„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 05:00 Publikacja: 20.11.2018 13:05
Inteligentne głośniki Amazona coraz bardziej zagrożone przez konkurencję Allibaby czy Google`a
Foto: Daniel Berman/Bloomberg
Amazon Echo, Google Assistant, czy podobne sprzęty od Alibaby i Xiaomi to motor napędowy tej nowej gałęzi biznesu technologicznego. Według prognoz Canalys w całym bieżącym roku konsumenci kupią aż 75 mln inteligentnych głośników. Eksperci Strategy Analytics mówią jednak nawet o 100 mln. Bardziej zachowawczy są badacze z TrendForce, którzy szacują, że popyt sięgnie w br. 62,25 mln sztuk.
Kluczowym graczem na tym rynku jest Amazon. Jego urządzenie o nazwie Echo, w którym „zaszyto” (stworzonego przez polskich inżynierów z gdańskiego startupu Ivona) asystenta, a właściwie asystentkę – Alexę, w okresie od lipca do końca września br. kupiło 6,3 mln użytkowników. Ale pozycja Amazona na tym rynku słabnie. Mocno podgryza go bowiem Google. Udziały firmy Jeffa Bezosa w ciągu roku spadły z niecałych 75 poniżej 32 proc. W tym czasie Google wykroił niemal 30 proc. rynku (w III kwartale 2017 r. jego udziały sięgały 24,6 proc.), zwiększając sprzedaż o 187 proc. Ale prawdziwymi liderami wzrostów w tej branży są chińscy potentaci – Alibaba oraz Xiaomi. Ten pierwszy to twórca Tmall Genie X1, inteligentnego głośnika, który podbił Chiny. Jeszcze rok temu udziały tej firmy w tym segmencie sięgały 0,1 proc. Dziś to już 11 proc., przy 200-krotnym wzroście sprzedaży. Ponad 300-krotny skok odnotował też Mi Speaker. Sprzęt od Xiaomi wykroił dla siebie niemal 10 proc. rynku inteligentnych głośników – podaje Canalys. A już do grona wiodących graczy w tej branży dołącza inny chiński producent – Baidu.
Oura to dziś świetnie znana marka w branży nowych technologii – zagospodarowała niszę na rynku urządzeń mobilnych, tworząc nowatorski produkt, który kopiować chcą najwięksi gracze. Firma zdobyła właśnie potężny zastrzyk pieniędzy.
Zaledwie 24 godziny – tyle wystarczyło, by wyprzedały się high-techowe pieluchy, które pozwalają uniknąć gigantycznych kolejek podczas koncertów i przerwania zabawy. Pieluchy są drogie, ale niezwykle innowacyjne.
Polacy coraz częściej i chętniej niż Francuzi, Brytyjczycy czy Włosi kupują urządzenia o przekątnej 75 cali i większe. Ale prawdziwy boom jest w USA.
Po Black Friday nadszedł czas na Cyber Monday, czyli festiwal ofert dla klientów sklepów internetowych. Co można kupić taniej?
Festiwal promocji Black Friday przyciąga zdecydowaną większość Polaków. Mogą liczyć na obniżki cen niemal wszędzie - od elektroniki przez odzież po wycieczki zagraniczne. Ale „nie wszystko złoto, co się świeci".
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Badania na rzecz innowacyjności w sektorze bezpieczeństwa i obronności państwa oraz wdrożenie wyników prac naukowych na rzecz bezpieczeństwa technologicznego – to cel współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
NEO — robot, który może pomagać w pracach domowych niezależnie od tego, czy użytkownik jest w domu, czy nie — ma być dostępny na rynku już w 2025 roku. Humanoidy wchodzą do domów, fabryk i magazynów.
Wiele aktualnie sprzedawanych sprzętów łatwiej wyrzucić niż naprawić. Unia Europejska chce temu przeciwdziałać dzięki dyrektywie o prawie konsumentów do naprawy towaru. Aktualnie trwają konsultacje przed wdrożeniem jej do polskiego prawa.
Jaki jest stan prac nad generatywną sztuczną inteligencją?
Oura to dziś świetnie znana marka w branży nowych technologii – zagospodarowała niszę na rynku urządzeń mobilnych, tworząc nowatorski produkt, który kopiować chcą najwięksi gracze. Firma zdobyła właśnie potężny zastrzyk pieniędzy.
Specyfika wojny za naszą wschodnią granicą sprawia, że Ukraińcy stali się ekspertami w zakresie technologii dronowych. A teraz budują unikatowe kompetencje w wykorzystaniu AI. Boty mają pomóc im w walce.
Operatorzy logistyczni stawiają na wyścigi automaty paczkowe, są one coraz bardziej potrzebne w przesyłkach między konsumentami.
Specjalny sklep został uruchomiony w Warszawie, niedaleko Teatru Wielkiego. Firma realizuje plan ponad 1 tys. otwarć rocznie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas