Reklama
Rozwiń

Ukraińcy i Polacy z pomysłem na wirtualny dotyk. Nowy wymiar kontaktów i handlu

Firma SoftServe tworzy rozwiązanie, które umożliwi m.in. doświadczanie uścisku dłoni na odległość. Do prac zaprzęgła technologie sztucznej inteligencji, uczenie maszynowe oraz algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnałów.

Publikacja: 13.06.2022 20:33

Innowacyjna tablica pozwala poczuć dotyk w wirtualnym świecie. W przyszłości ta technologia pomoże „

Innowacyjna tablica pozwala poczuć dotyk w wirtualnym świecie. W przyszłości ta technologia pomoże „czuć” m.in. historie opowiadane w audiobookach

Foto: SoftServe

Projekt TouchlessAI, o którym mowa, ma sprawić, że interakcje z drugim człowiekiem oraz przedmiotami w sferze online zostaną wzbogacone o jeden z ludzkich zmysłów. Umożliwi użytkownikom tworzenie i utrzymanie więzi na odległość oraz poczucie sprawczości – np. w kontakcie z produktem.

SoftServe został założony przez studentów Politechniki Lwowskiej. Dziś to prężna korporacja technologiczna z centralami w Austin w Teksasie i we Lwowie. Firma, która zatrudnia na całym świecie 13 tys. pracowników, ma również potężne struktury w naszym kraju. W siedzibach w Gdańsku, Gliwicach, Białymstoku, Krakowie, Łodzi, a także Wrocławiu i Warszawie pracuje ponad tysiąc osób. I to właśnie m.in. polski zespół zaangażowany jest TouchlessAI (otrzymał dofinansowanie z unijnego programu Horyzont 2020), choć innowacyjny projekt realizowany jest w kooperacji m.in. z naukowcami z University College London, Uniwersytetem w Kopenhadze czy Ultraleap, globalnym liderem w zakresie technologii przenoszenia ruchu dłoni do cyfrowego świata. SoftServe tworzy oprogramowania, dzięki któremu użytkownik będzie w stanie poczuć wirtualny dotyk drugiej osoby, z kolei Ultraleap konstruuje specjalny pulpit (prototyp urządzenia jest właśnie testowany). Rozwiązanie będzie inne niż wszystkie technologie haptyczne – będzie w stanie bowiem przekazywać biosygnały, w tym np. puls rozmówcy, co sprawi, że dotyk ten będzie bardziej realny.

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Wizje Przyszłości
Ogromne źródło energii. Naukowcy odkryli je wprost pod naszymi nogami
Wizje Przyszłości
Kalifornijski start-up chce dokonać nowej rewolucji. Umożliwi komunikację we śnie
Wizje Przyszłości
Chcą dowiercić się do jądra Ziemi. Tania energia na miliony lat
Wizje Przyszłości
Hotel z atomowym napędem. "Flytanic" może lecieć kilka lat
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Wizje Przyszłości
Turystyka kosmiczna uderzy w klimat? Naukowcy: szkodzi warstwie ozonowej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku