Pierwsza licencja na 5G w Rosji. Wielkie opóźnienia przez armię

Bloomberg

MTS – prywatny koncern telekomunikacyjny miliardera Władimira Jewtuszenkowa otrzymał pierwszą w Rosji licencję na usługi 5G. Ich uruchomienie ma nastąpić do lipca 2022 r. Z rosyjskiego 5G skorzystają na razie tylko klienci korporacyjni.

O otrzymaniu od Roskomnadzoru – państwowej inspekcji usług komunikacyjnych licencji na 5G, poinformował MTS. Licencja obowiązuje na terenie całej Rosji z wyłączeniem Krymu i Sewastopola i jest ważna do 2025 r.

Jak wylicza gazeta Wiedomosti, w warunkach wydania pozwolenia napisano, że MTS musi wykorzystać do stworzenia sieci piątej generacji częstotliwości 24,25-24,65 GHz, które firmie przydzieliła państwowa Komisja ds Częstotliwości Radiowych (GKRC).

Aleksiej Mierkutow, przedstawiciel firmy, przypomniał, że 5G umożliwi abonentom korzystanie z szybkiego mobilnego internetu – do kilku gigabitów na sekundę, czyli do 100 razy szybszego niż obecne sieci LTE pracujące w Rosji. Początkowo sieć 5G będzie działać głównie w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych.

– 5G pozwoli klientom korporacyjnym aktywnie korzystać z technologii sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy, rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej do zdalnego sterowania urządzeniami, rozwoju bezzałogowych pojazdów, interaktywnych programów szkoleniowych i tworzenia najnowszych systemów kontroli jakości w produkcji – wylicza Aleksiej Kornij prezes MTS, cytowany w komunikacie rosyjskiego operatora.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie szykują się do 5G. Ale mają problem

– Sieć 5G może być stosowana w placówkach medycznych, np. do monitorowania stanu pacjentów), logistyce magazynowej, handlu detalicznym, czy rolnictwie do kontrolowania dronów monitorujących uprawy itp. – dodaje Mierkutow.

W lipcu MTS wraz z firmą Qualcomm przetestował smartfon Motorola Edge +, który oprócz pracy w istniejących sieciach komórkowych w standardach 2G, 3G i 4G, obsługuje pasmo 24,25-24,65 GHz. W najbliższych miesiącach smartfon pojawi się w sieci detalicznej MTS. Teraz jest dostępny w przedsprzedaży w sklepie internetowym operatora.

Rosja to ciągle rosnący rynek usług komórkowych. W kraju o największym na naszej planecie terytorium, zapotrzebowanie na ten rodzaj komunikacji jest ogromne. W 2019 r wielkość ruchu mobilnego internetu w Rosji sięgnęła 15,3 mld GB (dane Ministerstwa Telekomunikacji i Komunikacji Masowej). W ciągu roku wskaźnik ten wzrósł o ponad połowę.

Otwartym pozostaje pytanie, kiedy 5G stanie się usługą masową w Rosji. Niemożliwe jest zbudowanie pełnoprawnych sieci piątej generacji na częstotliwościach milimetrowych (a tylko takie częstotliwości zostały przez państwo przydzielone operatorom). Powtarzali to wielokrotnie rosyjscy operatorzy z wielkiej trójki (oprócz MTS należy do nie MegaFon oligarchy Aleksieja Usmanowa i VimpelCom.). Domagali się dostępu do częstotliwości będących w posiadaniu wojska.

MTS kontroluje miliarder Władimir Jewtuszenkow z rodziną poprzez swój holding AFT Sistiema. Firma uchodzi za największego operatora komórkowego Rosji i WNP. W 2019 r miała ponad 105 milionów abonentów. Posiada licencje świadczenia usług w 87 regionach z 89 regionów w Rosji oraz na terytoriach Armenii, Kirgistanu, Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu i Turkmenistanu.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja testuje własny internet. Planuje też rodzimą Wikipedię

Sam Jewtuszenkow nie należy do ulubieńców Kremla. W 2017 r stracił na rzecz państwowego Rosneftu swój cenny naftowy aktyw – koncern Basznieft po tym, jak przez wiele miesięcy Kreml przetrzymywał bogacza w areszcie domowym. Władze twierdziły, że miliarder nabył Baszneft niezgodnie z prawem, choć to skarb państwa wcześniej sprzedał mu udziały. Jewtuszenkow nie powtórzył historii Michaiła Chodorkowskiego i Jukosu. Ugiął się i pozwolić „sprywatyzować” Baszneft.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Technospecjały

Co dzień kolejne elektroniczne gadżety – od pięknych i użytecznych po dziwaczne i mało ...

Po zamachu w Christchurch portale społecznościowe w poważnych opałach

Australia chce wsadzać do więzienia szefów mediów społecznościowych za materiały ekstremistyczne na ich portalach. ...

Dzieci śpiewają na cześć koncernu Huawei

Kampania ocieplania wizerunku chińskiego koncernu Huawei oskarżanego przez tajne służby USA i część ich ...

Amazon bierze się za podróbki

Amazon udostępni organom ścigania więcej danych na temat osób próbujących sprzedać podrobione towary za ...

Polska „fabryka patentów” skończy z bolesnymi zastrzykami

Biotts – innowacyjna spółka z Wrocławia – rozwija autorskie receptury leków w obszarze onkologii, ...

Skrzynie z łupami zakazane? Chodzi o miliardy dolarów

Mikropłatności dokonywane w grach to dla producentów żyła złota. Część takich rozwiązań ma jednak ...