Alcatel-Lucent: Główne wyzwania w realizacji sieci mobilnych z metrokomórkami

Operatorzy sieci mobilnych potrzebują ekonomicznych rozwiązań, które obsłużą intensywny wzrost transmisji danych prognozowany dla tych sieci i pozwolą utrzymać wysoki poziom jakości usług, postrzegany przez klientów. Stacje bazowe typu „metro” (metrokomórki), czyli oszczędniejsza wersja typowych, dużych stacji bazowych (makrokomórek), są powszechnie uważane za takie rozwiązanie. Umożliwiają one zbudowanie heterogenicznej sieci, która uzupełni niedobory przepustowości i zasięgu w istniejącej sieci radiowej. Operatorzy mają jednak wiele wątpliwości dotyczących wdrażania metrokomórek, które z natury rzeczy muszą być rozmieszczone o wiele gęściej niż tradycyjne makrokomórki. Niniejsza publikacja omawia najważniejsze zagadnienia związane z wdrażaniem metrokomórek w sieciach mobilnych, związane bezpośrednio z planowaniem rozwiązań radiowych oraz z innymi aspektami całego procesu

Publikacja: 30.09.2012 20:53

Obecnie jesteśmy świadkami wzrostu transmisji danych w sieciach mobilnych na niespotykaną dotąd skalę. Według obliczeń Alcatel-Lucent Bell Labs do 2016 roku ilość tych danych wzrośnie 25-krotnie. Powszechnie wiadomo, że tradycyjne rozwiązania bazujące jedynie na makrokomórkach nie są w stanie długofalowo zapewnić wymaganej przepustowości (zarówno z przyczyn ekonomicznych, jak i praktycznych). Powodem jest ograniczone pasmo radiowe, wyczerpujące się możliwości usprawniania transmisji wraz ze zbliżaniem się do teoretycznych limitów określonych przez Claude’a Shannona oraz ograniczenia prawne i ekonomiczne w rozmieszczaniu makrokomórek wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zwiększenia przepustowości. Rozwiązaniem zapewniającym duże przepustowości jest raczej skuteczny podział pasma częstotliwości radiowych na mniejsze „sektory” lub obszary pokrycia. Taki podział można przeprowadzić na wiele sposobów: od rozmieszczenia aktywnych układów anten (AAA), po zastosowanie małych komórek. W tym drugim przypadku jedno z głównych rozwiązań stanowi „zagęszczenie” instalacji sieci mobilnej za pomocą komórek typu „metro” – niewielkich stacji bazowych, należących do operatorów sieci i przez nich zarządzanych, które umożliwiają tworzenie heterogenicznych sieci radiowych (HetNet).

Pozostało 93% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?