Lekarza zastąpi AI. Polacy przeanalizują wyniki pacjenta online

Polski start-up Labplus rozwija technologię, która może zrewolucjonizować analizę badań diagnostycznych. Nowatorski projekt pozyskał ponad 7 mln zł finansowania.

Publikacja: 26.07.2022 07:47

Labplus chce zrewolucjonizować diagnostykę medyczną. Projekt Siddartha Agrawala rozwija się w Polsce

Labplus chce zrewolucjonizować diagnostykę medyczną. Projekt Siddartha Agrawala rozwija się w Polsce, ale celuje też za granicę.

Foto: Patrick T. Fallon / Bloomberg

Spółka, za którą stoi Siddarth Agrawal, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, udostępniła właśnie pacjentom LabTest Checker – narzędzie analizujące wyniki badań online (dostępne dla użytkowników platformy uPacjenta). Start-up wykorzystuje w tym celu sztuczną inteligencję (AI). Sięgnięcie po algorytmy przyspiesza diagnostykę medyczną. Firma Agrawala, który jest lekarzem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, opracowała autorski silnik diagnostyczny – ten interpretuje wyniki badań. Założyciel spółki wskazuje, że LabTest Checker to narzędzie internetowe, dzięki któremu pacjenci otrzymują w kilka sekund trafne rozpoznanie oraz rekomendację postępowania, która spowoduje, że szybciej trafią do odpowiedniego specjalisty i rozpoczną skuteczne leczenie. Labplus w efekcie usprawnia też pracę lekarzy i pracowników medycznych, zmniejszając liczbę wizyt pacjentów.

Agrawal, który jest naukowcem i nauczycielem akademickim, swój start-up nad Wisłą rozwija od ponad czterech lat. Firma liczy blisko 30 osób – nie tylko lekarzy, ale również naukowców, specjalistów od data science i inżynierów. Prace badawczo-rozwojowe spółki wspierają też Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Silnik diagnostyczny Labplus bazuje na wynikach badań dostarczonych przez laboratorium diagnostyczne lub wprowadzonych ręcznie. Następnie generuje dynamiczną ankietę medyczną, zadając pytania na podstawie wyników badań oraz odpowiedzi udzielanych przez pacjenta. W rezultacie pacjent otrzymuje raport zawierający informacje o przyczynach odchyleń w jego wynikach, zalecenie dalszych działań i rekomendacje dotyczące badań kontrolnych.

Czytaj więcej

Brytyjscy naukowcy stworzyli sztuczne komórki nerwowe. Nadzieja dla chorych

Kluczowa jest baza wiedzy medycznej – na jej stworzenie Labplus poświęcił kilkadziesiąt tysięcy godzin pracy. – Badania laboratoryjne to oś diagnostyki pozaszpitalnej, opiera się na nich 70 proc. decyzji lekarskich. To najbardziej miarodajny sposób zdobycia wiedzy o stanie zdrowia pacjenta. Regularne badania, wykonywane profilaktycznie, pozwalają w porę wykryć choroby i im zapobiec. Wynik badania to tylko jedna z informacji potrzebnych do wystawienia diagnozy, który obciąża systemy opieki zdrowotnej, wydłużając leczenie pacjentów. Labplus opracował rozwiązanie, które skróci ten proces – mówi prof. Grzegorz Mazur, przewodniczący rady medycznej Labplus, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Siddarth Agrawal podkreśla, że proces diagnostyki medycznej jest dziś niekompletny, bo pacjent, który wykona badanie, otrzymuje wyniki i jest w zasadzie pozostawiony sam sobie. – By uzyskać diagnozę i zalecenia dalszych kroków, musi odbyć kolejną wizytę lekarską. W efekcie część pacjentów odbywa zbędne wizyty. Inni szukają odpowiedzi w sieci, przez co w samej tylko Polsce obserwujemy miesięcznie ponad 7 mln wyszukiwań haseł związanych ze znaczeniem wyników badań. Kolejna grupa rezygnuje z badań w ogóle – wylicza założyciel Labplus. I zaznacza, że każdy scenariusz powoduje lawinę konsekwencji.

Start-up na rozwój swojej nowatorskiej platformy pozyskał ponad 7 mln zł w ramach rundy pre-seed (przedzalążkowej) od funduszu LT Capital oraz aniołów biznesu, a także w formie grantu od NCBR.

Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę