Polski wynalazek odmieni ogrody. Powstrzymuje chwasty i chroni nasiona

Rodzimi naukowcy opracowali trawę w rolce, całkowicie biodegradowalną. – To jedyna tego typu innowacja – przekonują.

Publikacja: 11.03.2024 09:05

Polacy opracowali specjalną włókninę, która ma ulegać naturalnemu rozkładowi i pozwalać na kiełkowan

Polacy opracowali specjalną włókninę, która ma ulegać naturalnemu rozkładowi i pozwalać na kiełkowanie nasionom różnym rodzajom traw i kwiatów

Foto: AdobeStock

Eksperci z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP) – niezależne, komercyjne centrum R&D – wkrótce wprowadzi do sprzedaży swój pierwszy w pełni autorski wynalazek. Choć działający od dziesięciu lat ośrodek na koncie ma wiele unikatowych rozwiązań, to właśnie ten najnowszy – biodegradowalna trawa z rolki – to prawdziwy przełom.

– To jedyna taka technologia na świecie – zapewniają przedstawiciele CBRTP.

Magiczna włóknina

Spółka to swoisty hub badawczo-rozwojowy opracowujący innowacje dla przemysłu. Ale zarządza również funduszem VC Link, który inwestuje w obszarach inżynierii materiałowej, energetyki, automatyzacji oraz robotyzacji. Prowadzi także działalność projektowania, budowy oraz eksploatacji przemysłowych farm fotowoltaicznych. O skali działań firmy, mającej oddziały w Warszawie i Krakowie, świadczy fakt, że łączna wartość jej portfolio projektów sięga blisko 250 mln zł.

CBRTP zatrudnia i współpracuje z łącznie przeszło 80 wysokiej klasy specjalistami. I to właśnie ci naukowcy stoją za pierwszym komercyjnym projektem spółki, całościowo opracowanym przez jej ekspertów. Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, wskazuje, że pionierskie rozwiązanie jest początkiem nowej linii produktowej, która w znacznym stopniu ułatwi zasiew roślin.

– W trakcie prac nad jednym z naszych projektów stworzyliśmy biobójczą włókninę biodegradowalną, szybko okazało się, że materiał ten może mieć więcej zastosowań. Dostrzegając jego ogromny potencjał, postanowiliśmy go wykorzystać. Pierwszym – i jak się okazało trafionym – pomysłem było zastosowanie go w zasiewie roślin. W ub.r. rozpoczęliśmy testy, które przeszły nasze oczekiwania – komentuje Putynkowski.

Włóknina, z której składa się trawa, wykonana jest m.in. z polilaktydu, czyli przyjaznego dla środowiska polimeru wytwarzanego ze skrobi kukurydzianej. W CBRTP zauważają, iż innowację cechuje pełna biodegradowalność. Produkt rozkłada się więc naturalnie, stanowiąc odżywkę dla roślin. A to eliminuje odpad wprowadzany do gruntu.

Włókninę można stosować na nierównych powierzchniach i nie trzeba przysypywać warstwą ziemi. Według Putynkowskiego wystarczy rozłożyć rolkę i po kilku dniach lub tygodniach (w zależności od gatunku) trawa zaczyna kiełkować, a włóknina rozpada się w ciągu roku, a do tego czasu powstrzymuje chwasty, dając trawie czas na wzrost.

Na tym nie koniec. Jak wyjaśnia Grzegorz Putynkowski, innowacyjną włókninę z trawą można bowiem przycinać do potrzebnego kształtu i mocować ją do podłoża biodegradowalnymi szpilkami tak, aby nie była podwiewana przez wiatr. – Włóknina zapobiega m.in. wydziobywaniu nasion przez ptaki, a także wymywaniu ich przez wodę. Do tego daje bardzo równomierny rozkład nasion na całej powierzchni – wylicza prezes CBRTP. I przekonuje, iż właśnie w tym zakresie jest to milowy krok w stosunku do zasiewu samymi nasionami, gdzie powyższe trudności występują.

– Oczywiście pamiętamy o tym, że gleby są różne i wymagają odmiennego przygotowania. Z tego powodu w pierwszej kolejności do sprzedaży wprowadzimy trawę uniwersalną – zastrzega.

Rozwiązanie CBRTP będzie pierwszym produktem linii Floro Garden. W przyszłości firma planuje rozwijać markę, wprowadzając do niej inne gatunki traw, kwiatów i warzyw. W biodegradowalnej włókninie ukryte zostaną także nasiona innych roślin, co znacznie ułatwi zakładanie upraw np. w przydomowych ogródkach.

CBRTP niczym kopalnia innowacji

Wynalazek do sprzedaży może trafić jeszcze na wiosnę br. Jeśli stanie się hitem, to CBRTP ma szansę wykroić sobie kawałek intratnego rynkowego tortu. Z danych firmy Statista wynika bowiem, że wartość sprzedaży globalnego rynku sprzętu i artykułów ogrodniczych może osiągnąć w 2024 r. blisko 130 mld dol. Z kolei rynek trawników i ogrodów ma wygenerować na świecie w br. przychody rzędu 350 mld dol.

Ciekawych, nowatorskich rozwiązań w laboratoriach firmy powstaje jednak więcej. Spółka generuje bowiem przychody z realizacji projektów i sprzedaży usług doradczych i R&D dla zewnętrznych klientów. Jej budżet zasilają również pieniądze z tytułu licencji lub sprzedaży praw do zaprojektowanych rozwiązań lub wynalazków. W sumie w ciągu ostatniej dekady spółka zrealizowała ponad 20 projektów (wartość tylko tych bieżących szacuje ona na około 130 mln zł). Wśród nich warto wymienić m.in. zrobotyzowany system murarsko-tynkarski do zastosowań w przemyśle budowlanym (opracowany wspólnie m.in. z ekspertami Politechniki Świętokrzyskiej i firmy Strabag), a także wielkopowierzchniowe baterie typu All-Solid-State (ASSB) wytwarzane metodą rozpylania magnetronowego (projekt realizowany w kooperacji z partnerami z Turcji) czy semitransparentne, kolorowe ogniwa słoneczne oparte na nieorganicznych materiałach halogenkowych (przedsięwzięcie w ramach konsorcjum z Instytutem Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk). Obecnie CBRTP pracuje nad technologią bezinwazyjnego monitorowania cukrzycy (chodzi o przenośne urządzenie do wykrywania tzw. biomarkerów w wydychanym powietrzu).

Eksperci z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP) – niezależne, komercyjne centrum R&D – wkrótce wprowadzi do sprzedaży swój pierwszy w pełni autorski wynalazek. Choć działający od dziesięciu lat ośrodek na koncie ma wiele unikatowych rozwiązań, to właśnie ten najnowszy – biodegradowalna trawa z rolki – to prawdziwy przełom.

– To jedyna taka technologia na świecie – zapewniają przedstawiciele CBRTP.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie