Escola LMS, grupa, która rozwija zaawansowane platformy e-learningowe, w tym Wellms.io i MyVOD.io, pozyskała finansowanie na rozwój tego pierwszego projektu. W autorską platformę start-upu zainwestował fundusz ERC. Do spółki popłynął 1 mln zł. Pieniądze te mają posłużyć zbudowaniu systemu rekomendacji ćwiczeń do e-learningu w oparciu o mechanizmy sztucznej inteligencji (AI).
Algorytmy pomogą w szkoleniu
Zainteresowanie ERC projektem Wellms jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, ten fundusz typu BRIdge Alfa jest częścią grupy PGE Ventures, co oznacza, że nowatorskie rozwiązanie start-upu wpadło w oko gigantowi energetycznemu, co otwiera mu wiele nowych możliwości rozwoju. Po drugie, to kluczowa na tym etapie rozwoju projektu runda inwestycyjna, bo pierwsza.
– Bardzo się cieszę z tej współpracy. To potwierdzenie, że obrana przez nas strategia tworzenia własnych produktów w ramach spółek celowych typu spin-off, obok usług software house’u, to właściwy kierunek dalszego rozwoju, szczególnie w obszarze Ed-Tech – komentuje Krzysztof Wojewodzic, prezes firmy Escola. I zaznacza, że autorski koncept Wellms już teraz cieszy się rosnącym zainteresowaniem klientów. – W tej chwili pracujemy nad kilkoma wdrożeniami, z których połowa to zagraniczne projekty – dodaje Wojewodzic.
Czytaj więcej
Rodzima platforma Tutlo, która umożliwia naukę języka online z udziałem tzw. native speakerów, podbija świat. Stojący za nią startup znalazł się właśnie na prestiżowej liście „Financial Times”, a teraz pomaga Ukraińcom uciekającym do Polski.
W ramach Wellms.io kurs i treści mogą być wyświetlane na dowolnym urządzeniu – chociażby naręcznym czytniku stosowanym w logistyce, a nawet na wyświetlaczu lodówki czy robota kuchennego (np. przepisy, kursy z gotowania). W start-upie zaznaczają, iż Wellms pozwala wdrożyć multimedialną platformę e-learningową kilka razy szybciej niż w przypadku wielu konkurencyjnych rozwiązań. W planach rozwoju jest rozbudowa oferty o opcję wyświetlania treści szkoleniowych na nieoczywistych, innych niż powszechnie wykorzystywanych w e-learningu, urządzeniach, takich jak: gogle VR/AR, smart TV czy HHT (handheld terminals). – Dzięki Wellms firmy, organizacje i uczelnie mogą sprawnie uruchomić własne środowisko szkoleniowe, również w organizacji rozproszonej, z uwzględnieniem materiałów wideo, dźwiękowych i animacyjnych – wyliczają w spółce.
A na tym nie koniec innowacji. – Obecnie klient tworzący kurs e-learningowy, zastanawia się, jak dobrać odpowiednie ćwiczenie. Z pomocą może przyjść AI, która będzie sugerować najchętniej wybierane typy ćwiczeń dla danych zagadnień. Dzięki temu nawet mało doświadczona osoba w tworzeniu kursów online, będzie miała znacznie ułatwioną pracę – mówi Robert Rachwał, prezes Escola LMS. Jak tłumaczy, kluczowe dla rozwoju platformy Wellms jest to, aby e-learning był prosty zarówno dla użytkownika, jak i dla twórcy. – Przyczyni się to do zwiększenia skuteczności kursów e-learningowych na naszej platformie i pozwoli nam skuteczniej konkurować na globalnym rynku – podkreśla Rachwał.
Zdalna rewolucja
Według ubiegłorocznego raportu Reportlinker.com globalny przemysł e-learningowy w 2026 r. może osiągnąć wartość blisko 458 mld dol. To oznacza, że w ciągu najbliższych kilku lat będzie on rósł średnio w tempie ponad 10 proc. rocznie. Boom na takie szkolenia online to w dużej mierze zasługa pandemii. Eksperci twierdzą, że ta przyspieszyła rozwój technologiczny na wielu płaszczyznach, w tym wszelkich usług dedykowanych zdalnej pracy i nauce. Z danych Spicy Mobile wynika, że 25 proc. Polaków w wyniku pandemii częściej korzysta z usług edukacji online.
W Polsce branża Ed-Tech jest całkiem prężna. W gronie najbardziej znanych przedstawicieli sektora jest np. Photon (robot edukacyjny dla dzieci – projekt, który stworzyło czterech studentów i wykładowca z Politechniki Białostockiej). I to właśnie z tej spółki pół roku temu do Wellms przyszedł Piotr Sędziak, który objął stanowisko Ed+Tech Analyst (ma dbać m.in. o popularyzację nowoczesnych rozwiązań e-learningowych).