Reklama
Rozwiń

Do Polski mają trafić duże inwestycje chipowe. Rząd ma plan

W perspektywie kilku lat do Polski trafią 2-3 projekty związane z budową zaplecza produkcyjnego i materiałowego dla półprzewodników. Impulsem ma być państwowy program wsparcia sektora wart co najmniej 1,5 mld euro.

Publikacja: 18.06.2025 16:40

Polska chce przyciągnąć inwestycje związane z produkcją chipów

Polska chce przyciągnąć inwestycje związane z produkcją chipów

Foto: Adobe Stock

Taki przynajmniej jest rządowy plan na rynku chipów. Ministerstwo Cyfryzacji (MC) przyjęło dokument, który zakłada, że do Polski przyciągnięte zostaną inwestycje przemysłowe w tej branży – wedle projektu do 2030 r. pojawić miałyby się 2-3 duże przedsięwzięcia „o wartości dodanej w przedziale 300–600 mln euro”. Nad Wisłą nie są jednak rozpatrywane fabryki samych zaawansowanych układów scalonych; resort celuje w takie obszary jak tzw. back-end produkcji czy materiały niezbędne do produkcji.

To są filary strategii chipowej

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło wreszcie prace nad dokumentem „Polska w grze o przyszłość – polityka dla sektora półprzewodników 2025+”. Wyznacza on ogólne kierunki działań państwa na rzecz rozwoju jednego z najbardziej wymagających i jednocześnie najbardziej obiecujących sektorów współczesnej gospodarki. Jak tłumaczy wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, ostateczna wersja polityki jest wynikiem szerokich konsultacji z branżą i środowiskiem naukowym.

Czytaj więcej

USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę

– Państwo pełni w tym procesie rolę pełnoprawnego partnera – inwestora, użytkownika i koordynatora, co jest niezbędne dla wzmacniania suwerenności technologicznej i konkurencyjności kraju – podkreśla. I wskazuje, że dokument przedstawia „wizję i sposoby wspierania mikroelektroniki jako sektora strategicznego”, ważnego zarówno dla suwerenności technologicznej, jak i dla rodzimych „ambicji przemysłowych”.

Owa strategia opiera się na siedmiu filarach: infrastruktura, impuls państwa (m.in. stworzenie do II kwartału 2026 r. platformy łączącej krajowy sektor półprzewodników z sektorem publicznym i przemysłowym), współpraca regionalna i międzynarodowa, inwestycje i finansowanie, kadry i edukacja, a także energia i woda (chodzi np. o pomysł stworzenia specjalnych stref energetycznych, opartych o dostęp do stabilnych i niskoemisyjnych źródeł energii, stanowiących element oferty inwestycyjnej kraju) oraz chemikalia i surowce (realizacja unijnego planu, by do 2030 r. co najmniej 25 proc. zapotrzebowania na surowce strategiczne było pokrywane przez recykling).

W pierwszym z aspektów dokument skupia się zarówno tej infrastrukturze, która już istnieje, jak i planowanej, jaka miałaby zostać zbudowana w ramach nowych inwestycji publicznych i prywatnych. Polityka zakłada, że infrastruktura powinna wspierać trzy powiązane ze sobą cele polityki państwa. Po pierwsze, Polska ma tworzyć warunki do przełomowych innowacji, takich jak fotonika scalona, materiały szerokoprzerwowe czy mikrosystemy. Po drugie, kraj ma włączyć się w europejskie i światowe łańcuchy wartości, które obejmują projektowanie układów, komponenty i systemy produkcyjne. A po trzecie – państwo ma rozwijać zdolności strategiczne, które wiążą się z bezpieczeństwem cyfrowym, energetyką i technologiami obronnymi.

Rząd liczy, że takie podejście pomoże co najmniej podwoić wciąż niewielki udział sektora półprzewodników w gospodarce w nadchodzących latach.

Jak Polska przyciągnie inwestorów?

Kluczowym celem ma być przyciągnięcie inwestorów. „Chcemy stworzyć środowisko, które pomoże rozwijać rodzimy przemysł i jednocześnie zwiększyć atrakcyjność Polski dla zagranicznych inwestorów” – pisze MC.

Czytaj więcej

Gigantyczne zwolnienia w Intelu. Co dalej z koncernem?

Resort zaleca, by przedłużyć i dostosować krajowe programy wsparcia dla inwestycji w sektorze półprzewodników – na poziomie co najmniej 1,5 miliarda euro – oraz „rozwijać mechanizmy, które pomogą pokrywać koszty operacyjne, wspierać transfer technologii i zapewniać stabilne warunki dla inwestorów”. Co więcej, do IV kwartału br. miałoby zostać podpisane trójstronne memorandum z Czechami i Niemcami (Saksonią) w sprawie utworzenia „półprzewodnikowego trójkąta”. Chodzi o wykorzystanie potencjałów sąsiadujących regionów do stworzenia tzw. mikroregionu technologicznego, który skoncentruje wysiłki na wspólnych inwestycjach, badaniach oraz kształceniu w sektorze półprzewodników.

Zanim przyjęto ostateczną wersję dokumentu, Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło publiczne konsultacje, które ogłosiło 6 lutego br. Trwały prawie miesiąc, a uczestniczyło w nich 38 podmiotów: firm, instytucji publicznych, organizacji branżowych i przedstawicieli nauki. Zgłoszono 356 propozycji zmian, które dotyczyły kwestii technicznych, infrastrukturalnych, prawnych i redakcyjnych.

Ponad 70 proc. światowej produkcji półprzewodników przypada na Azję, natomiast Europa i USA – mimo dominacji w badaniach oraz produkcji maszyn – odpowiadają jedynie za niewielką część globalnej produkcji gotowych układów scalonych. Jednocześnie Chiny kontrolują istotną część światowych zdolności przetwarzania i eksportu surowców krytycznych. A jak wygląda polska branża półprzewodnikowa? Szacunki mówią o około 20 firmach działających w tradycyjnej mikroelektronice krzemowej oraz ponad 200 podmiotach w pokrewnych obszarach, takich jak fotonika, projektowanie, materiały czy rozwiązania wspierające produkcję chipów. Według szacunków, sektor elektroniki i mikroelektroniki w Polsce zatrudnia ok. 12-15 tys. osób, z czego 1,5 tys. specjalizuje się w projektowaniu układów scalonych i zaawansowanych komponentach.

Globalne Interesy
Europa odpowiada Trumpowi. Nadchodzi smartfon „Made in Europe”
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Globalne Interesy
Noclegowy gigant w kryzysie? Protesty i „aplikacja do wszystkiego"
Globalne Interesy
Ślub multimiliardera budzi kontrowersje. Protesty w Wenecji
Globalne Interesy
USA mogą wyłączyć Europę? Cyfrowy „guzik" Donalda Trumpa rozpala wyobraźnię
Globalne Interesy
Tesle bez kierowcy na drogach – i od razu problemy. Niepokojące nagrania