Aktualizacja: 24.11.2024 22:09 Publikacja: 07.09.2021 16:06
Na ulice Singapuru wyjechały roboty, które mają pilnować przestrzegania przepisów antycovidowych
Foto: HTX Robotics
Czterokołowy robot o nazwie Xavier porusza się po terenach publicznych o dużym natężeniu ruchu pieszego i za pomocą kamer oraz algorytmów sztucznej inteligencji „wyłapuje” nieodpowiedzialne osoby. Na razie na ulice wyjechało parę takich automatów. Jeśli trzytygodniowe testy zakończą się powodzeniem Singapur może na stałe wdrożyć to rozwiązanie i zintegrować roboty z wszechobecnym tam systemem monitoringu.
Xavier – dzięki własnym kamerom – jest w stanie prowadzić 360-stopniową obserwację otoczenia. Ma zwracać uwagę m.in. na nielegalne zgromadzenia, palących w niedozwolonych miejscach, źle zaparkowane rowery, czy poruszające się po chodnikach skutery. Maszyna potrafi robić łamiącym prawo zdjęcia i tworzyć dokumentację wideo. Obiektywy sprawdzają się nawet przy słabym oświetleniu (dzięki systemom na podczerwień). Autonomiczne patrole naszpikowane są ponadto czujnikami, które umożliwiają im swobodne poruszanie się i unikanie przeszkód oraz omijanie pieszych i pojazdów.
Sztuczna inteligencja rozmawia z klientem na infolinii, roboty dostarczają analitykom wszystkim informacji potrzebnych do udzielenia kredytu, ale to człowiek decyduje czy klientowi udzielić kredytu czy nie. Takie jest prawo. Bankowcy przyznają, że choć sztuczna inteligencja już zmieniła ich pracę, to największe zmiany przed nimi.
Robot, którego stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Harvard, może wydawać się przerażający, ale ma niezwykle delikatny dotyk.
Projekt, który miał stanowić o przyszłości rynku KEP (kurier, ekspres, paczka), trafia na półkę ledwie miesiąc po tym, jak Amazon ogłosił, że wycofuje się z testów robota dostawczego Scout, który miał zastąpić kurierów na tzw. ostatniej mili.
Autonomiczne pojazdy dostarczające zamówione online jedzenie z restauracji stają się faktem. Po takie innowacyjne rozwiązanie sięga właśnie Uber Eats.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Marynarka wojenna USA ma ambitny plan, by blisko jedną trzecią jej floty stanowiły zrobotozywane okręty. Pod względem pływających bezzałogowców trwa ostra rywalizacja z Chinami.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Akt o sztucznej inteligencji to pierwsza próba kompleksowego uregulowania AI na świecie. W jaki sposób unijne przepisy wpłyną na rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w Europie i poza nią?
Podczas Kongresu Local SoMe’24 we Wrocławiu ogłoszeni zostaną 26 listopada laureaci Złotych Lajków. Nagrody są przyznawane corocznie przez Radę Programową Local SoMe oraz Związek Miast Polskich za najlepsze osiągnięcia miast i ich włodarzy w mediach społecznościowych.
Powstanie globalna sieć bezprzewodowa do przesyłania energii. To rewolucja w logistyce i działaniach wojennych.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas