Przełom w telemedycynie. Na CES w Las Vegas pokazano monitoring zdrowia w przyszłości

Naukowcy z Tajwanu opracowali nowatorską technologię, która pozwala śledzić kluczowe funkcje życiowe i jakość snu bez konieczności podłączania jakiejkolwiek aparatury, czy zakładania tzw. urządzeń wearables.

Publikacja: 10.01.2025 11:13

Zdalne badania i monitoring zdrowia są stosowane coraz częściej. Wymagają jednak komputera lub nosze

Zdalne badania i monitoring zdrowia są stosowane coraz częściej. Wymagają jednak komputera lub noszenia różnych urządzeń

Foto: AdobeStock

Industrial Technology Research Institute (ITRI), wiodący instytut badawczy w dziedzinie technologii, który był pionierem w rozwoju układów scalonych (inkubował m.in. firmę TSMC), pracuje nad rewolucyjnym rozwiązaniem do zdalnego monitoringu kondycji zdrowotnej ludzi i zwierząt. Efekty pokazano właśnie na targach CES 2025 w Las Vegas.

Jak działa koreańska mata do monitorowania zdrowia?

Projekt tajwańskich inżynierów nie wymaga bezpośredniego podłączania aparatury, czy korzystania z technologii ubieralnych (wearables), jak np. smartwatche. Naukowcy stworzyli specjalną matę, którą kładzie się na łóżko (iSleePad) lub posłanie pupila (iPetSuite), a ta jest w stanie śledzić w czasie rzeczywistym funkcje życiowe – monitoruje oddech i tętno, a także wykrywa nietypowe zachowania. Taki podkład pozwala przekazywać kluczowe dane do lekarza, dzięki czemu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku pacjentów leżących w domu.

Czytaj więcej

Wielki sukces inteligentnych pierścieni. Tę technologię pokochały gwiazdy

Przedstawiciele ITRI, którzy prezentują tę technologię na CES, wskazują, że iSleePad sprawdzi się też w placówkach medycznych, czy u osób, które chcą monitorować swój sen. Lekka, elastyczna mata zaprojektowana została dla użytkowników w każdym wieku. Jej odpowiednik iPetSuite opracowano z kolei z myślą o domowych zwierzętach. System, wykorzystujący technologię Dopplera o niskiej mocy, pozwala właścicielowi kota czy psa na smartfonie sprawdzać tętno, oddech i jakość snu pupila, pomagając jednocześnie wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne. ITRI przekonuje, że sprawdzi się on także w placówkach weterynaryjnych lub hotelach dla zwierząt.

Koreańska mata jest wygodnym sposobem montoringu zdrowia

Koreańska mata jest wygodnym sposobem montoringu zdrowia

Foto: Michał Duszczyk

Bezdotykowy nadzór dla ludzi i zwierząt

Ale prawdziwym przełomem ma być High-Privacy AI Digital Caregiver. To instalowane np. nad szpitalnym łóżkiem urządzenie, które zdalnie jest w stanie kontrolować funkcje życiowe pacjenta. Rozwiązanie, za którym stoi ITRI i zespół Streamteck, to oparty na sztucznej inteligencji system obrazowania termicznego i tzw. radaru fal milimetrowych. Naukowcy podkreślają, że to dokładne w swoich pomiarach, bezkontaktowe urządzenie, powstało specjalnie dla domów opieki – może wykrywać upadki i natychmiast powiadamiać opiekunów, kontrolować oddech, tętno, temperaturę ciała, poziom natlenienia krwi i ciśnienia.

Michał Duszczyk, korespondencja z Las Vegas

Technologie
Rząd chce wyciągnąć z dołka polskie innowacje. Powstała specgrupa
Technologie
Lekarze postawili chorej złą diagnozę. ChatGPT uratował jej życie
Technologie
Rewolucja na budowach. Ludzie nie będą już potrzebni
Technologie
To ma być „mur" nie do przebicia. Kraje NATO łączą siły
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Maszyny zyskają kolejny zmysł. To rewolucja w robotyce
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne