Londyn ratuje konkurenta SpaceX. Ma ważny powód

NASA

Brytyjski rząd, razem z indyjską firmą Bharti Global, za kwotę 500 milionów dolarów przejmie udziały w spółce OneWeb.

To firma, która miała się zająć dostarczaniem taniego internetu poprzez system satelitów na orbicie okołoziemskiej. Niestety w marcu tego roku ogłosiła upadłość. Brytyjski rząd postanowił ją uratować, przejmując 20 proc. udziałów, ale pod pewnymi warunkami.

CZYTAJ TAKŻE: Tajny projekt Apple. Satelity mają połączyć iPhony

Jeśli amerykański sąd upadłościowy się zgodzi, to będzie to jedna z większych inwestycji brytyjskiego rządu w ostatnim czasie o wartości 500 mln dolarów. Rząd Wielkiej Brytanii liczy na to, że oprócz nadawania z kosmosu szerokopasmowego internetu spółka będzie w stanie zastąpić unijny system nawigacji satelitarnej Galileo, do którego Londyn traci dostęp po Brexicie.

OneWeb chciał dostarczać niedrogi i szybki internet do każdego miejsca na ziemi dzięki konstelacji 650 satelitów umieszczonych na orbicie ziemskiej. Pierwsze zostały wystrzelone pod koniec 2019 roku. Druga partia 34 satelitów znalazła się na orbicie w lutym tego roku. Reszta satelitów miała zostać wystrzelona w 2021 roku. Na początku tego roku spółka straciła płynność finansową i ogłosiła upadłość.

CZYTAJ TAKŻE: Nasze satelity polecą na Marsa. Wystrzeli je Richard Branson

Od momentu powstania zainwestowano w nią około 3 miliardów dolarów i jeszcze do niedawna była postrzegana jako główny konkurent SpaceX.

Oprócz rządu Wlk. Brytanii 47 proc. udziałów jest własnością SoftBanku, który zainwestował 2,25 miliarda dolarów. Inni inwestorzy to Airbus, Qualcomm, Intelsat, wspomniany Bharti Enterprises, Coca Cola, Group Salinas, Hughes Network Systems i Virgin Group.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cyberatak na armię Izraela. „Piękne kobiety” w akcji

Wojsko Izraela poinformowało, że udaremniono próbę cyberataku Hamasu. Do telefonów komórkowych żołnierzy próbowano się ...

Grupa Alibaba pobiła rekord. Bardzo udany Dzień Singla

Już w pierwszej połowie Dnia Singla na chińskiej platformie e-commerce AliExpress udało się pobić ...

Być niczym Blik, Netflix i Uber

Warszawski startup stworzył algorytmy, które mają przenieść sektor leasingu do świata cyfrowego, w którym ...

Elektroniczny sposób na agresję w szkołach okazał się klapą

Specjalne detektory agresji miały pomóc nauczycielom w słynących z przemocy amerykańskich szkołach. Elektroniczny system ...

Biznes jest atrakcyjny dla cyberprzestępców

Tylko poprzez połączenie sił na rzecz wspólnego celu, jakim jest budowa bezpiecznej i efektywnej ...

Myśli Xi najpopularniejsza aplikacją w Chinach

Komuniści muszą ściągać na smartfony aplikację z wypowiedziami prezydenta Xi Jinpinga zatytułowaną „Uczymy się ...