W technologie kognitywne oraz robotykę będą inwestować wszystkie branże – wynika z analizy firmy doradczej Deloitte. Globalna dynamika tych wydatków do 2021 r. ma sięgać 50 proc. rocznie. W tym okresie nakłady na tego typu innowacyjne rozwiązania mają wynieść nawet 200 mld dol.
Polska w ogonie UE
Według szacunków A.T. Kearney tzw. rynek RPA (robotyzacji i automatyzacji procesów) jeszcze w 2016 r. oscylował wokół kwoty 800 mln dol. Szybko jednak przyspiesza. Raport Deloitte „The robots are ready, are you” wskazuje, iż spośród tych firm, które znajdują się już na etapie wdrażania robotyki, aż 78 proc. oczekuje zwiększenia nakładów na tę technologię w ciągu kolejnych trzech lat. Ci, którzy są w fazie pilotażu, planują wydać na ten cel średnio 1,5 mln dol.
A.T. Kearney podaje, że obecnie 34 proc. firm w Europie Zachodniej i 54 proc. w USA wykorzystuje w swojej działalności roboty. Niestety Polska pod tym względem znajduje się w ogonie Unii Europejskiej. Jednak i naszą gospodarkę czekają zmiany. Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) jesteśmy w czołówce krajów, w których najszybciej rośnie liczba robotów wykorzystywanych do pracy.
Wśród branż najbardziej doceniających korzyści z automatyzacji i robotyzacji procesów na czele znajdują się finanse i ubezpieczenia. Jedna na cztery badane firmy z tego sektora korzysta z tego typu technologii. Na dalszych miejscach znajduje się branża zdrowotna (16 proc.), telekomunikacja i media (10 proc.), handel (9 proc.), produkcja oraz transport i logistyka (po 6 proc.), a stawkę zamyka sektor publiczny (5 proc.).
– Logistyka to branża z ogromnym potencjałem pod względem rozwoju i implementacji nowoczesnych technologii w szczególności na rodzimym rynku – mówi Jan Obojski, pełnomocnik ds. zarządzania logistycznego w ILS Grupa InterCars, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.