Jak Quality of Service może zoptymalizować sieć domową

Jedno łącze internetowe dzielone przez wielu użytkowników i wiele urządzeń może stwarzać problemy w przepływie danych. Włączenie QoS rozwiąże ten problem. To dobry sposób na przyspieszenie internetu.

Publikacja: 16.06.2024 13:35

Głównym celem QoS jest zapewnienie, że ważny ruch sieciowy jest traktowany priorytetowo w stosunku d

Głównym celem QoS jest zapewnienie, że ważny ruch sieciowy jest traktowany priorytetowo w stosunku do mniej ważnego, takiego jak transfery plików

Foto: Adobe Stock

Do sieci w domu czy w biurze podłączamy coraz więcej sprzętu komputerowego: laptopów, smartfonów, tabletów, telewizorów, konsoli do gier, kamer i innych urządzeń. Kiedy wszystkie z nich współdzielą łącze internetowe, może to powodować problemy z wydajnością sieci, takie jak opóźnienia czy zawieszanie się połączenia. Co zatem zrobić, by mając jedno łącze internetowe, wykorzystać je optymalnie? Odpowiedzią jest QoS.

Co to jest QoS i jak działa?

Do udostępniania połączeń internetowych służy router. Obecnie większość takich urządzeń jest wyposażona w funkcję QoS, którą można włączyć na urządzeniu. QoS to skrót od Quality of Service (jakość usługi). Standard ten pozwala na segmentację transferu danych, co przyczynia się do zmniejszenia opóźnień, przyspiesza działanie sieci i poprawia ogólna wydajność łącza.

QoS mierzy takie parametry łącza jak:

• przepustowość maksymalna łącza – szybkość łącza;

• przepustowość rzeczywista – szybkość transferu danych;

• latencja (opóźnienie) – czas potrzebny pakietowi na przejście przez sieć od źródła do miejsca docelowego;

• jitter – zmienność opóźnienia, odchylenie od ustalonych, okresowych charakterystyk, gdy pakiety nie docierają w tej samej kolejności, w jakiej zostały wysłane.

Czytaj więcej

OSINT, czyli tajniki zbierania informacji ze źródeł otwartych

Głównym celem QoS jest zapewnienie, że ważny ruch sieciowy jest traktowany priorytetowo w stosunku do mniej ważnego, takiego jak transfery plików. Odbywa się to poprzez zastosowanie różnych poziomów priorytetów dla różnych typów ruchu, a także poprzez kontrolowanie ilości przepustowości dostępnej dla każdego typu ruchu. W ten sposób ważny ruch może być traktowany priorytetowo i nie ma na niego wpływu przeciążenie sieci. QoS pozwala określić, które z obsługiwanych sprzętów czy aplikacji powinny mieć priorytet, a wybór ten można zmienić w dowolnym momencie, w zależności od sytuacji i zapotrzebowania. QoS działa poprzez oznaczanie pakietów, a następnie tworzy wirtualne kolejki dla każdej aplikacji i nadaje pierwszeństwo tym, które zostały określone jako najistotniejsze. Może na przykład przepuszczać ruch pochodzący z programów do wideokonferencji i pracy zespołowej (Zoom, Google Meeting) przed ruchem z usług związanych z przeglądaniem stron internetowych. Aplikacje do VoIP i połączeń wideo powinny mieć zawsze największy priorytet.

Jak włączyć QoS w routerze?

Pierwszym krokiem we wdrażaniu QoS jest zidentyfikowanie wszystkich aplikacji, użytkowników i urządzeń, które będą korzystać z sieci. Pozwoli to określić, którym z nich warto nadać priorytet.

Następnie należy skonfigurować odpowiednio router włączając funkcję QoS. Włączenie QoS można zacząć od panelu sterowania w systemie operacyjnym, na którym trzeba znaleźć panel konfiguracyjny routera, albo alternatywnie uzyskać dostęp do panelu poprzez przeglądarkę internetową wpisując w adresie „192.168.1.1”. Na panelu znajduje się przycisk uruchamiający QoS. Dobrze jest posiłkować podczas tej czynności instrukcją obsługi urządzenia, ponieważ lokalizacja przycisku może być różna, zależy to od danego modelu i jego producenta. Teraz trzeba skonfigurować router, określając i przypisując priorytety ruchu. Aplikacje najczęściej używane będą widoczne na głównej karcie ustawień QoS. a jeśli nie widać tam programu, który powinien otrzymać priorytet, można go dodać ręcznie.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania funkcji QoS?

