Gdy fotony, pobudzane przez energię elektryczną, emitują energię w formie światła, mówimy o laserze. Fluence to spółka tzw. sektora deep-tech, która udoskonala tę zaawansowaną technologię – produkuje lasery femtosekundowe. Ich rozwiązanie może znajdować zastosowanie w fabrykach elektroniki konsumenckiej nowej generacji, a także u producentów polimerów (przy mikroobróbce), półprzewodników czy do naprawy ekranów LED i LCD. Ponadto takie lasery sprawdzają się przy obróbce np. szkła, w chirurgii oka czy diagnostyce chorób.

Założona w 2016 r. przez polskich fizyków spółka tworzy stabilne, odporne na zmienne warunki otoczenia, ultraszybkie lasery klasy przemysłowej o długim czasie życia. Dziś zespół Fluence tworzą polscy inżynierowie i naukowcy z dziedzin takich jak: systemy laserowe, fotonika, oprogramowanie, symulacja i modelowanie czy mikroobróbka i spektroskopia. Opracowywane przez nich rozwiązania trafiają do odbiorców na pięciu kontynentach. – Szerokie zastosowanie wysokiej jakości ultraszybkich laserów i duże zapotrzebowanie na te produkty przyciągnęły nasze zainteresowanie – podkreśla January Ciszewski, prezes JR Holding.

Czytaj więcej

Te tatuaże mogą ratować życie. Korea sięga po ciekły metal i nanotechnologię

Spółka ta ogłosiła niedawno, że zainwestuje 1 mln zł we Fluence. W trakcie tej rundy inwestycyjnej (w sumie z pieniędzmi od JRH) do start-upu trafi ponad 2 mln euro. Ten kierowany przez Michała Nejbauera deep-tech zamierza zdobyty kapitał wykorzystać na dalszą ekspansję.

Start-up rok temu otworzył we Wrocławiu nowoczesne Laboratorium Aplikacyjne Laserów Ultraszybkich. Teraz – dzięki pozyskanemu finansowaniu – powiększy zespół o wysoko wykwalifikowanych inżynierów i przyspieszy proces globalnej komercjalizacji swoich produktów. – Pozyskane środki pozwolą nam w najbliższym czasie na szybki wzrost produkcji i sprzedaży – zaznacza dr Nejbauer, współzałożyciel Fluence.

Wrocławskie laboratorium firmy to niezwykle zaawansowana placówka – zajmuje się mikroobróbką laserową. Technologie wykorzystywane w tym ośrodku pozwalają nie tylko na cięcie szkła, polimerów i metali (w tym nawet tytanu i wolframu), ale także tak twardych materiałów, jak diamenty i szafiry. Rozwiązania Fluence umożliwiają wykonywanie precyzyjnych mikrowierceń, strukturyzację powierzchni, a także znakowanie objętościowe i powierzchniowe oraz selektywne usuwanie warstw, trasowanie półprzewodników czy spawanie materiałów przezroczystych.