Technologia skraca perspektywę. Mam nadzieję, że rozwój Polski przyspieszy i cele, które widzimy za dwa, trzy pokolenia, będą osiągalne za chwilę. Ze względu na rozwój tego sektora – mówił redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota w trakcie wręczania 25 wyróżnień „za szczególny wkład w polską transformację cyfrową i wdrażanie nowych technologii”. – Chcieliśmy nawiązać do 25 lat internetu w „Rzeczpospolitej” – tłumaczył prezes wydającej ją spółki Gremi Media Jarosław Machocki. Wyróżnienia otrzymali liderzy innowacji w swoich sektorach, wyjątkowe start-upy, autorzy przełomowych technologii i usług oraz instytucje wspierające rewolucyjne zmiany.
Młodzi doceniani
Maksymilian Paczyński, 18-latek z Iłży, wyróżniony za stworzenie programu monitorującego ruch gałek ocznych i zapobiegającego zaśnięciu kierowcy podczas jazdy, był niekwestionowaną gwiazdą uroczystości. Teraz zaczyna prace nad urządzeniem, które pomogłoby funkcjonować osobom niewidomym dzięki specjalnym sensorom. – Jak pan zaczyna z takim impetem w tak młodym wieku, to aż boję, co będzie później – skwitował osiągnięcia Paczyńskiego Bogusław Chrabota.
Czytaj więcej
Przyznaliśmy 25 wyróżnień przedsiębiorstwom, start-upom czy naukowcom za „za szczególny wkład w polską transformację cyfrową i wdrażanie nowych technologii”. Oto pełna lista laureatów.
– Cieszę się, że w Polsce osoby młode i ich projekty są już zauważane i doceniane. Moim marzeniem jest pomagać ludziom z mniejszych miejscowości, jak moja, by mogli zobaczyć wielki świat biznesu i technologii – mówił Paczyński.
Pomysły także innych młodych polskich innowatorów przebijają się w zdominowanej przez koncerny biotechnologii. Spółka BioCam, kierowana przez Macieja Wysockiego, stworzyła alternatywę dla kolonoskopii. Inteligentna kapsułka endoskopowa wielkości witaminy po połknięciu bada układ pokarmowy, wyposażona w kamerę i wspierana przez AI. – W ciągu kilkunastu miesięcy chcemy to rozwiązanie wprowadzić na rynek – deklarował Wysocki.