Dzięki QoS kluczowe aplikacje będą działały płynnie i bez opóźnień, nawet w warunkach dużego obciążenia sieci. uchomienie QoS jest bardzo wiele, dlatego naprawdę warto go uruchomić. Warto tu wymienić przede wszystkim:

• możliwość priorytetyzacji aplikacji QoS pozwala na przypisanie różnych poziomów priorytetów do różnych typów ruchu sieciowego. Zapewnia, że aplikacje o znaczeniu krytycznym zawsze mają zasoby niezbędne do działania;

• lepsze zarządzanie zasobami;

• zapobieganie utracie pakietów. QoS może pomóc w minimalizacji strat pakietów (packet loss), co jest istotne dla aplikacji wrażliwych na utratę danych, takich jak transmisje wideo lub VoIP. Mechanizmy, takie jak kolejkowanie priorytetowe i kształtowanie ruchu, zapewniają, że kluczowe pakiety dotrą do celu bez nadmiernych strat.

• redukcja opóźnień (latency). QoS pomaga w minimalizowaniu opóźnień w sieci, co jest kluczowe dla aplikacji czasu rzeczywistego, takich jak VoIP czy gry online;

• kontrola przepustowości (bandwidth control). QoS umożliwia kontrolę przepustowości dostępnej dla poszczególnych aplikacji lub użytkowników. Zapobiega to sytuacjom, w których jeden użytkownik lub aplikacja wykorzystuje zbyt dużo zasobów sieciowych;

• redukcja kosztów, ważna dla firm. Efektywne wykorzystanie zasobów internetowych i pozwala na odłożenie inwestycji w rozbudowę łączy;

• zapewnienie niskich opóźnień dla ruchu generującego przychody i klientów w środowisku korporacyjnym;

• zapobieganie utracie danych. Wszystkie ważne dane dostarczone są szybko, dokładnie i bez żadnych strat. Zapobiega to utracie danych lub pakietów, dzięki czemu wszystko, co zostanie wysłane, dociera tam, gdzie powinno i w nienaruszonym stanie.

Jak widać warto włączyć QoS, by zachować odpowiednią jakość połączeń w dobie rosnącej zależność od aplikacji o dużej przepustowości, pracy zdalnej, e-learning i zwiększającej się liczby urządzeń IoT.

Niedogodności, jakie może stwarzać QoS

QoS ma liczne zalety, ale nie jest też pozbawiony pewnych wad, choć benefity zdecydowanie przeważają. Niedogodności, jakie może stwarzać włączenie tej funkcji to:

• większa złożoność konfiguracji i zarządzania siecią. Określenie, jakie pakiety danych mają uzyskać priorytet i w jaki sposób może być skomplikowane i czasochłonne;

• konflikt priorytetów. W sytuacjach gdy wiele aplikacji wymaga wysokiego priorytetu, może dojść do konfliktów, które wpłyną na jakość usług w przypadku niektórych aplikacji;

• wydajność. Implementacja QoS może powodować dodatkowe opóźnienia i narzut na zasoby sieciowe, co w pewnych sytuacjach obniża ogólną wydajność sieci;

• zależność od protokołów i urządzeń. Nie wszystkie urządzenia sieciowe i protokoły wspierają QoS w takim samym stopniu. To może prowadzić do niekompatybilności i problemów z implementacją w zróżnicowanych środowiskach sieciowych.

• błędna konfiguracja QoS może prowadzić do nieoczekiwanych problemów z wydajnością, takich jak nieodpowiednie priorytetyzowanie ruchu, co pogorszy jakość usług, zamiast ją poprawić.

QoS jest ważnym narzędziem w zarządzaniu siecią, ale jego uruchomienie musi być starannie zaplanowane, aby uniknąć potencjalnych problemów i maksymalnie wykorzystać wszelkie jego zalety.

Do sieci w domu czy w biurze podłączamy coraz więcej sprzętu komputerowego: laptopów, smartfonów, tabletów, telewizorów, konsoli do gier, kamer i innych urządzeń. Kiedy wszystkie z nich współdzielą łącze internetowe, może to powodować problemy z wydajnością sieci, takie jak opóźnienia czy zawieszanie się połączenia. Co zatem zrobić, by mając jedno łącze internetowe, wykorzystać je optymalnie? Odpowiedzią jest QoS.

Co to jest QoS i jak działa?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gadżety
Giganci powalczą o nasze palce. Inteligentne pierścienie mają być hitem
Gadżety
To kulinarna rewolucja. Przyprawy może zastąpić niezwykłe urządzenie
Gadżety
Polska policja wchodzi do Xiaomi. Przeszukania u chińskiego producenta
Gadżety
Nastolatki odcięte od smartfonów? Tak radykalnego pomysłu jeszcze nie było
Gadżety
iPhone sterowany oczami. Apple zaskoczył licznymi innowacjami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży