Londyn ratuje konkurenta SpaceX. Ma ważny powód

NASA

Brytyjski rząd, razem z indyjską firmą Bharti Global, za kwotę 500 milionów dolarów przejmie udziały w spółce OneWeb.

To firma, która miała się zająć dostarczaniem taniego internetu poprzez system satelitów na orbicie okołoziemskiej. Niestety w marcu tego roku ogłosiła upadłość. Brytyjski rząd postanowił ją uratować, przejmując 20 proc. udziałów, ale pod pewnymi warunkami.

CZYTAJ TAKŻE: Tajny projekt Apple. Satelity mają połączyć iPhony

Jeśli amerykański sąd upadłościowy się zgodzi, to będzie to jedna z większych inwestycji brytyjskiego rządu w ostatnim czasie o wartości 500 mln dolarów. Rząd Wielkiej Brytanii liczy na to, że oprócz nadawania z kosmosu szerokopasmowego internetu spółka będzie w stanie zastąpić unijny system nawigacji satelitarnej Galileo, do którego Londyn traci dostęp po Brexicie.

OneWeb chciał dostarczać niedrogi i szybki internet do każdego miejsca na ziemi dzięki konstelacji 650 satelitów umieszczonych na orbicie ziemskiej. Pierwsze zostały wystrzelone pod koniec 2019 roku. Druga partia 34 satelitów znalazła się na orbicie w lutym tego roku. Reszta satelitów miała zostać wystrzelona w 2021 roku. Na początku tego roku spółka straciła płynność finansową i ogłosiła upadłość.

CZYTAJ TAKŻE: Nasze satelity polecą na Marsa. Wystrzeli je Richard Branson

Od momentu powstania zainwestowano w nią około 3 miliardów dolarów i jeszcze do niedawna była postrzegana jako główny konkurent SpaceX.

Oprócz rządu Wlk. Brytanii 47 proc. udziałów jest własnością SoftBanku, który zainwestował 2,25 miliarda dolarów. Inni inwestorzy to Airbus, Qualcomm, Intelsat, wspomniany Bharti Enterprises, Coca Cola, Group Salinas, Hughes Network Systems i Virgin Group.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cyfrowy makijaż przed e-zakupem

Aplikacje, które pozwalają cyfrowo wypróbować makijaż, nie są niczym nowym, ale L’Oréal ma nową ...

“Gangsterskie” metody Apple. Problem twórców aplikacji

Apple nie gra fair – wynika z doniesień dyrektora technicznego spółki Basecamp. Odpowiadająca za ...

Japoński cesarz Doliny Krzemowej

Nie Elon Musk czy Mark Zuckerberg, lecz Masayoshi Son to główny rozgrywający na rynku ...

AI wykryje oszustów na aplikacji randkowej. Kim są?

Naukowcom udało się opracować algorytm, który wyszukuje w aplikacjach randkowych oszustów. Sztuczna inteligencja (AI) ...

Po pojawieniu się iPhone`a wzrosła liczba urazów głowy

Nowe badania udowadniają, że urazy głowy związane wypadkami podczas używania telefonów komórkowych stały się ...