięki któremu użytkownik będzie w stanie poczuć wirtualny dotyk drugiej osoby, z kolei Ultraleap konstruuje specjalny pulpit (prototyp urządzenia jest właśnie testowany). Rozwiązanie będzie inne niż wszystkie technologie haptyczne – będzie w stanie bowiem przekazywać biosygnały, w tym np. puls rozmówcy, co sprawi, że dotyk ten będzie bardziej realny.
Skorupa ziemska potencjalnie kryje ogromne, niewykorzystane źródło energii geotermalnej: supergorące skały. Skorzystanie z tego źródła energii geotermalnej może być przełomem w przejściu na czystą, odnawialną przyszłość energetyczną.
Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się skomunikować dwie śpiące osoby. Miały się porozumiewać w snach. Naukowcy z kalifornijskiej firmy REMspace zapewniają, że świadome sny mogą otworzyć nowe wymiary komunikacji i potencjał ludzkości.
Quaise Energy, firma powiązana z naukowcami z prestiżowej MIT, ma niesamowity plan. Przekopie się przez kolejne warstwy planety, aby dotrzeć do niespożytego źródło ciepła i energii, które badacze chcą wykorzystać do zasilania elektrowni.
To ma być odpowiednik "Titanica" w przestworzach. Potężny samolot to istny hotel na skrzydłach. Projekt zakłada, że jednorazowo na pokład wsiądzie 5 tys. osób.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Komercyjne loty w kosmos takich firm jak firm takich jak SpaceX, Virgin Galactic i Blue Origin, mogą okazać się katastrofą dla ziemskiego klimatu. Przyczynią się do dalszego niszczenia warstwy ozonowej Ziemi.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Akt o sztucznej inteligencji to pierwsza próba kompleksowego uregulowania AI na świecie. W jaki sposób unijne przepisy wpłyną na rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w Europie i poza nią?
Podczas Kongresu Local SoMe’24 we Wrocławiu ogłoszeni zostaną 26 listopada laureaci Złotych Lajków. Nagrody są przyznawane corocznie przez Radę Programową Local SoMe oraz Związek Miast Polskich za najlepsze osiągnięcia miast i ich włodarzy w mediach społecznościowych.
Powstanie globalna sieć bezprzewodowa do przesyłania energii. To rewolucja w logistyce i działaniach wojennych.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas