19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 07.09.2023 08:58 Publikacja: 07.09.2023 08:57
Algorytmy rozpoznawały sygnały mózgowe odpowiedzialne za mowę, dekodując właściwe słowa
Foto: Adobe stock
W praktyce, dzięki wszczepianym w mózg chipom i wykorzystaniu technologii AI, pacjenci, którzy stracili głos, znów będą w stanie mówić. Dowodzą tego badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Berkeley – opracowali system oparty na zaawansowanych algorytmach, który umożliwił kobiecie z poważnym paraliżem mówienie za pośrednictwem cyfrowego awatara.
To już kolejny sukces zespołu, który podobne doświadczenia prowadzi od 2019 r. – Celem jest przywrócenie normalnego sposobu komunikowania się, a osiągane przez nas postępy przybliżają stworzenie realnego rozwiązania dla pacjentów – komentuje na łamach serwisu Interesting Engineering członek zespołu badawczego Edward Chang.
„Mózg” nowego chińskiego humanoida może wykonać 550 mld operacji na sekundę. Robot został opracowany, aby pomóc zastąpić człowieka w niebezpiecznych lub powtarzalnych zadaniach.
Naukowcy tworzą pierwszą placówkę, która ma zamrażać, nawet na setki lat, śmiertelnie chorych, by mogli w ten sposób doczekać wynalezienia skutecznej terapii, a AI zadba o ich oszczędności. Do tej pory zamrażano osoby zmarłe.
Po raz pierwszy naukowcy użyli ogniwa paliwowego wykonanego z drożdży piekarskich i grzyba białej zgnilizny do zasilania czujników. To całkowicie biodegradowalne i nietoksyczne źródło energii.
Naukowcy przedstawili nowy materiał, który może stać się biodegradowalną alternatywą dla tworzyw sztucznych opartych na ropie naftowej. Znalazłby zastosowanie m.in. w przemyśle opakowaniowym czy w urządzeniach biomedycznych.
Roboty G1 i Go2 chińskiej firmy Unitree są mniejsze i jednocześnie bardziej przystępne cenowo niż ich odpowiedniki firm Boston Dynamics i Tesla. Roboty zostały zaprezentowane na targach CES 2025 w Las Vegas.
Chińscy właściciele TikToka rozważają sprzedaż jego amerykańskich aktywów Elonowi Muskowi - donosi agencja Bloomberga. W ten sposób mogą zareagować na widmo potencjalnej blokady tego serwisu w USA.
W minionym roku silnym echem, zarówno w polityce jak i w świecie biznesu, odbił się odmieniany przez wszystkie przypadki raport Draghiego wskazujący na przyczyny niskiej konkurencyjności europejskich firm na rynku zdominowanym przez liderów innowacji – USA i Chiny.
USA chcą utrzymać dominującą pozycję w dziedzinie sztucznej inteligencji poprzez m.in. kontrolę nad eksportem procesorów niezbędnych do prac nad nią. To cios głównie w firmy chińskie.
„Mózg” nowego chińskiego humanoida może wykonać 550 mld operacji na sekundę. Robot został opracowany, aby pomóc zastąpić człowieka w niebezpiecznych lub powtarzalnych zadaniach.
Związek autorów i kompozytorów zamierza postawić tamę bezprawnemu szkoleniu algorytmów chronionymi prawem autorskim utworami. Polskie stowarzyszenie chce, by firmy technologiczne płaciły za licencje.
W ramach mechanizmu tzw. Funduszu Sztucznej Inteligencji odblokowane zostanie finansowanie pierwszych w bieżącym roku projektów. Czy zastrzyk ten będzie wystarczający, by Polska liczyła się międzynarodowej arenie AI?
E-sprzedawców jest już ponad 72 tys. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła o 6,5 tys. I nic nie wskazuje, by miało się to zmienić.
W 2024 r. zlikwidowano 2 tys. punktów stacjonarnych, a kolejne ponad 9 tys. zostało zawieszonych. To efekt zarówno słabej koniunktury, jak i konkurencji internetu. Duże sieci jednak nadal rosną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas