Technologia skraca perspektywę. Mam nadzieję, że rozwój Polski przyspieszy i cele, które widzimy za dwa, trzy pokolenia, będą osiągalne za chwilę. Ze względu na rozwój tego sektora – mówił redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota w trakcie wręczania 25 wyróżnień „za szczególny wkład w polską transformację cyfrową i wdrażanie nowych technologii”. – Chcieliśmy nawiązać do 25 lat internetu w „Rzeczpospolitej” – tłumaczył prezes wydającej ją spółki Gremi Media Jarosław Machocki. Wyróżnienia otrzymali liderzy innowacji w swoich sektorach, wyjątkowe start-upy, autorzy przełomowych technologii i usług oraz instytucje wspierające rewolucyjne zmiany.

Młodzi doceniani

Maksymilian Paczyński, 18-latek z Iłży, wyróżniony za stworzenie programu monitorującego ruch gałek ocznych i zapobiegającego zaśnięciu kierowcy podczas jazdy, był niekwestionowaną gwiazdą uroczystości. Teraz zaczyna prace nad urządzeniem, które pomogłoby funkcjonować osobom niewidomym dzięki specjalnym sensorom. – Jak pan zaczyna z takim impetem w tak młodym wieku, to aż boję, co będzie później – skwitował osiągnięcia Paczyńskiego Bogusław Chrabota.

Czytaj więcej

Lista wyróżnionych przez „Rzeczpospolitą Cyfrową"

– Cieszę się, że w Polsce osoby młode i ich projekty są już zauważane i doceniane. Moim marzeniem jest pomagać ludziom z mniejszych miejscowości, jak moja, by mogli zobaczyć wielki świat biznesu i technologii – mówił Paczyński.

Pomysły także innych młodych polskich innowatorów przebijają się w zdominowanej przez koncerny biotechnologii. Spółka BioCam, kierowana przez Macieja Wysockiego, stworzyła alternatywę dla kolonoskopii. Inteligentna kapsułka endoskopowa wielkości witaminy po połknięciu bada układ pokarmowy, wyposażona w kamerę i wspierana przez AI. – W ciągu kilkunastu miesięcy chcemy to rozwiązanie wprowadzić na rynek – deklarował Wysocki.

Swoje rozwiązanie niedawno wprowadziło PayEye. – Jesteśmy pierwszą na świecie firmą, która oferuje podwójną biometrię – płacenie i okiem, i twarzą. Jak się spotkamy za rok na pewno wszyscy będą wiedzieć, co to jest PayEye – przekonywał Jacek Skorupka, dyrektor firmy ds. bezpieczeństwa.

Znad Wisły w świat

– Nasza dewiza to „shoot for the moon”, mierzymy wysoko. Co miesiąc mamy już 20 mln użytkowników i w wielu krajach jesteśmy liderem – mówił Łukasz Szymak, country manager Booksy, firmy oferującej aplikację do umawiania w salonach beauty. To już drugi polski jednorożec (spółka warta miliard dolarów) po DocPlanner, który umawia pacjentów z lekarzami i w sześciu krajach jest liderem.

Z kolei z robota edukacyjnego Photon Entertainment, korzysta już w Polsce milion uczniów, a firma wchodzi do Niemiec czy USA. – Czy roboty zastąpią kiedyś nauczycieli? – Chcemy nauczycielom pomagać, a nie ich zastępować – tłumaczył Marcin Joka, założyciel firmy.

– Podobno sukces to dążenie od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu. Takie wyróżnienia pomagają tego entuzjazmu nie tracić – mówił Jakub Pawelski CEO LiveKid, platformy, łączącej rodziców z opiekunami w przedszkolach i żłobkach, która rozpycha się m.in. w Hiszpanii i Kanadzie.

Wyróżniliśmy też wybitnych naukowców oraz firmy i instytucje, które cyfryzują Polskę, dbają o jej bezpieczeństwo i wspierają start-upy, jak NASK, Orange, PZU, Totalizator czy Pekao. – Chcemy, by 100 proc. usług było dostępnych przez kanały cyfrowe. Pokazujemy też, że nie jesteśmy nudnym bankiem, inwestując w tokenizację sztuki czy wchodząc do metawers – mówił wiceprezes Pekao Błażej Szczecki. – Ale Markowi Zuckerbergowi nie chcemy zabierać chleba. Dla wszystkich jest miejsce.