Spółka, za którą stoi Siddarth Agrawal, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, udostępniła właśnie pacjentom LabTest Checker – narzędzie analizujące wyniki badań online (dostępne dla użytkowników platformy uPacjenta). Start-up wykorzystuje w tym celu sztuczną inteligencję (AI). Sięgnięcie po algorytmy przyspiesza diagnostykę medyczną. Firma Agrawala, który jest lekarzem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, opracowała autorski silnik diagnostyczny – ten interpretuje wyniki badań. Założyciel spółki wskazuje, że LabTest Checker to narzędzie internetowe, dzięki któremu pacjenci otrzymują w kilka sekund trafne rozpoznanie oraz rekomendację postępowania, która spowoduje, że szybciej trafią do odpowiedniego specjalisty i rozpoczną skuteczne leczenie. Labplus w efekcie usprawnia też pracę lekarzy i pracowników medycznych, zmniejszając liczbę wizyt pacjentów.
Agrawal, który jest naukowcem i nauczycielem akademickim, swój start-up nad Wisłą rozwija od ponad czterech lat. Firma liczy blisko 30 osób – nie tylko lekarzy, ale również naukowców, specjalistów od data science i inżynierów. Prace badawczo-rozwojowe spółki wspierają też Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Silnik diagnostyczny Labplus bazuje na wynikach badań dostarczonych przez laboratorium diagnostyczne lub wprowadzonych ręcznie. Następnie generuje dynamiczną ankietę medyczną, zadając pytania na podstawie wyników badań oraz odpowiedzi udzielanych przez pacjenta. W rezultacie pacjent otrzymuje raport zawierający informacje o przyczynach odchyleń w jego wynikach, zalecenie dalszych działań i rekomendacje dotyczące badań kontrolnych.
Czytaj więcej
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie jako pierwszy stworzył w laboratorium sztuczne komórki nerwowe z biokompatybilnych materiałów. Innowacja ta może pewnego dnia pomóc lekarzom i naukowcom naprawiać takie narządy jak serce czy oczy.
Kluczowa jest baza wiedzy medycznej – na jej stworzenie Labplus poświęcił kilkadziesiąt tysięcy godzin pracy. – Badania laboratoryjne to oś diagnostyki pozaszpitalnej, opiera się na nich 70 proc. decyzji lekarskich. To najbardziej miarodajny sposób zdobycia wiedzy o stanie zdrowia pacjenta. Regularne badania, wykonywane profilaktycznie, pozwalają w porę wykryć choroby i im zapobiec. Wynik badania to tylko jedna z informacji potrzebnych do wystawienia diagnozy, który obciąża systemy opieki zdrowotnej, wydłużając leczenie pacjentów. Labplus opracował rozwiązanie, które skróci ten proces – mówi prof. Grzegorz Mazur, przewodniczący rady medycznej Labplus, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych.