Chińczycy chcą zbudować w Polsce centrum cyberbezpieczeństwa

Dominik Pisarek

Koncern Huawei, który zmaga się na świecie, w tym w Polsce, z oskarżeniami o szpiegostwo, oferuje budowę w naszym kraju centrum cyberbezpieczństwa i inwestycje za 2 mld zł.

Tonny Bao, szef chińskiej firmy nad Wisłą, liczy, że polski rząd zaakceptuje to „rozwiązanie godne zaufania”. Uruchomienie takiej placówki (jego nazwa ma brzmieć Centrum Transparentności i Cyberbezpieczeństwa) w Warszawie miałoby przekonać polską stronę, że sprzęt i infrastruktura Huawei są bezpieczne. Takie wątpliwości pojawiły się po tym, jak w styczniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W., jednego z dyrektorów w Huawei Polska.

Miliardy na inwestycje

Podobne ośrodki Chińczycy utworzyli już m.in. w Niemczech i Wlk. Brytanii. Ich celem jest zapewnienie tych państw, że sprzęt Huawei nie zawiera tzw. „back door-ów”, czyli nie udostępnia danych chińskiemu wywiadowi. Co więcej, z początkiem przyszłego miesiąca Huawei otworzy europejskie centrum cyberbezpieczeństwa w Brukseli. Ośrodek ten ma odpowiadać za komunikację z rządami UE, ale również operatorami telekomunikacyjnymi.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny mszczą się za szefową Huawei. 13 zatrzymanych Kanadyjczyków

Ale to nie jedyne deklaracje Huawei złożone Polsce po aresztowaniu Weijinga W. Firma ogłosiła też, że zamierza jeszcze w br. utworzyć w Warszawie centrum badawczo-rozwojowe, a także centrum techniczne w Katowicach. W sumie na inwestycje w naszym kraju planuje wydać łącznie 2 mld zł. W tym czasie – jak zapowiada – zatrudni tu nawet 500 specjalistów.

– Polska jest jednym z priorytetowych krajów dla Huawei, a równocześnie ważnym rynkiem w obszarze B2B i B2C. Dotyczy to wszystkich rynków zbytu: konsumentów, przedsiębiorstw i operatorów – podkreśla Tonny Bao.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei o kosztach 5G w Polsce bez jego udziału

W ciągu ostatnich trzech lat Huawei zapłacił w Polsce 630 mln zł podatków, w tym tylko w ub. r. 250 mln zł. Koncern podaje, że zatrudnia u nas ok. 1 tys. osób (pośrednio ponad 3 tys.), co więcej otworzył tu regionalną siedzibę, zarządzającą operacjami w 28 krajach z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii.

Huawei to największy chiński producent smartfonów i największy dostawca infrastruktury telekomunikacyjnej na świecie

Huawei to największy chiński producent smartfonów i dostawca infrastruktury telekomunikacyjnej. Afera szpiegowska w Polsce sprawiła, że ten istotny gracz może wypaść z ewentualnego kontraktu na budowę sieci 5G w naszym kraju. Niedawno regionalny dyrektor ds. publicznych koncernu Austin Zhang przestrzegał jednak, że jeśli tak się stanie, Huawei będzie starał się „za wszelką cenę bronić biznesu i reputacji w Polsce”.

Globalne kłopoty Huawei

W Europie Huawei ma 18 kontraktów na budowę sieci 5G, na świecie – ponad 30. Ale ostatnio Huawei nie ma dobrej passy na wielu rynkach. Z końcem minionego roku w Kanadzie zatrzymano Meng Wanzhou, córkę współzałożyciela Huawei. To dyrektor finansowa koncernu, którą w USA oskarżono m.in. o transakcje z Iranem, a więc krajem objętym sankacjami. W Stanach Zjednoczonych badany jest również wątek szpiegostwa przemysłowego, w którym Huawei miałby wykradać technologie T-Mobile w laboratorium w Waszyngtonie.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie coraz mocniej cisną Huawei

Spółkę Huawei założył Ren Zhengfei,
Bloomberg,

Choć twórca Huawei Ren Zhengfei zapewniał, że oskarżenia o szpiegostwo są bezpodstawne, to jego firma napotyka na kolejne problemy. W grudniu Czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego ostrzegł, że oprogramowanie i sprzęt chińskich firm Huawei oraz ZTE stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Kilka dni temu zaś dziennik „Mlada Fronta Dnes” podał, że Huawei został wykluczony z przetargu na budowę portalu podatkowego, organizowanego przez czeską Krajową Administrację Skarbową. Według niego inne instytucje państwowe zamierzają postępować podobnie. Co więcej, Huawei ma kłopoty patentowe m.in. w Niemczech. Pojawiają się przypuszczenia też, że firma może zostać wykluczona z kontraktu na 5G. Francuskie media wprost nazywają Huawei „koniem trojańskim Pekinu”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Technologiczne koncerny pasą się na prasie

Twórcy boją się, że unijna dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym nie ...

Uber wybiera się na giełdę. Oferta może być warta nawet 120 mld dol.

Uber złożył wniosek o pierwszą ofertę publiczną do amerykańskiej komisji papierów wartościowych – wynika ...

Zbyt męska twarz polskiej branży IT

Tylko co siódmy specjalista ds. IT w Polsce jest kobietą. To sporo poniżej unijnej ...

Apple i Google w ogniu krytyki. Ułatwiają Saudyjczykom kontrolowanie żon

Koncerny wprowadziły do swoich sklepów internetowych w Arabii Saudyjskiej aplikację, która pozwala mężczyznom kontrolować ...

W ekskluzywnych grach rządzi Nintendo

Na liście 10 najlepiej sprzedających się ekskluzywnych gier na jedną platformę w USA znajdują ...