Industrial Technology Research Institute (ITRI), wiodący instytut badawczy w dziedzinie technologii, który był pionierem w rozwoju układów scalonych (inkubował m.in. firmę TSMC), pracuje nad rewolucyjnym rozwiązaniem do zdalnego monitoringu kondycji zdrowotnej ludzi i zwierząt. Efekty pokazano właśnie na targach CES 2025 w Las Vegas.
Jak działa koreańska mata do monitorowania zdrowia?
Projekt koreańskich inżynierów nie wymaga bezpośredniego podłączania aparatury, czy korzystania z technologii ubieralnych (wearables), jak np. smartwatche. Naukowcy stworzyli specjalną matę, którą kładzie się na łóżko (iSleePad) lub posłanie pupila (iPetSuite), a ta jest w stanie śledzić w czasie rzeczywistym funkcje życiowe – monitoruje oddech i tętno, a także wykrywa nietypowe zachowania. Taki podkład pozwala przekazywać kluczowe dane do lekarza, dzięki czemu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku pacjentów leżących w domu.
Czytaj więcej
Oura to dziś świetnie znana marka w branży nowych technologii – zagospodarowała niszę na rynku urządzeń mobilnych, tworząc nowatorski produkt, który kopiować chcą najwięksi gracze. Firma zdobyła właśnie potężny zastrzyk pieniędzy.
Przedstawiciele ITRI, którzy prezentują tę technologię na CES, wskazują, że iSleePad sprawdzi się też w placówkach medycznych, czy u osób, które chcą monitorować swój sen. Lekka, elastyczna mata zaprojektowana została dla użytkowników w każdym wieku. Jej odpowiednik iPetSuite opracowano z kolei z myślą o domowych zwierzętach. System, wykorzystujący technologię Dopplera o niskiej mocy, pozwala właścicielowi kota czy psa na smartfonie sprawdzać tętno, oddech i jakość snu pupila, pomagając jednocześnie wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne. ITRI przekonuje, że sprawdzi się on także w placówkach weterynaryjnych lub hotelach dla zwierząt.
Koreańska mata jest wygodnym sposobem montoringu zdrowia