Powstaje inteligentne miasto przyszłości. Bez samochodów

Producent gier wideo zbuduje metropolię wielkości Księstwa Monako. Przestrzeń pozbawioną tradycyjnego ruchu ulicznego wypełnią zieleń i innowacje.

Publikacja: 22.06.2020 08:21

Powstaje inteligentne miasto przyszłości. Bez samochodów

Foto: NBBJ

Tencent, chiński gigant na rynku gier, ma plan, by stworzyć od zera zupełnie nową, bardziej przyjazną współczesnemu człowiekowi przestrzeń do życia. Pod Shenzen powstanie miasto wolne od korków i tysięcy prywatnych samochodów. Mieszkańcy mają spacerować nadmorskimi promenadami, ulicami-parkami, a przemieszczać będą się transportem publicznym i współdzielonym w postaci autonomicznych pojazdów. Ta futurystyczna wizja ma zostać urzeczywistniona w ciągu siedmiu lat.

Amerykanie zrealizują chiński sen

Net City, bo tak ma nazywać się metropolia, za którą stoi technologiczny gigant, będzie olbrzymie. Jego powierzchnia liczyć ma bowiem 2 mln mkw., a to obszar porównywalny z Księstwem Monako.

Prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku. Tencent, który stoi za takimi grami, jak „Call of Duty Mobile” czy „Playerunknown’s Battlegrounds Mobile”, a także najpopularniejszą aplikacją w Chinach – WeChat, do realizacji swojej wizji zaprzągł prestiżowe amerykańskie studio NBBJ, które już wcześniej, w 2018 r., zaprojektowało centralę Tencent w Delcie Rzeki Perłowej.

CZYTAJ TAKŻE: Powstaje gigantyczne miasto przyszłości ze sztucznym księżycem

Koncern, założony w 1998 r. to jedno z wielu złotych dzieci” chińskiej przedsiębiorczości, napędzanej przez nowe technologie. Tencent, podobnie jak Alibaba, czy Huawei, stał się globalnym graczem, który rozwija się na wielu obszarach – w mediach społecznościowych, aplikacjach muzycznych, portalach internetowych oraz e-commerce, czy też w systemach płatności. Jest wiodącą firmą w branży gier – ma udziały w takich znanych studiach, jak Riot Games, Epic Games, czy Supercell. Teraz jednak gigant stworzony przez Ma Huatenga, określanego również jako Pony Ma, jednego z najbogatszych ludzi w Azji, zamierza wyjść z wirtualnej rzeczywistości i stworzyć nowy świat w realu. Tym właśnie ma być Net City. Pieniądze w realizacji „chińskiego snu” nie grają roli, toż wartość koncernu to bagatela niemal 570 mld dol.

Komunistyczne miasto

Net City, które zamieszkiwać ma – wedle planów – 80 tys. osób, będzie prawie pozbawione samochodów, wypełni go zieleń. NBBJ liczy, że nadmorska promenada stanie się atrakcją nie tylko dla mieszkańców, ale przyciągnie wielu odwiedzających. Będą on mogli dostać się do metropolii z Shenzhen za pośrednictwem mostów, promów oraz metra. Jonathan Ward, partner projektowy w NBBJ, zaznacza, że nie będzie to jednak odizolowana wyspa, lecz tętniące życiem miasto. Tłumaczy przy tym, że firma – budując miasto od podstaw – mogła przemyśleć rolę samochodu. – Naszym głównym celem było zapewnienie miejsca, w którym innowacje mogą się naprawdę rozwijać, a – aby to zrobić – staraliśmy się maksymalnie zminimalizować wpływ aut – dodaje Ward.

""

Tencent

Foto: cyfrowa.rp.pl

Te tradycyjne pojazdy, które odpowiadają za hałas i zanieczyszczenie środowiska, zastąpią rowery, robotaksówki i autonomiczny transport miejski. Architekci z NBBJ przyznają, że stworzenie w dzisiejszych czasach takiej przestrzeni to wyzwanie. – Dlatego spędziliśmy dużo czasu, projektując miasto tak, aby skoncentrować się na ludziach – podkreśla Ward.

Przy tworzeniu tej przestrzeni nacisk położono na zrównoważony rozwój. Stąd na dachach budynków znajdą się ogrody i panele słoneczne, a także uruchomiony zostanie system wychwytywania i ponownego wykorzystania ścieków. Powstaną dziesiątki budynków – mieszkalnych, szkół, sklepów oraz biur. Zabudowa ma nie przekraczać 30 pięter.

CZYTAJ TAKŻE: Przybywa inteligentnych domów. Hitem zamki otwierane smartfonem

Net City wpisać ma się też w chińską inicjatywę Sponge City, która polega na wdrażaniu programów gromadzenia wody, zarządzania odpływami, zabezpieczenia przed powodziami oraz sadzeniem drzew namorzynowych na brzegach.

Koncern, założony w 1998 r. to jedno z wielu złotych dzieci” chińskiej przedsiębiorczości, napędzanej przez nowe technologie

Projekt metropolii zrodził się jako koncept kampusu dla pracowników Tencent. Jeśli taka jest idea, to będzie to komunistyczne miasto. Koncern zatrudnia bowiem ponad 7 tys. aktywnych członków Komunistycznej Partii Chin.

Zamki na piasku

Na świecie przybywa projektów z zakresu smart city, ale nie wszystkie są udane. Przykładem może być projekt Sidewalk realizowany w Toronto. Chodzi o inteligentne miasto, które budował Google. Firma pracowała nad budową wartą niemal 1 mld dol., ale ostatecznie zarzuciła to przedsięwzięcie. W maju br. zdecydowano bowiem, iż tworzenie miasta połączonego z internetem, wyposażonego w autonomiczne auta, podgrzewane chodniki, wszechobecne czujniki, jest w obecnej sytuacji „niepewne ekonomicznie”.

CZYTAJ TAKŻE: W Rosji powstaną smart cities

Swoje wizje realizują też szejkowie. Najpopularniejszy projekt to Masdar City, inteligentne miasto budowane od 2006 r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ale jest już nowy koncept, za którym stoi następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad bin Salman, który chce wybudować, kosztem 0,5 bln dol., Neom – miasto 33 razy większe od Nowego Jorku. Znajdą się tam sztuczny księżyc, cybernetyczny park jurajski oraz wszechobecne roboty.

Technologie
Humanoidy pojawią się na „igrzyskach”. To rewolucja w sporcie
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Technologie
Ten projekt ma dać ludziom długowieczność. Zaskakująca inwestycja twórcy ChatGPT
Technologie
Brytyjscy chirurdzy korzystają z usług polskiego start-upu. Ma nowatorską technologię
Technologie
Życie ma być łatwiejsze. Ten asystent AI sam zarezerwuje nocleg czy zrobi zakupy
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Technologie
Niezwykłe drony bojowe, które potrafią pływać, nurkować i latać. Zagrożenie dla USA
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku