Reklama
Rozwiń

Szokująca liczba wypadków w pracy. Amazon zatrudni roboty

Amazon „zatrudni” cztery nowe typy robotów, by zapobiec licznym wypadkom pracowników. Ernie i Bert oraz Scooter i Kermit powstały w laboratorium koncernu w Seattle i przechodzą pierwsze testy.

Publikacja: 23.06.2021 08:52

Szokująca liczba wypadków w pracy. Amazon zatrudni roboty

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Ernie to system, który wykorzystuje zrobotyzowane ramię (Autonomous Mobile Robots AMRs) do przenoszenia pojemników z półek na dół do pracowników, pozwalając osobom przebywać w „bardziej wygodnej, stabilnej i ergonomicznej pozycji” w ciągu dnia.

Bert to pierwszy autonomiczny robot mobilny Amazona, który może swobodnie poruszać się, przenosić przedmioty w centrach logistycznych i prawdopodobnie także transportować cięższe przedmioty na większe odległości.

Scooter i Kermit to autonomiczne wózki, które będą używane do transportu pustych paczek między budynkami centrów handlowych. Kermit porusz się po trasie ułożonej z taśmy magnetycznej i jest w stanie dostosować do okoliczności prędkość i kierunek.

Cztery roboty są testowane w laboratorium badawczo-innowacyjnym Amazona w Seattle w ramach wartej 300 milionów dolarów inwestycji mającej na celu poprawę bezpieczeństwa pracowników.

Amazon poinformował, że Kermit zostanie „zatrudniony” w co najmniej tuzinie magazynów w Ameryce Północnej jeszcze w tym roku. Koncern planuje wdrożyć Scootera w co najmniej jednym obiekcie w tym roku.

Według branżowego raportu „Primed for Pain” opracowanym przez Strategic Organizing Center w 2020 r. wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon był prawie o 80 proc. wyższy niż „wszystkich innych pracodawców w branży magazynowej”. Wypadkowi uległo ponad 27 tys. osób, które wymagały opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy oraz nie były w stanie kontynuować pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon chce, by pracownicy medytowali

Według ankietowanych przez SOC pracowników koncernu na 100 osób przypadało 5,9 poważnych obrażeń, głównie z powodu „presji produkcyjnej lub szybkości”. Autorzy raportu napisali, że liczne wypadki pracowników koncernu to nie zbieg nieszczęśliwych okoliczności, ale wynik polityki Amazona, który „przedkłada zyski nad zdrowie i bezpieczeństwo pracowników”.

Amazon pierwsze roboty w magazynach zatrudnił już w 2012 roku. Od tego czasu w magazynach pojawiło się ponad 350 tys. robotów wykonujących różne prace.

W maju Amazon ogłosił cel zmniejszenia liczby odnotowanych wypadków pracowników o 50 proc do 2025 roku.

Materiał Partnera
Banki w erze robotów
Roboty
Najdelikatniejszy robot na świecie. Wciąż szukają dla niego nazwy
Roboty
FedEx rezygnuje z autonomicznych robotów dostawczych. Koniec z robo-kurierami?
Roboty
Zapomnij o napiwku. Uber do dostaw wykorzysta roboty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Roboty
Okręty widmo zasilą amerykańską armię
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku