Światłowodowa Europa wciąż ucieka Polsce

W grudniu 2010 r. mieliśmy zaledwie 25,5 tys. abonentów usług FTTH/B, a ilość budynków w bezpośrednim, szybkim zasięgu usługi oceniono na 110 tys. Nieco lepiej jest pod względem podłączania do światłowodów węzłów typu osiedle czy dzielnica (FTTN). Polski rynek wciąż czeka na inwestycje w technologię optyczną.

Publikacja: 23.02.2011 08:09

Światłowodowa Europa wciąż ucieka Polsce

Foto: rpkom.pl

W grudniu 2010 r. w Polsce było zaledwie 25,56 tys. abonentów usług telekomunikacyjnych dostarczanych w światłowodowych technologiach Fibre To Te Home (FTTH) lub Fibre To The Building (FTTB). Z kolei do kategorii Homes Passed (HP), czyli budynków, które można szybko, tanio i bez większych problemów technicznych podłączyć do światłowodu, zaliczono zaledwie 110,2 tys. budynków.

Oznacza to, że wskaźnik wykorzystania (ilość abonentów FTTH/FTTB w przeliczeniu na Homes Passed), to 23,2 proc. Ogółem, w grudniu 2010 r. w całej Europie, łącznie z Rosją, doliczono się 8,1 mln abonentów FTTH (z czego 4,2 przypadło na Rosję, w której w drugiej połowie 2010 przybyło 895 tys. abonentów FTTH). Oznacza to, że drugiej połowie 2010 r. w całej Europie klientów FTTH/B przybyło 18 proc.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem