Brytyjski rząd, razem z indyjską firmą Bharti Global, za kwotę 500 milionów dolarów przejmie udziały w spółce OneWeb.
To firma, która miała się zająć dostarczaniem taniego internetu poprzez system satelitów na orbicie okołoziemskiej. Niestety w marcu tego roku ogłosiła upadłość. Brytyjski rząd postanowił ją uratować, przejmując 20 proc. udziałów, ale pod pewnymi warunkami.
CZYTAJ TAKŻE: Tajny projekt Apple. Satelity mają połączyć iPhony
Jeśli amerykański sąd upadłościowy się zgodzi, to będzie to jedna z większych inwestycji brytyjskiego rządu w ostatnim czasie o wartości 500 mln dolarów. Rząd Wielkiej Brytanii liczy na to, że oprócz nadawania z kosmosu szerokopasmowego internetu spółka będzie w stanie zastąpić unijny system nawigacji satelitarnej Galileo, do którego Londyn traci dostęp po Brexicie.
OneWeb chciał dostarczać niedrogi i szybki internet do każdego miejsca na ziemi dzięki konstelacji 650 satelitów umieszczonych na orbicie ziemskiej. Pierwsze zostały wystrzelone pod koniec 2019 roku. Druga partia 34 satelitów znalazła się na orbicie w lutym tego roku. Reszta satelitów miała zostać wystrzelona w 2021 roku. Na początku tego roku spółka straciła płynność finansową i ogłosiła upadłość.
CZYTAJ TAKŻE: Nasze satelity polecą na Marsa. Wystrzeli je Richard Branson
Od momentu powstania zainwestowano w nią około 3 miliardów dolarów i jeszcze do niedawna była postrzegana jako główny konkurent SpaceX.
Oprócz rządu Wlk. Brytanii 47 proc. udziałów jest własnością SoftBanku, który zainwestował 2,25 miliarda dolarów. Inni inwestorzy to Airbus, Qualcomm, Intelsat, wspomniany Bharti Enterprises, Coca Cola, Group Salinas, Hughes Network Systems i Virgin Group.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.