Aktualizacja: 22.03.2025 12:39 Publikacja: 20.03.2023 01:25
Mózg znacznie przewyższa maszyny w wykonywaniu wielu zadań
Foto: shutterstock
Nadszedł czas, aby stworzyć całkowicie nowy rodzaj komputera, twierdzą naukowcy z Johns Hopkins University i łączą siły z dr. Brett Kagan, naukowcem w Cortical Labs w Melbourne, który ostatnio kierował rozwojem projektu DishBrain, w ramach którego ludzkie komórki na szalce Petriego nauczyły się grać w Ponga. Biokomputer ma łączyć w sobie funkcje tradycyjnego komputera, technologii sztucznej inteligencji i ma być zasilany ludzkimi komórkami mózgowymi.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Frontiers in Science” naukowcy opisują, w jaki sposób komputery biologiczne mogą przewyższyć dzisiejsze komputery elektroniczne w niektórych zastosowaniach, zużywając niewielką część energii elektrycznej wymaganej przez dzisiejsze centra komputerowe i serwerownie.
AI potrafi podawać błędne informacje, ale czasem ma to dramatyczne skutki. Teraz wszelkie granice już przekroczono i europejska organizacja walcząca o cyfrowe prawa obywateli wytacza armaty wobec twórcy sztucznej inteligencji, firmy OpenAI.
Pekin ma być już o krok przed Waszyngtonem w rozwoju kolejnej generacji dronów stealth. Latają trzy razy dłużej, zużywając o połowę mniej energii niż amerykańscy rywale.
Lockheed Martin wraz ze spółką Q-CTRL opracował nowatorski system nawigacji, który obywa się bez satelitarnego GPS. Jest odporny choćby na zakłócenia przez Rosję, które mocno utrudniły działanie amerykańskim rakietom w Ukrainie.
Resorty obrony narodowej i cyfryzacji zapowiadają na poniedziałek pokaz możliwości rodzimych technologii kwantowych. Ma dojść do premiery nowatorskiego systemu komunikacji. To ma być przełom w dziedzinie bezpieczeństwa.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W Arabii Saudyjskiej dokonano ważnego przełomu, który może poprawić wydajność i obniżyć koszt baterii. Może też zapoczątkować innowacje w wielu branżach.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Na finiszu są prowadzone na Politechnice Warszawskiej prace związane z budową komputera kwantowego. Maszyna ta będzie wykorzystywana przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, a w przyszłości może pomóc w łamaniu szyfrów.
Nadchodzi era wszechobecnej inteligencji – autonomicznych agentów AI oraz robotów. Optymiści widzą szanse na rozwój, a pesymiści epokowe ryzyka.
Nasi specjaliści są bardziej zdeterminowani, ale za granicą jest większa szansa na nawiązanie kontaktów – uważa Andrzej W. Dudek, wiceprezes PlayWay SA oraz prezes i współzałożyciel Global Teleclinic & Assistance.
Poszkodowani w powodzi dostaną jako wsparcie pieniądze, komputery i porady prawne – tak wynika z projektu ustawy przyjętego przez sejmową komisję. Rząd już pracuje nad osobnym pakietem pomocy dla rolników.
Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego wydała nowe rekomendacje dotyczące korzystania z urządzeń elektronicznych przez małe dzieci i nastolatków. Instytucja zaleca rodzicom i opiekunom, aby wprowadzili w swoich domach zakaz używania smartfonów, tabletów, a nawet telewizorów dla dzieci poniżej drugiego roku życia.
Sprzedaż smartfonów w II kw. br. urosła o 12 proc. i to trzeci kwartał wzrostów z rzędu. Niespodziewanie wystrzelił popyt na tablety: zwiększył się w rok o ponad jedną piątą.
Tracący udziały w rynku procesorów Intel postawił na restrukturyzację. Firma zwolni aż 15 proc. swojego personelu w ramach wartego 10 mld dol. planu redukcji kosztów. Mimo to rozpoczyna budowę zakładu w Polsce.
Globalna awaria Microsoftu. Apokalipsa. Technologiczny armagedon. Takie nagłówki dominowały ostatnio w mediach. A ja postawię przewrotną tezę: awaria może wyjść nam na dobre. Pod jednym warunkiem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas