Polski wynalazek odmieni ogrody. Powstrzymuje chwasty i chroni nasiona

Rodzimi naukowcy opracowali trawę w rolce, całkowicie biodegradowalną. – To jedyna tego typu innowacja – przekonują.

Publikacja: 11.03.2024 09:05

Polacy opracowali specjalną włókninę, która ma ulegać naturalnemu rozkładowi i pozwalać na kiełkowan

Polacy opracowali specjalną włókninę, która ma ulegać naturalnemu rozkładowi i pozwalać na kiełkowanie nasionom różnym rodzajom traw i kwiatów

Foto: AdobeStock

Eksperci z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP) – niezależne, komercyjne centrum R&D – wkrótce wprowadzi do sprzedaży swój pierwszy w pełni autorski wynalazek. Choć działający od dziesięciu lat ośrodek na koncie ma wiele unikatowych rozwiązań, to właśnie ten najnowszy – biodegradowalna trawa z rolki – to prawdziwy przełom.

– To jedyna taka technologia na świecie – zapewniają przedstawiciele CBRTP.

Magiczna włóknina

Spółka to swoisty hub badawczo-rozwojowy opracowujący innowacje dla przemysłu. Ale zarządza również funduszem VC Link, który inwestuje w obszarach inżynierii materiałowej, energetyki, automatyzacji oraz robotyzacji. Prowadzi także działalność projektowania, budowy oraz eksploatacji przemysłowych farm fotowoltaicznych. O skali działań firmy, mającej oddziały w Warszawie i Krakowie, świadczy fakt, że łączna wartość jej portfolio projektów sięga blisko 250 mln zł.

CBRTP zatrudnia i współpracuje z łącznie przeszło 80 wysokiej klasy specjalistami. I to właśnie ci naukowcy stoją za pierwszym komercyjnym projektem spółki, całościowo opracowanym przez jej ekspertów. Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, wskazuje, że pionierskie rozwiązanie jest początkiem nowej linii produktowej, która w znacznym stopniu ułatwi zasiew roślin.

– W trakcie prac nad jednym z naszych projektów stworzyliśmy biobójczą włókninę biodegradowalną, szybko okazało się, że materiał ten może mieć więcej zastosowań. Dostrzegając jego ogromny potencjał, postanowiliśmy go wykorzystać. Pierwszym – i jak się okazało trafionym – pomysłem było zastosowanie go w zasiewie roślin. W ub.r. rozpoczęliśmy testy, które przeszły nasze oczekiwania – komentuje Putynkowski.

Włóknina, z której składa się trawa, wykonana jest m.in. z polilaktydu, czyli przyjaznego dla środowiska polimeru wytwarzanego ze skrobi kukurydzianej. W CBRTP zauważają, iż innowację cechuje pełna biodegradowalność. Produkt rozkłada się więc naturalnie, stanowiąc odżywkę dla roślin. A to eliminuje odpad wprowadzany do gruntu.

Włókninę można stosować na nierównych powierzchniach i nie trzeba przysypywać warstwą ziemi. Według Putynkowskiego wystarczy rozłożyć rolkę i po kilku dniach lub tygodniach (w zależności od gatunku) trawa zaczyna kiełkować, a włóknina rozpada się w ciągu roku, a do tego czasu powstrzymuje chwasty, dając trawie czas na wzrost.

Na tym nie koniec. Jak wyjaśnia Grzegorz Putynkowski, innowacyjną włókninę z trawą można bowiem przycinać do potrzebnego kształtu i mocować ją do podłoża biodegradowalnymi szpilkami tak, aby nie była podwiewana przez wiatr. – Włóknina zapobiega m.in. wydziobywaniu nasion przez ptaki, a także wymywaniu ich przez wodę. Do tego daje bardzo równomierny rozkład nasion na całej powierzchni – wylicza prezes CBRTP. I przekonuje, iż właśnie w tym zakresie jest to milowy krok w stosunku do zasiewu samymi nasionami, gdzie powyższe trudności występują.

– Oczywiście pamiętamy o tym, że gleby są różne i wymagają odmiennego przygotowania. Z tego powodu w pierwszej kolejności do sprzedaży wprowadzimy trawę uniwersalną – zastrzega.

Rozwiązanie CBRTP będzie pierwszym produktem linii Floro Garden. W przyszłości firma planuje rozwijać markę, wprowadzając do niej inne gatunki traw, kwiatów i warzyw. W biodegradowalnej włókninie ukryte zostaną także nasiona innych roślin, co znacznie ułatwi zakładanie upraw np. w przydomowych ogródkach.

CBRTP niczym kopalnia innowacji

Wynalazek do sprzedaży może trafić jeszcze na wiosnę br. Jeśli stanie się hitem, to CBRTP ma szansę wykroić sobie kawałek intratnego rynkowego tortu. Z danych firmy Statista wynika bowiem, że wartość sprzedaży globalnego rynku sprzętu i artykułów ogrodniczych może osiągnąć w 2024 r. blisko 130 mld dol. Z kolei rynek trawników i ogrodów ma wygenerować na świecie w br. przychody rzędu 350 mld dol.

Ciekawych, nowatorskich rozwiązań w laboratoriach firmy powstaje jednak więcej. Spółka generuje bowiem przychody z realizacji projektów i sprzedaży usług doradczych i R&D dla zewnętrznych klientów. Jej budżet zasilają również pieniądze z tytułu licencji lub sprzedaży praw do zaprojektowanych rozwiązań lub wynalazków. W sumie w ciągu ostatniej dekady spółka zrealizowała ponad 20 projektów (wartość tylko tych bieżących szacuje ona na około 130 mln zł). Wśród nich warto wymienić m.in. zrobotyzowany system murarsko-tynkarski do zastosowań w przemyśle budowlanym (opracowany wspólnie m.in. z ekspertami Politechniki Świętokrzyskiej i firmy Strabag), a także wielkopowierzchniowe baterie typu All-Solid-State (ASSB) wytwarzane metodą rozpylania magnetronowego (projekt realizowany w kooperacji z partnerami z Turcji) czy semitransparentne, kolorowe ogniwa słoneczne oparte na nieorganicznych materiałach halogenkowych (przedsięwzięcie w ramach konsorcjum z Instytutem Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk). Obecnie CBRTP pracuje nad technologią bezinwazyjnego monitorowania cukrzycy (chodzi o przenośne urządzenie do wykrywania tzw. biomarkerów w wydychanym powietrzu).

Eksperci z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP) – niezależne, komercyjne centrum R&D – wkrótce wprowadzi do sprzedaży swój pierwszy w pełni autorski wynalazek. Choć działający od dziesięciu lat ośrodek na koncie ma wiele unikatowych rozwiązań, to właśnie ten najnowszy – biodegradowalna trawa z rolki – to prawdziwy przełom.

– To jedyna taka technologia na świecie – zapewniają przedstawiciele CBRTP.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Historia zdrowia każdego w jednym pliku. Firma z Warszawy chce zlikwidować kolejki
Biznes Ludzie Startupy
Sztuczna inteligencja z Polski chce odmienić działanie firm w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polska elektrownia wodna nie musi mieć tamy
Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA