5G szansą polskich firm, by wyjść na prowadzenie

We współpracy z lokalnymi partnerami moglibyśmy rozbudować infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych - mówi Jackie Zhang, nowy CEO Huawei w Polsce.

Publikacja: 13.09.2021 15:14

5G szansą polskich firm, by wyjść na prowadzenie

Foto: mat. pras.

W jakim stopniu Pańskie duże doświadczenie z Azji może przydać się w Polsce?

Moje doświadczenie nie ogranicza się tylko do Azji, bo jestem także głęboko związany z Europą, gdzie mieszkam od kilku lat. Dzięki temu mogę pomóc Polsce i polskim przedsiębiorstwom być bardziej konkurencyjnymi na międzynarodowym rynku rozwiązań cyfrowych. Mam wiele kreatywnych pomysłów, które sprawdziły się w poprzednich krajach i chciałbym je zaadaptować tutaj, w Polsce.

Pierwszym przykładem, który przychodzi mi do głowy, jest rozwój biznesu w obszarze stacji ładowania samochodów elektrycznych, rozwinięty przez mój zespół w Austrii. Huawei dostarczył producentowi nowoczesne moduły ładujące. Wiem, że polski rynek infrastruktury dla pojazdów elektrycznych nie jest jeszcze silnie rozwinięty, więc może i tutaj, we współpracy z lokalnymi partnerami, uda nam się rozbudować ten segment. Boom w tym obszarze jest tuż za rogiem.

Uważam, że dynamiczny rozwój gospodarczy Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatnich kilku dekad jest naprawdę niezwykłym osiągnięciem. Wiele ze skutków społecznych pandemii COVID-19 zostało przezwyciężonych przez tutejsze firmy, m.in. dlatego, że Polska nie boi się inwestować w nowe technologie. Co więcej, widać duże wysiłki administracji rządowej w zakresie cyfryzacji gospodarki i życia publicznego, zwłaszcza w zakresie rozwoju narzędzi i platform e-administracji. Wierzę, że przyspieszenie procesu tworzenia cyfrowej gospodarki opartej na nowoczesnych technologiach może być kluczem do postpandemicznego wzrostu w regionie, ale aby tak się stało, Polska potrzebuje nowego cyfrowego otwarcia. Konieczna jest likwidacja białych plam na wielu obszarach wiejskich i zwiększenie pojemności sieci, by zapewniać użytkownikom lepsze doświadczenia. Dzięki temu internet stanie się szybszy i jeszcze bardziej dostępny dla ludzi.

W Azji mamy już doświadczenie w tym zakresie i wiemy, jak wyglądają rozwinięte rynki cyfrowe. Pierwsze udane komercyjne wdrożenia 5G miały miejsce już w 2019 roku, a Korea Południowa i Chiny są liderami w tej dziedzinie. Digitalizacja staje się ważnym motorem wzrostu w krajach azjatyckich i nie mówimy tu tylko o najbardziej zaawansowanych technologicznie państwach, takich jak Chiny, Korea Południowa, Japonia czy Singapur. Swoją szansę wykorzystują również takie kraje jak Sri Lanka czy Wietnam.

Plany rozwojowe Huawei w Polsce. Jakie tu są możliwości dla firmy?

Huawei umożliwia i będzie nadal umożliwiać cyfryzację różnych sektorów polskiej gospodarki. Jesteśmy jednym z globalnych liderów technologii cyfrowych i dzięki nam lokalne przedsiębiorstwa mogą się rozwijać, wykorzystując najnowocześniejsze rozwiązania. Jednym z naszych nowych segmentów produktowych jest cyfrowa energia. Biorąc pod uwagę, jak istotnym problemem w Polsce jest zanieczyszczenie powietrza, inwestycje w odnawialne źródła energii wydają się nieuniknione - a my jesteśmy tu po to, by dostarczać odpowiednie rozwiązania.

Pomagamy różnym gałęziom przemysłu w ich procesach cyfryzacji, aby działały bardziej efektywnie w oparciu o nowoczesne rozwiązania Huawei. Dzieje się to w ścisłej współpracy z naszymi partnerami i klientami, którzy czerpią korzyści ze współpracy z Huawei i rozwijają się razem z nami.

Dzięki połączeniu różnych kompetencji jesteśmy w stanie wspierać społeczności w budowaniu inteligentnych firm, uczelni czy miast. Najlepszym tego przykładem jest podpisana niedawno umowa o współpracy z miastem Serock. Będziemy pomagać władzom lokalnym w budowie kompleksowego smart city, które po etapie projektowania obejmie wdrożenie różnych technologii, w celu budowy efektywnych e-usług, automatyzacji infrastruktury miejskiej, a docelowo zmniejszenia negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Chcemy nadal przyczyniać się do rozwoju polskiej branży ICT i całego polskiego społeczeństwa poprzez dostarczanie wiodących rozwiązań teleinformatycznych, które wspierają rozwój polskiej gospodarki.

Na jakim etapie znajdują się przygotowania Polski do 5G?

W Polsce wszyscy operatorzy uruchomili już usługi 5G dla konsumentów. Pokazuje to wyraźnie ich determinację we wdrażaniu innowacji. Technologia ta pełnię swoich możliwości pokaże po udostępnieniu dedykowanych częstotliwości.

W ostatnich latach na rozwoju technologii 3G i 4G najbardziej skorzystały głównie wielkie internetowe firmy amerykańskie. Budowa sieci 5G to nowa szansa dla innych graczy, w tym polskich i środkowoeuropejskich firm, aby wyjść na prowadzenie. Jest mnóstwo innowacyjnych start-upów z dziedziny IoT, AI czy chmury obliczeniowej, które mogą na tym skorzystać.

Za granicą mamy już kilka wdrożeń przemysłowych sieci 5G, gdzie przedsiębiorstwa takie jak kopalnie czy fabryki w dużej mierze skorzystały na przyjęciu sieci nowej generacji, przyspieszając, optymalizując i automatyzując szereg procesów. Także w Polsce rozmaite obszary przemysłu mogą na tym skorzystać.

Czy rosną czy maleją szanse, że Huawei nie zostanie z tej inwestycji wykluczony? Jeśli tak, to co zrobi?

To pytanie należałoby zadać polskim władzom. Osobiście jestem przekonany, że polski rząd będzie prezentował neutralną i bezstronną postawę, co będzie korzystne dla wszystkich branż, a także dla polskich konsumentów. Nasze rozwiązania 5G są szeroko stosowane w krajach Unii Europejskiej. W Polsce nie chcemy niczego więcej, niż być traktowani na równi z innymi producentami. Zapewni to zrównoważony ekosystem biznesowy i uczciwą konkurencję.

Działamy w Polsce od ponad 17 lat i chcielibyśmy to robić przez kolejne 20, 50, 100 lat. Jesteśmy częścią polskiego ekosystemu ICT. Większość naszych tutejszych pracowników to Polacy, staramy się być jak najbardziej zintegrowani z lokalnymi społecznościami, a do tego inwestujemy w lokalne centrum R&D, centrum szkoleniowe czy centrum innowacji.

Jeśli ktoś ma wątpliwości co do naszych intencji, to powiem wprost - nie mamy nic do ukrycia. Jesteśmy w stanie udowodnić bezpieczeństwo naszych produktów. Cyberbezpieczeństwo leży u podstaw naszej działalności i wierzymy, że można je zweryfikować. Dlatego proaktywnie zapraszamy zewnętrznych ekspertów do analizy bezpieczeństwa naszych urządzeń. Nasze produkty 5G jako pierwsze na świecie uzyskały certyfikat Common Criteria na poziomie EAL4+ w niezależnym laboratorium w Hiszpanii, jesteśmy też jedynym dostawcą udostępniającym swój kod źródłowy do analizy zainteresowanym europejskim agencjom bezpieczeństwa. Huawei jest pierwszym dostawcą na świecie, który przeszedł pozytywnie ocenę bezpieczeństwa cybernetycznego GSMA o nazwie NESAS. Ale co najważniejsze - w ciągu ponad 30 lat naszej działalności, która obecnie obejmuje ponad 170 krajów, nie mieliśmy żadnego poważnego incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem. Dodatkowo, im więcej dostawców na rynku, tym lepszy poziom cyberbezpieczeństwa można by osiągnąć. Wówczas Polska korzystałaby z doświadczeń wszystkich producentów.

Jak firma poradziła sobie z pandemią i światowymi problemami z łańcuchami dostaw?

Koronawirus przypomniał nam, że żyjemy w bardzo silnie połączonym świecie. Żaden kraj nie jest samotną wyspą i musimy się zjednoczyć, aby wspólnie walczyć z tym wyzwaniem – bo wszyscy jesteśmy ludźmi. Polskie władze bardzo dobrze poradziły sobie z pandemią i podjęto odpowiednie działania, aby ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa. Oczywiście my, jako Huawei, musieliśmy wprowadzić też wewnętrzne regulacje i procedury, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom. Stworzyliśmy dla nich higieniczne środowisko pracy oraz zaoferowaliśmy możliwość pracy zdalnej, a także dostarczyliśmy artykuły medyczne. W pierwszych miesiącach pandemii przekazaliśmy ok. 400 tysięcy sztuk materiałów medycznych dla Ministerstwa Zdrowia i polskich szpitali.

Podczas pandemii zapewniliśmy naszym klientom i partnerom doskonałe usługi zdalne i stacjnonarne, dzięki którym miliony Polaków mogły pracować lub uczyć się z domu. Dbanie o stabilność sieci to nasza codzienna praca, a pandemia nie zwolniła nas z obowiązku ich utrzymania. Nie trzeba dodawać, że popyt na transmisję danych i usługi naszych klientów wzrósł natychmiast. Cała Polska w jednej chwili stała się cyfrowa, dzięki ciężkiej pracy operatorów telekomunikacyjnych. Darzę ich za to ogromnym szacunkiem.

Jeśli chodzi o globalny łańcuch dostaw i problemy pojawiające się podczas pandemii - jest to wspólne wyzwanie dla całej branży IT. Dzięki temu, że zarządzanie ciągłością działania firmy Huawei jest od dziesięcioleci głęboko zakorzenione w naszych strategicznych procedurach, byliśmy w stanie bez przerwy dostarczać naszym partnerom i klientom produkty i usługi, których potrzebowali.

Jak rozwija się technologia 5G? Jakie pojawiają się nowe możliwości i usługi?

Według różnych danych opublikowanych w pierwszym kwartale tego roku, na całym świecie z sieci 5G korzysta już ponad 378 miast z 34 krajów. Właściwie każdego dnia trwają intensywne prace nad wdrożeniem tej technologii w kolejnych miastach, a także obszarach mniej zurbanizowanych. Jedne z najciekawszych wdrożeń, jakie do tej pory widziałem, to kopalnie, porty i fabryki działające w oparciu o 5G. Pewnego dnia takie rozwiązania staną się standardem.

Choć początkowo wydawało się, że pandemia COVID-19 znacząco spowolni rozwój 5G, ostatecznie okazało się, że jej wpływ na sieci nowej generacji był pozytywny. Obecne czasy dobitnie pokazały nam, jak bardzo potrzebujemy szybkiej i wydajnej sieci. Dziś przez Internet nie tylko piszemy i czytamy treści, ale rozmawiamy, pracujemy i korzystamy z rozrywki. Z urządzeniami mobilnymi w kieszeni mamy niejako przy sobie przenośne biuro, muzeum, szkołę, uniwersytet czy nawet porady psychologa, tak bardzo potrzebne w okresie pandemii. To tylko napędza innowacje, bo ludzie potrzebują nowych usług dostosowanych do bieżących czasów.

W jakich nowych dziedzinach chce rozwijać się Huawei? Dlaczego ważna jest dywersyfikacja?

Jak wspomniałem, biorąc pod uwagę trendy rynkowe i potrzeby odbiorców na całym świecie, Huawei konsekwentnie rozwija swoją strategię w zakresie nowoczesnych sieci i technologii obliczeniowych z wykorzystaniem AI, chmury i innych najnowocześniejszych rozwiązań. Telekomunikacja pozostaje naszym głównym obszarem działania, jednak stale dywersyfikujemy naszą działalność i oprócz sprzedaży produktów ICT rozwijamy biznes fotowoltaiczny, segment baterii litowych, a także inteligentne rozwiązania dla motoryzacji (niektóre z nich zostały niedawno zaprezentowane podczas wydarzenia IAA Mobility).

Nasze portfolio produktowe jest szerokie i stale poszukujemy branż, które mogą skorzystać na naszej innowacyjności, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Gospodarka cyfrowa to przyszłość każdego kraju, a Huawei może pomóc Polsce stać się liderem cyfrowej transformacji. Dzięki rozwiązaniom Huawei polskie przedsiębiorstwa mogą się rozwijać i rozszerzać zasięg swojej działalności na inne kraje. Chcę podzielić się naszą najnowocześniejszą technologią i wesprzeć polskie społeczeństwo w jej lokalnym wdrażaniu. Jestem pewien, że Polska będzie liderem cyfryzacji.

W jakim stopniu Pańskie duże doświadczenie z Azji może przydać się w Polsce?

Moje doświadczenie nie ogranicza się tylko do Azji, bo jestem także głęboko związany z Europą, gdzie mieszkam od kilku lat. Dzięki temu mogę pomóc Polsce i polskim przedsiębiorstwom być bardziej konkurencyjnymi na międzynarodowym rynku rozwiązań cyfrowych. Mam wiele kreatywnych pomysłów, które sprawdziły się w poprzednich krajach i chciałbym je zaadaptować tutaj, w Polsce.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie i komentarze
Odpowiedzialne innowacje: Cyfrowe duchy zmarłych
Opinie i komentarze
Odpowiedzialne innowacje: Czy sztuczna inteligencja może zastąpić psychoterapeutów?
Opinie i komentarze
Odpowiedzialne projektowanie produktów cyfrowych – granica pomiędzy zaangażowaniem a uzależnieniem
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Opinie i komentarze
Mariusz Busiło: Wady projektu ustawy o KSC