• latencja (opóźnienie) – czas potrzebny pakietowi na przejście przez sieć od źródła do miejsca docelowego;
• jitter – zmienność opóźnienia, odchylenie od ustalonych, okresowych charakterystyk, gdy pakiety nie docierają w tej samej kolejności, w jakiej zostały wysłane.
Głównym celem QoS jest zapewnienie, że ważny ruch sieciowy jest traktowany priorytetowo w stosunku do mniej ważnego, takiego jak transfery plików. Odbywa się to poprzez zastosowanie różnych poziomów priorytetów dla różnych typów ruchu, a także poprzez kontrolowanie ilości przepustowości dostępnej dla każdego typu ruchu. W ten sposób ważny ruch może być traktowany priorytetowo i nie ma na niego wpływu przeciążenie sieci. QoS pozwala określić, które z obsługiwanych sprzętów czy aplikacji powinny mieć priorytet, a wybór ten można zmienić w dowolnym momencie, w zależności od sytuacji i zapotrzebowania. QoS działa poprzez oznaczanie pakietów, a następnie tworzy wirtualne kolejki dla każdej aplikacji i nadaje pierwszeństwo tym, które zostały określone jako najistotniejsze. Może na przykład przepuszczać ruch pochodzący z programów do wideokonferencji i pracy zespołowej (Zoom, Google Meeting) przed ruchem z usług związanych z przeglądaniem stron internetowych. Aplikacje do VoIP i połączeń wideo powinny mieć zawsze największy priorytet.
Jak włączyć QoS w routerze?
Pierwszym krokiem we wdrażaniu QoS jest zidentyfikowanie wszystkich aplikacji, użytkowników i urządzeń, które będą korzystać z sieci. Pozwoli to określić, którym z nich warto nadać priorytet.
Następnie należy skonfigurować odpowiednio router włączając funkcję QoS. Włączenie QoS można zacząć od panelu sterowania w systemie operacyjnym, na którym trzeba znaleźć panel konfiguracyjny routera, albo alternatywnie uzyskać dostęp do panelu poprzez przeglądarkę internetową wpisując w adresie „192.168.1.1”. Na panelu znajduje się przycisk uruchamiający QoS. Dobrze jest posiłkować podczas tej czynności instrukcją obsługi urządzenia, ponieważ lokalizacja przycisku może być różna, zależy to od danego modelu i jego producenta. Teraz trzeba skonfigurować router, określając i przypisując priorytety ruchu. Aplikacje najczęściej używane będą widoczne na głównej karcie ustawień QoS. a jeśli nie widać tam programu, który powinien otrzymać priorytet, można go dodać ręcznie.