RETN lokuje się na polskim rynku hurtowym

Kolejny operator międzynarodowy otwiera w Polsce swoje biuro sprzedaży, licząc na korzystne kontrakty na rynku operatorskim i na rynku przedsiębiorstw. Jak mówi Daniel Jasiński, szef RETN w Polsce, spośród wielu konkurentów firma będzie starał się wyróżnić jakością usług transmisyjnych w kierunku na Wschód. Dysponuje tam rozbudowaną infrastrukturą, ponieważ to firma rosyjska

Publikacja: 26.08.2013 12:00

RETN lokuje się na polskim rynku hurtowym

Foto: ROL

RETN zarejestrował polską spółkę i uruchomił warszawskie biuro. – Mamy już pierwszych klientów na polskim rynku, rozmowy z kolejnymi trwają. Aktywniejsze działania promocyjne planujemy na jesień, m.in. innymi w związku odbywającymi się w tym czasie branżowymi imprezami – mówi Daniel Jasiński, prezes zarządu RETN Poland.

Geneza wejścia spółki na polski rynek jest prosta. RETN wybudował zapasową nitkę transmisyjną w poprzek Polski. Początkowo z czysto tranzytowym zastosowaniem. Skoro jednak ta infrastruktura już się pojawiła rosyjski operator chce zainwestować w polski rynek i poszukać na nim klientów. Biznesplan zakłada rentowność operacyjną w ciągu około roku działania, zwrot z całej inwestycji w ciągu około 3 lat.

– Nasze biuro obejmuje poza Polską całą Centralną Europę. Łącznie siedem krajów. Siłą rzeczy koncentrujemy się na Polsce i tutaj będziemy się starali wygenerować główne przychody w pierwszym okresie działania. Potem przyjdzie czas na kolejne kraje – mówi Daniel Jasiński.

W Polsce RETN dysponuje węzłem w centrum LIM, w serwerowniach Linx oraz ATM. Istnieje również PoP w Lebiedzinie na granicy z Białorusią, gdzie RETN utrzymuje punkt styku z siecią białoruskiego operatora Beltelecom. RETN wychodzi z Polski na Litwę, Białoruś, Ukrainę oraz do Niemiec (w Polsce kupuje pary światłowodowe od Hawe).

– Planujemy nowy węzeł na zachodzie Polski, najprawdopodobniej w Poznaniu. Utworzymy go jeszcze w tym roku. Kolejny powstanie na południu Polski, ponieważ będziemy chcieli wyprowadzić naszą sieć do Czech. Rozbudowa infrastruktury w tym kierunku, to jednak sprawa dopiero przyszłego roku – mówi Daniel Jasiński.

– Bedziemy świadczyć usługi data typowe dla operatora międzynarodowego. Nia zajmujemy się usługami głosowymi. Naszymi klientami będą inni operatorzy – interesujemy się całym rynkiem – oraz duże przedsiębiorstwa wieloodziałowe. Przede wszystkim te, które potrzebują dobrej transmisji na Ukrainę, czy do Rosji. W takich przypadkach spodziewamy się, że będziemy raczej dostarczać łącza innym operatorom albo integratorom na zasadzie podwykonawstwa – mówi Daniel Jasiński.

Według niego RETN będzie konkurował w swoich podstawowych produktach ze wszystkim obecnymi w Polsce zagranicznymi operatorami hurtowymi, a pośród polskich firm z tymi, które mają dobre połączenia na wschód: Exatelem, GTS, czy Telekomunikacją Polską.

– W segmencie operatorów międzynarodowych w Polsce nastąpiła akurat – chyba tylko doraźne – zmniejszenie konkurencji [swoją aktywność zmniejszył m.in. Cogent oraz NTT Docomo – przyp.rpkom.pl]. Przy czym to jest rynek, na którym wciąż pojawia się ktoś nowy. Polska jest dużym krajem i dużym rynkiem, co kusi wielu operatorów. Niemniej trudno się u nas działa, ponieważ lojalność klientów – zwłaszcza w takich segmentach produktowych, jak tranzyt IP – jest bardzo niska. Klienta łatwo skusić nawet symbolicznie niższą ceną usługi – mówi Daniel Jasiński. Chociaż ceny tych usług spadają (co po części rekompensują rosnące wolumeny zakupów) RETN liczy, że Wschód okaże się  atrakcyjną destynacją, którą zainteresowanie będzie rosło.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu