Trump chwali Nigerię za zablokowanie Twittera. Chce więcej

Bloomberg

„Gratulacje dla kraju Nigerii, który właśnie zakazał Twittera” – napisał były prezydent Donald Trump. Zachęca również inne kraje do pójścia w ślady Nigerii i zablokowania Twittera oraz Facebooka.

Donald Trump, który sam został na stałe zablokowany na Twitterze oraz Facebooku napisał, że „więcej krajów powinno zakazać Twittera i Facebooka, ponieważ nie pozwalają na swobodne i otwarte wypowiedzi – wszystkie głosy powinny być słyszane”. Zasugerował tez, że jeśli wygra wybory w 2024 roku, zrobi to samo w USA.

Władze Nigerii zdecydowały się na blokadę Twittera, po tym jak platforma społecznościowa usunęła tweeta prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego za naruszenie polityki portalu po przez publikację obraźliwych treści, co zgłaszali sami Nigeryjczycy. Twitter zablokował mu też czasowo konto.

CZYTAJ TAKŻE: Spektakularna porażka bloga Donalda Trumpa

Buhari groził karą secesjonistom w południowo-wschodniej części kraju. 1 czerwca opublikował tweet, w którym wprost groził Nigeryjczykom, którzy w czasie wojny domowej w latach 1967-1970 „nie zachowali się jak trzeba”. Prezydent napisał też, że „reakcja na ich czyny będzie silna i udzielona w języku, który zrozumieją”.

Kierownictwo Twittera poinformowało także, że przenosi swą nigeryjską centralę do sąsiedniej Ghany.

Po usunięciu tweeta i zablokowaniu konta Buhariego na 12 godzin władze Nigerii oskarżyły serwis o to, że „zagraża integralności Nigerii”.

W oświadczeniu wydanym przez Stowarzyszenie Licencjonowanych Operatorów telekomunikacyjnych w Nigerii (Alton) napisano, że „zablokowanie dostępu do Twittera było podyktowane koniecznością respektowania zasad bezpieczeństwa narodowego zgodnie z prawem telekomunikacyjnym i wydanymi licencjami na działalność w tym sektorze”.

CZYTAJ TAKŻE: Pozwy za teorie spiskowe. Skarżą media i prawników Trumpa na miliardy

Prezydent Nigerii za pośrednictwem swojego rzecznika oświadczył, że zakaz Twittera był tylko tymczasowym środkiem mającym na celu ograniczenie dezinformacji i fałszywych wiadomości. Jednak według mediów władze Nigerii robią wszystko by zablokować portal na stałe. Rząd nakazał między innymi mediom usunąć swoje konta na Twitterze i zaprzestać korzystania z platformy jako źródła wiadomości. To, jak pisze portal Tech Crunch jest jednym z elementów tłumienia przez władze Nigerii wolności słowa i wprowadzania cenzury.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

E-usługi. Szoper zrobi zakupy spożywcze i dostarczy pod drzwi

Rosnące zainteresowanie klientów i model, który się sprawdza na naszym rynku, powodują, że Everli ...

Disney stworzył wyjątkowego robota. Jego oczy wywołują ciarki

Maszyna o ludzkim spojrzeniu to wyzwanie, z którym mierzą się inżynierowie na całym świecie. ...

Samoloty przyszłości będą w locie zmieniały kształt

Agencja NASA we współpracy z MIT stworzyła skrzydło potrafiące automatycznie zmieniać kształt. Ma być ...

Firmy technologiczne uciekają z Londynu

Coraz więcej globalnych firm decyduje się na przeniesienie siedzib, a nawet produkcji, poza Wyspy ...

Twitter kończy z politycznymi reklamami. A prezes wchodzi w nowy biznes

Jack Dorsey, założyciel i prezes Twittera, ogłosił, że platforma kończy z reklamami politycznymi i ...

Apple: „czarny charakter” w filmie nie może mieć iPhone`a

Koncern Apple nie chce, by złe postaci w filmach używały jego sprzętu. Bo to ...