Korea Płn. ma własny internet. Dzięki Huawei?

Bloomberg

Obłożony licznymi sankcjami kraj dyktatury Kim Dzong Una oraz wpisany na czarną listę administracji Donalda Trumpa chiński koncern zacieśniają współpracę. Jak donosi „Washington Post”, Huawei pomógł północnokoreańskiemu reżimowi w budowie bezprzewodowej sieci.

To m.in. dlatego Huawei znalazł się na cenzurowanym w USA. Według amerykańskiej prasy, chińska firma telekomunikacyjna w sumie w ciągu ostatnich ośmiu lat pracowała przy kilku projektach realizowanych w Korei Płn. Współpracowała przy nich z rządową spółką Pekinu – Panda International Information Technology. Huawei, cytowane przez „Washington Post”, oświadczyło, że nie jest obecne w kraju Kim Dzong Una.

Korea Północna jest niemal w całkowitej izolacji od reszty świata pod względem dostępu do światowego internetu. Na terenie kraju istnieje mimo to publiczna sieć telefoniczna. Pyongyang uruchomił też własny internet – Mirae.

Czytaj także: Korea Północna wyda własnego eBooka. O całej rodzinie Kimów

Sieć dedykowana koreańskim obywatelom, ściśle kontrolowana przez państwo, ma i tak ograniczoną dostępność. Może z niej korzystać tylko około 1 procent populacji. Mirae ma służyć północnokoreańskiemu reżimowi do śledzenia oraz identyfikowania użytkowników.

W przesłanym „Rzeczpospolitej” oświadczeniu Huawei zapewnia, że nie prowadzi działalności gospodarczej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej. „Firma w pełni podporządkowuje się obowiązującym prawom krajów i regionów, w których działa, w tym przepisom dotyczącym wszelkiej kontroli eksportu oraz sankcji i regulacji nakładanych przez ONZ, USA i UE” – czytamy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rywale TikToka rosną w siłę. Nowi gracze chcą przejąć jego klientów

Prezydent USA Donald Trump stale grozi, że albo Bytedance, właściciel TikToka opuści teren jego ...

Przez Facebooka można już zrobić zakupy i przelew

Facebook uruchomił w Stanach Zjednoczonych nową usługę płatniczą o nazwie Facebook Pay. Pozwala ona ...

Trump grozi Twitterowi zamknięciem. Bo serwis oznaczył mu post

Twitter zdecydował się oznaczyć informacje publikowane przez prezydenta USA w tym serwisie społecznościowym adnotacją ...

Facebook ocenzurował jedzenie. W trosce o osoby homoseksualne

Najpopularniejszy serwis społecznościowy ocenzurował historyczna grupę dyskusyjną Black Country po tym, jak jej członkowie ...

Microsoft przejmuje kultowego producenta gier za 7,5 mld dolarów

Koncern Billa Gatesa przeprowadził potężną transakcję na rynku gier wideo – twórca Windowsa przejął ...

Michał Paschalis-Jakubowicz: W tym roku cyfryzacja firm ruszy na poważnie

W roku 2020 wiele firm było pochłoniętych ochroną business continuity, a teraz wejdzie w ...