Aktualizacja: 22.11.2024 00:30 Publikacja: 01.11.2022 19:37
Foto: Adobe Stock
Dyrektywa o rynkach cyfrowych DMA może na rynku sprowokować istną wojnę między firmami, a amerykańskie koncerny technologiczne, mogą zostać postawione przed wyborem - osłabić się lub wycofać z Europy. Chodzi o prawdziwy wstrząs - Unia chce przykładowo umożliwić prowadzenie rozmów użytkownikom korzystającym z różnych komunikatorów czy platform. Czyli korzystający z Telegrama będzie mógł połączyć się z użytkownikiem Whatsappa, a żaden nie będzie musiał instalować konkurencyjnej aplikacji.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Największa rakieta świata poleciała z powodzeniem na orbitę w szóstej misji testowej. Osobiście przedsięwzięciu kibicował amerykański prezydent elekt. Starshipy mają zabierać ludzi na Księżyc i Marsa.
To może być prawdziwa rewolucja na rynku internetowych przeglądarek. Regulatorom w USA nie podoba się monopolistyczna pozycja Google'a i koncern może zostać zmuszony do pozbycia się części biznesu.
Firma SpaceX planuje dziś wieczorem wystrzelić po raz szósty statek kosmiczny Starship w misji testowej. W ciągu czterech lat ma się odbyć nawet 400 lotów megarakiety.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Platforma X (d. Twitter) przeżywa trudne chwile – wiele znanych osobistości i zwykłych użytkowników zakłada profile u jej nowego rywala – Bluesky. Zapisało się tam już ponad 18 mln użytkowników, w tym znani polscy politycy.
Internetowy gigant planuje zakup firmy Wiz, zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Wojna o usługi chmurowe nabiera tempa.
Mamy świadomość, jak szybko pędzi technologia i jak wielki wpływ mają na nią big techy. Jestem przekonany, że na polskim rynku jest miejsce i dla nich, i dla nas.
W środę odbyło się zapowiadane od kilku dni spotkanie premiera Donalda Tuska z wydawcami i dziennikarzami. Efekt? Powstanie specjalny zespół roboczy, który wypracuje nowe rozwiązania wokół implementacji dyrektywy DSM.
Obecna władza szybko weszła na ścieżki wydeptane przez ekipę Jarosława Kaczyńskiego. Gdy już nie jest się w opozycji, wolne media czy procedowanie ustaw zgodnie ze standardami konstytucyjnymi tracą na znaczeniu.
Nie może być tak, że duzi dostawcy treści i aplikacji stali się de facto największymi dostawcami łączności, ale nie podlegają zasadom obowiązującym operatorów telekomunikacyjnych. Potrzebujemy równych szans – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Dominique Leroy, członkini zarządu Deutsche Telekom.
Spóźniona o trzy lata nowelizacja prawa autorskiego, będąca implementacją unijnych dyrektyw, które upoważniają twórców do tantiem z tytułu wykorzystywania ich dzieł w internecie i na platformach streamingowych, przyjęta przez Sejm.
Posłowie mają szansę przyjąć dobre regulacje, które poprawiają warunki funkcjonowania w cyfrowym świecie wszystkich uprawnionych – twórców, artystów i producentów. Ważne, by tego prawa w finalnej wersji implementacji dyrektywy DSM nie popsuć.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) podtrzymał wyrok niemieckiego organu antymonopolowego z 2019 r., nakazujący Facebookowi zmianę sposobu śledzenia przeglądania stron internetowych przez klientów. To może być przełom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas