Ukraiński start-up to jeden z globalnych liderów w zakresie tworzenia zaawansowanych protez. Spółka, którą wsparł Google, ma ambitne plany ekspansji. Na celowniku jest Polska.
Firma swoje początki miała w Kijowie, ale dziś siedziba główna znajduje się w Nowym Jorku. Innowacyjna spółka, którą w 2019 r. założył Dima Gazda, w ub.r. zdobyła uznanie magazynu „Time”. Jej proteza znalazła się na liście 200 najlepszych wynalazków.
Długa lista oczekujących
Esper Bionics opracowało innowacyjny implant, wspomagający ludzi po amputacjach, który nabiera „umiejętności” w miarę upływu czasu i użytkowania. Start-up jako pierwszy zbudował tego rodzaju produkt, który z jednej strony jest robotycznym cudem techniki sterowanym za pomocą myśli i skurczy mięśni, a z drugiej narzędziem do gromadzenia danych. Za tym niezwykle nowatorskim produktem stoi zespół 25 osób, które wcześniej współtworzyły technologię wideodomofonu Ring (przejętej przez Amazon za 1 mld dol.), firmę Ctrl-Labs (kupioną przez Facebooka za 800 mln dol.) czy innowacyjną spółkę Shadow Robot (pracuje nad humanoidami). Proteza Esper Bionics została już zarejestrowana przez FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) i zatwierdzona do refundacji kosztów ubezpieczenia. Start-up uruchomił linię montażową na razie do produkcji małej partii produktów (w br. ma to być 150 sztuk). Pierwsze implanty trafiły już do klientów, a na liście chętnych jest już ponad 700 oczekujących (firma zamierza dostarczać swój produkt m.in. ukraińskim żołnierzom). – Nasze krótko- i średnioterminowe plany obejmują zwiększenie skali zakładu produkcyjnego do ponad 500 sztuk rocznie oraz rozbudowę zespołu – mówi nam Anna Believantseva, dyrektor operacyjna w Esper Bionics.
Czytaj więcej
Rodzimy startup Aether Biomedical zdobył potężne finansowanie na szykowaną ekspansję w USA. Pozyskał od inwestorów 14 mln zł.
Start-up zamierza również rozwijać swoje implanty, ulepszając technologię sterowania i wprowadzając na rynek kontroler (do lepszego i dokładniejszego wykrywania aktywności mięśni oraz komunikowania się z otaczającymi użytkownika gadżetami). W połowie 2023 r. planuje też rozpocząć prace badawczo-rozwojowe nad protezami nóg. A na tym nie koniec.