Najlepsze 2020. Niemcy stworzyli ptaki-roboty

Niemiecka firma stworzyła bioniczne ptaki. Są nie tylko piękne, ale także mogą być użyteczne w zakładach przemysłowych.

Publikacja: 25.12.2020 17:56

Najlepsze 2020. Niemcy stworzyli ptaki-roboty

Foto: mat. pras.

Przypominamy najciekawsze teksty 2020 roku z serwisu cyfrowa.rp.pl – ten ukazał się w lipcu 2020.

Latające roboty BionicSwift, które stworzyła firma Festo, mogą być bardzo przydatnym rozwiązaniem w zakładach produkcyjnych.

Niemieccy inżynierowie postanowili stworzyć bioniczne ptaki, które latają dzięki sztucznym piórom. Ptasie pióra są tak niezwykłym dziełem natury, że trudno odtworzyć je w laboratorium. Festo się to udało. Zbudowano pięć niewielkich ptaków wyglądem przypominających jaskółki. Ptaki ważą 42 gramy, długość korpusu to 44,5 cm a rozpiętość skrzydeł wynosi 68 cm i są napędzane trzema małymi silnikami.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentny pies-robot już w sprzedaży. Wierny, ale drogi

Pióra tworzące skrzydła zbudowano tak, by jak najwierniej odtwarzały ruchy skrzydeł prawdziwych ptaków. Kiedy BionicSwift unoszą się w powietrze, sztuczne pióra podnoszą się, aby zapewnić siłę nośną. Kiedy ptaki lądują, rozchylają się, by przepuścić powietrze. Dzięki temu roboty są w stanie nie tylko latać, ale także wykonywać różne akrobacje.

Bioniczne ptaki latają dzięki niewielkiej, 6-gramowej baterii. Na razie mogą latać na krótkich dystansach. Bateria starcza na około 7 minut. Prowadzą je czujniki GPS po zaprogramowanej trasie lotu. Bioniczne ptaki potrafią też latać w tabunach bardzo blisko siebie i nie zderzać się ze sobą. Wszystko to dzięki technologii UWB (Ultra WideBand).

Według projektantów bionicznych ptaków mogą się ona sprawdzić w przemyśle, na przykład nadzorując w zakładach przemysłowych przepływ materiałów i towarów oraz usprawnienie procesów produkcyjnych. Autonomiczne roboty latające mogłyby być też wykorzystane do transportu materiałów. Na razie są jednak ciekawostką inżynierską.

CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy wyślą do walki robota-zabójcę

Bioniczne ptaki to nie pierwsze niezwykłe wynalazki Festo. Firma wyprodukowała już m.in. bioniczne kangury, meduzy, mewy, pingwiny, pająki, nietoperze, ważki oraz motyle, a także bioniczne ramię, które przypomina trąbę słonia oraz bioniczne ramię o tak precyzyjnej dłoni, że może zastąpić ludzką nawet podczas zbierania delikatnych owoców z drzew czy krzewów.

Jednak głównie firma zajmuje się produkcją robotów przemysłowych. Produkcja eksperymentalnych, niezwykłych urządzeń naśladujących naturę to tylko „dodatkowa” działalność Festo.

Technologie
Kilka minut zamiast miliona lat. Superkomputery pokonane
Technologie
Humanoidy wchodzą do sklepów? Sprzedaż rusza lada moment, znamy ceny
Technologie
Kosmiczne ceny za dostęp do Manusa. Przełomowe narzędzie z Chin króluje na czarnym rynku
Technologie
Król rapu i lekarz kotów. Przybywa niezwykłych zastosowań AI
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Technologie
Naukowcy stworzyli skórę o niezwykłych właściwościach. Przełom w medycynie i robotyce
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń