Groźne luki w ChatGPT-4. Bota można wykorzystać do cyberataków

Ledwo uruchomiona przez OpenAI nowa wersja rewolucyjnego bota konwersacyjnego może być niebezpieczna. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa alarmują, że algorytmy wykorzystane w modelu GPT-4 w prosty sposób mogą posłużyć atakom internetowym.

Publikacja: 17.03.2023 16:16

Hakerzy mogą wykorzystać nową technologię, by tworzyła złośliwe oprogramowanie oraz pomagała w tworz

Hakerzy mogą wykorzystać nową technologię, by tworzyła złośliwe oprogramowanie oraz pomagała w tworzeniu wiadomości phishingowych

Foto: Stock Adobe

Ryzyko jest ogromne, bo sztuczna inteligencja od OpenAI potrafi stworzyć wyjątkowo groźne i skuteczne oprogramowanie phishingowe (wyłudzające od ofiar dane, loginy i hasła). ChatGPT-4 ma luki i pomaga hakerom w szybkim realizowaniu ataków – ostrzega Check Point, izraelska firma zajmująca się bezpieczeństwem IT.

Jej eksperci twierdzą, że podczas wprowadzania nowej wersji aplikacji zapewniano, iż będzie ona posiadać reguły chroniące ją przed wykorzystaniem przez cyberprzestępców. Ale w ciągu kilku dni badacze Check Point oszukali system i zmusili go, by tworzył złośliwe oprogramowanie oraz pomagał w tworzeniu wiadomości phishingowych. Jak się okazuje, ominięcie blokad OpenAI, chroniących przed tworzenia złośliwego oprogramowania za pośrednictwem bota, było banalnie proste.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
IT
Przemysław Furlepa stanął na czele ING Hubs Poland
IT
Rosja namiesza przy polskich urnach? UE ostrzega przed atakami
IT
Przed wyborami prezydenckimi NASK rusza z kampanią o dezinformacji
IT
Wzbiera już fala przedwyborczych dezinformacji. Jak je rozpoznać?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
IT
Jak chronić sieć przed wrogami i przestępcami. Klucze do cyberbezpieczeństwa