Najlepsze 2020. Niemcy stworzyli ptaki-roboty

Niemiecka firma stworzyła bioniczne ptaki. Są nie tylko piękne, ale także mogą być użyteczne w zakładach przemysłowych.

Publikacja: 25.12.2020 17:56

Najlepsze 2020. Niemcy stworzyli ptaki-roboty

Foto: mat. pras.

Przypominamy najciekawsze teksty 2020 roku z serwisu cyfrowa.rp.pl – ten ukazał się w lipcu 2020.

Latające roboty BionicSwift, które stworzyła firma Festo, mogą być bardzo przydatnym rozwiązaniem w zakładach produkcyjnych.

Niemieccy inżynierowie postanowili stworzyć bioniczne ptaki, które latają dzięki sztucznym piórom. Ptasie pióra są tak niezwykłym dziełem natury, że trudno odtworzyć je w laboratorium. Festo się to udało. Zbudowano pięć niewielkich ptaków wyglądem przypominających jaskółki. Ptaki ważą 42 gramy, długość korpusu to 44,5 cm a rozpiętość skrzydeł wynosi 68 cm i są napędzane trzema małymi silnikami.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentny pies-robot już w sprzedaży. Wierny, ale drogi

Pióra tworzące skrzydła zbudowano tak, by jak najwierniej odtwarzały ruchy skrzydeł prawdziwych ptaków. Kiedy BionicSwift unoszą się w powietrze, sztuczne pióra podnoszą się, aby zapewnić siłę nośną. Kiedy ptaki lądują, rozchylają się, by przepuścić powietrze. Dzięki temu roboty są w stanie nie tylko latać, ale także wykonywać różne akrobacje.

Bioniczne ptaki latają dzięki niewielkiej, 6-gramowej baterii. Na razie mogą latać na krótkich dystansach. Bateria starcza na około 7 minut. Prowadzą je czujniki GPS po zaprogramowanej trasie lotu. Bioniczne ptaki potrafią też latać w tabunach bardzo blisko siebie i nie zderzać się ze sobą. Wszystko to dzięki technologii UWB (Ultra WideBand).

Według projektantów bionicznych ptaków mogą się ona sprawdzić w przemyśle, na przykład nadzorując w zakładach przemysłowych przepływ materiałów i towarów oraz usprawnienie procesów produkcyjnych. Autonomiczne roboty latające mogłyby być też wykorzystane do transportu materiałów. Na razie są jednak ciekawostką inżynierską.

CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy wyślą do walki robota-zabójcę

Bioniczne ptaki to nie pierwsze niezwykłe wynalazki Festo. Firma wyprodukowała już m.in. bioniczne kangury, meduzy, mewy, pingwiny, pająki, nietoperze, ważki oraz motyle, a także bioniczne ramię, które przypomina trąbę słonia oraz bioniczne ramię o tak precyzyjnej dłoni, że może zastąpić ludzką nawet podczas zbierania delikatnych owoców z drzew czy krzewów.

Jednak głównie firma zajmuje się produkcją robotów przemysłowych. Produkcja eksperymentalnych, niezwykłych urządzeń naśladujących naturę to tylko „dodatkowa” działalność Festo.

Przypominamy najciekawsze teksty 2020 roku z serwisu cyfrowa.rp.pl – ten ukazał się w lipcu 2020.

Latające roboty BionicSwift, które stworzyła firma Festo, mogą być bardzo przydatnym rozwiązaniem w zakładach produkcyjnych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Design thinking usprawnia wdrożenie sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Technologie
Amerykański samolot może latać bez końca. Tak wygląda przyszłość lotnictwa?
Technologie
Armia testuje broń przyszłości. Robopsy umieją coraz więcej, teraz zestrzelą drony
Technologie
Kryzys w IDEAS NCBR zażegnany, będzie nowy projekt. Rząd przyznaje się do błędu?
Technologie
Test na starość? Powstała prosta metoda badania tempa starzenia i ryzyka śmierci