Aktualizacja: 10.11.2024 13:40 Publikacja: 13.06.2022 20:33
Innowacyjna tablica pozwala poczuć dotyk w wirtualnym świecie. W przyszłości ta technologia pomoże „czuć” m.in. historie opowiadane w audiobookach
Foto: SoftServe
Projekt TouchlessAI, o którym mowa, ma sprawić, że interakcje z drugim człowiekiem oraz przedmiotami w sferze online zostaną wzbogacone o jeden z ludzkich zmysłów. Umożliwi użytkownikom tworzenie i utrzymanie więzi na odległość oraz poczucie sprawczości – np. w kontakcie z produktem.
SoftServe został założony przez studentów Politechniki Lwowskiej. Dziś to prężna korporacja technologiczna z centralami w Austin w Teksasie i we Lwowie. Firma, która zatrudnia na całym świecie 13 tys. pracowników, ma również potężne struktury w naszym kraju. W siedzibach w Gdańsku, Gliwicach, Białymstoku, Krakowie, Łodzi, a także Wrocławiu i Warszawie pracuje ponad tysiąc osób. I to właśnie m.in. polski zespół zaangażowany jest TouchlessAI (otrzymał dofinansowanie z unijnego programu Horyzont 2020), choć innowacyjny projekt realizowany jest w kooperacji m.in. z naukowcami z University College London, Uniwersytetem w Kopenhadze czy Ultraleap, globalnym liderem w zakresie technologii przenoszenia ruchu dłoni do cyfrowego świata. SoftServe tworzy oprogramowania, dzięki któremu użytkownik będzie w stanie poczuć wirtualny dotyk drugiej osoby, z kolei Ultraleap konstruuje specjalny pulpit (prototyp urządzenia jest właśnie testowany). Rozwiązanie będzie inne niż wszystkie technologie haptyczne – będzie w stanie bowiem przekazywać biosygnały, w tym np. puls rozmówcy, co sprawi, że dotyk ten będzie bardziej realny.
Skorupa ziemska potencjalnie kryje ogromne, niewykorzystane źródło energii geotermalnej: supergorące skały. Skorzystanie z tego źródła energii geotermalnej może być przełomem w przejściu na czystą, odnawialną przyszłość energetyczną.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się skomunikować dwie śpiące osoby. Miały się porozumiewać w snach. Naukowcy z kalifornijskiej firmy REMspace zapewniają, że świadome sny mogą otworzyć nowe wymiary komunikacji i potencjał ludzkości.
Quaise Energy, firma powiązana z naukowcami z prestiżowej MIT, ma niesamowity plan. Przekopie się przez kolejne warstwy planety, aby dotrzeć do niespożytego źródło ciepła i energii, które badacze chcą wykorzystać do zasilania elektrowni.
To ma być odpowiednik "Titanica" w przestworzach. Potężny samolot to istny hotel na skrzydłach. Projekt zakłada, że jednorazowo na pokład wsiądzie 5 tys. osób.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Komercyjne loty w kosmos takich firm jak firm takich jak SpaceX, Virgin Galactic i Blue Origin, mogą okazać się katastrofą dla ziemskiego klimatu. Przyczynią się do dalszego niszczenia warstwy ozonowej Ziemi.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
6 listopada 2024 roku na PGE Narodowym odbędzie się Google Cloud Summit Poland 2024. To jedno z największych wydarzeń w Polsce i naszej części Europy poświęcone technologiom chmurowym i sztucznej inteligencji.
Chiny stają się globalnym centrum prac nad technologią latających samochodów. Futurystyczne pojazdy łączące poruszanie się pod drogach z możliwością lotu, wkrótce mogą tam być codziennością. Powstają fabryki i infrastruktura.
Portret Alana Turinga, wybitnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera informatyki, sprzedano na aukcji za milion dolarów. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że to dzieło AI.
Baterie potasowo-jonowe to alternatywa dla tradycyjnych systemów litowo-jonowych, dzięki obfitym zasobom potasu na całym świecie. Rewolucją może być też zastosowanie sodu.
AI może stać się kluczem do spersonalizowanego nauczania na masową skalę i wyrównania szans edukacyjnych na świecie.
Proponowane działania wprowadzają nowatorskie rozwiązania, mające zapewnić kontrolę nad rozwojem i wdrażaniem sztucznej inteligencji. Jednak brakuje w nich konkretnych mechanizmów, które zachęcałyby przedsiębiorców do inwestycji w tę dziedzinę.
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Zaczęło się przydzielanie ostatnich pieniędzy z Unii Europejskiej przeznaczonych na budowę sieci szybkiego internetu w Polsce. Kto je otrzyma, a kto nie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas