Pierwsza licencja na 5G w Rosji. Wielkie opóźnienia przez armię

Bloomberg

MTS – prywatny koncern telekomunikacyjny miliardera Władimira Jewtuszenkowa otrzymał pierwszą w Rosji licencję na usługi 5G. Ich uruchomienie ma nastąpić do lipca 2022 r. Z rosyjskiego 5G skorzystają na razie tylko klienci korporacyjni.

O otrzymaniu od Roskomnadzoru – państwowej inspekcji usług komunikacyjnych licencji na 5G, poinformował MTS. Licencja obowiązuje na terenie całej Rosji z wyłączeniem Krymu i Sewastopola i jest ważna do 2025 r.

Jak wylicza gazeta Wiedomosti, w warunkach wydania pozwolenia napisano, że MTS musi wykorzystać do stworzenia sieci piątej generacji częstotliwości 24,25-24,65 GHz, które firmie przydzieliła państwowa Komisja ds Częstotliwości Radiowych (GKRC).

Aleksiej Mierkutow, przedstawiciel firmy, przypomniał, że 5G umożliwi abonentom korzystanie z szybkiego mobilnego internetu – do kilku gigabitów na sekundę, czyli do 100 razy szybszego niż obecne sieci LTE pracujące w Rosji. Początkowo sieć 5G będzie działać głównie w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych.

– 5G pozwoli klientom korporacyjnym aktywnie korzystać z technologii sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy, rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej do zdalnego sterowania urządzeniami, rozwoju bezzałogowych pojazdów, interaktywnych programów szkoleniowych i tworzenia najnowszych systemów kontroli jakości w produkcji – wylicza Aleksiej Kornij prezes MTS, cytowany w komunikacie rosyjskiego operatora.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie szykują się do 5G. Ale mają problem

– Sieć 5G może być stosowana w placówkach medycznych, np. do monitorowania stanu pacjentów), logistyce magazynowej, handlu detalicznym, czy rolnictwie do kontrolowania dronów monitorujących uprawy itp. – dodaje Mierkutow.

W lipcu MTS wraz z firmą Qualcomm przetestował smartfon Motorola Edge +, który oprócz pracy w istniejących sieciach komórkowych w standardach 2G, 3G i 4G, obsługuje pasmo 24,25-24,65 GHz. W najbliższych miesiącach smartfon pojawi się w sieci detalicznej MTS. Teraz jest dostępny w przedsprzedaży w sklepie internetowym operatora.

Rosja to ciągle rosnący rynek usług komórkowych. W kraju o największym na naszej planecie terytorium, zapotrzebowanie na ten rodzaj komunikacji jest ogromne. W 2019 r wielkość ruchu mobilnego internetu w Rosji sięgnęła 15,3 mld GB (dane Ministerstwa Telekomunikacji i Komunikacji Masowej). W ciągu roku wskaźnik ten wzrósł o ponad połowę.

Otwartym pozostaje pytanie, kiedy 5G stanie się usługą masową w Rosji. Niemożliwe jest zbudowanie pełnoprawnych sieci piątej generacji na częstotliwościach milimetrowych (a tylko takie częstotliwości zostały przez państwo przydzielone operatorom). Powtarzali to wielokrotnie rosyjscy operatorzy z wielkiej trójki (oprócz MTS należy do nie MegaFon oligarchy Aleksieja Usmanowa i VimpelCom.). Domagali się dostępu do częstotliwości będących w posiadaniu wojska.

MTS kontroluje miliarder Władimir Jewtuszenkow z rodziną poprzez swój holding AFT Sistiema. Firma uchodzi za największego operatora komórkowego Rosji i WNP. W 2019 r miała ponad 105 milionów abonentów. Posiada licencje świadczenia usług w 87 regionach z 89 regionów w Rosji oraz na terytoriach Armenii, Kirgistanu, Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu i Turkmenistanu.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja testuje własny internet. Planuje też rodzimą Wikipedię

Sam Jewtuszenkow nie należy do ulubieńców Kremla. W 2017 r stracił na rzecz państwowego Rosneftu swój cenny naftowy aktyw – koncern Basznieft po tym, jak przez wiele miesięcy Kreml przetrzymywał bogacza w areszcie domowym. Władze twierdziły, że miliarder nabył Baszneft niezgodnie z prawem, choć to skarb państwa wcześniej sprzedał mu udziały. Jewtuszenkow nie powtórzył historii Michaiła Chodorkowskiego i Jukosu. Ugiął się i pozwolić „sprywatyzować” Baszneft.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Polsce ruszają kinowe multipleksy. Znamy terminy

Po przerwie spowodowanej obostrzeniami administracyjnymi w związku z epidemią w Polsce ruszają sieci multipleksów. ...

Szpiegowski cień nad 5G

Rządy wielu państw nie chcą chińskich firm w przyszłościowych projektach. Na pierwszej linii zmagań ...

1 mln dol. łapówki. FBI zablokowało rosyjski cyberatak na Teslę

To mógł być jeden z głośniejszych hakerskich ataków w tym roku. Celem miał być ...

Chińscy techno-giganci rezygnują z giełdy w USA

Szykowane na najbliższe miesiące wielkie debiuty spółek z Chin na parkietach w Nowym Jorku ...

Rewolucja w Alibabie. Jack Ma nie jest już szefem koncernu

Twórca potęgi chińskiego giganta handlu internetowego, koncernu Alibaba, idzie na zieloną trawkę. Jeden z ...

Facebook gra na dwa fronty

Kilka dni temu Facebook poinformował o zamknięciu wielu kont i stron internetowych powiązanych z ...