Naukowcy już okrzyknęli technologię umożliwiającą identyfikację osób, u których w ciągu najbliższych 10 lat wystąpi ryzyko zawału serca, „przełomowym odkryciem”. Jak informuje BBC, specjalnie opracowany model sztucznej inteligencji wykrywa stany zapalne w sercu, których nie widać na tomografii komputerowej.
Jak sztuczna inteligencja wykrywa choroby
Narzędzie AI jest na tyle skuteczne, że brytyjska rządowa agencja ds. zdrowia (NHS) dała zielone światło do pilotażu w pięciu szpitalach na Wyspach. Projekt realizowany ma być w Oksfordzie, Liverpoolu, Milton Keynes, a także w Leicester oraz Wolverhampton. Jeśli te szeroko zakrojone testy zakończą się sukcesem zgoda NHS na wdrożenie takiej zaawansowanej diagnostyki AI w całym systemie zdrowia będzie formalnością (miałaby zostać podjęta w ciągu kilku miesięcy). Nie jest wykluczone, że technologia ta trafi też do innych krajów Europy i Australii. Nad jej dopuszczeniem pracują również w USA.
Czytaj więcej
Naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego opracowali system do analizy wzorców temperatury twarzy. Jak się okazuje ta technologia może uchronić przed chorobami i powiedzieć o wiele więcej o stanie organizmu i procesach starzenia
System AI to dzieło Caristo Diagnostics, start-upu związanego z Uniwersytetem Oksfordzkim. Poza badaniami kardiologicznymi opracowywana tam sztuczna inteligencja miałaby w niedalekiej przyszłości diagnozować również inne schorzenia. Naukowcy już mówią o dostosowaniu technologii do zapobiegania cukrzycy, a także udarom mózgu.
– Ta technologia jest rewolucyjna i zmienia zasady gry, ponieważ po raz pierwszy możemy wykryć procesy biologiczne niewidoczne dla ludzkiego oka – powiedział BBC prof. Keith Channon z Uniwersytetu Oksfordzkiego.